Bedava antivirüsten dev hata!

Bu popüler bedava antivirüs yazılımın hatası, bakın kimleri, nasıl çileden çıkarttı...

  • Zeynel A. Öztürk

Ücretsiz antivirüs yazılımı Avast, ünlü popüler oyun platformu Steam'i "Trojan-gen" adında bir zararlı olarak algılayarak yüklü bulunduğu PC'lerden sildi. Durumdan dolayı birçok oyun sever mağduriyet yaşarken, kullanıcılar Steam forumlarında Avast'a yüklendi.

Bir Çek Cumhuriyeti firması olan Avast'tan bir yetkili, Pazartesi günü durumu onaylarken, yanlış algılamanın sadece 1.5 saat sürdüğünü söyledi. Hataya yol açan virüs tanımlamaları dosyası ise geri çekildi. Steam'i silinen kullanıcıların SteamService.exe adlı dosyayı karantinadan geri almaları veya Steam'ı baştan yüklemesi gerekebiliyor.

Antivirüslerin bu tür yanlış algılamalar nedeniyle bazı dosyaları sildiği ve hatta yanlışlıkla sistem dosyalarını silerek onu çökerttiği zaman zaman olabiliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

doğal bir durum.
ancak kullanıcıyada mutlaka öncesinde soruyordur. Kullanıcıda detaya bakmadan evet dediyse o zaman yapacak bişey yok.

Bir kaç ay önce KIS2012 de benzer bir hata ile bilgisayarımdan Call of Duty Black Ops'u silmişti. Ne olduğunu araştırayım derken 5 dakika kadar sonra "virüs değilmiş" deyip geri koydu.

Ara sıra bu tarz hatalar yapabiliyorlar. Önemli olan ne kadar sürede geri alabildikleri...

allahtan kurmamışız:)) microsoft essantial gayet iyi koruyor :)

Kimse kusura bakmasın. Avira varken, m. security essential varken, kaspersky nin eski free sürümleri varken, avg free en önemlisi de panda clouds varken tutupta avast kullanan insan sonuçlarına da katlansın artık. Hala ücretsiz diye avira kullanan insanların aklından geçenleri merak ediyorum.

yani 1.5 saat sürmesi bile yettti steam silindi....

''Avira varken, m. security essential varken, kaspersky nin eski free sürümleri varken, avg free'' bu saydıklarının hepsinde kat ve kat güçlü vede performans olarak yüksek AVAST :) arada böyle ufak hatalar olur....

microsoft security essentials gibisi var mı ya. ücretsiz olmasa da kullanırdım.

En iyi antivirüs Linux ;)

avast ı kullanan mı varmış ki :)

arkadaşlar ben eset kullanıyorum üstelik full sınırsız lisans hiç bir sorunla karşılaşmadım üstelik yeni sürüm 5

''Avira varken, m. security essential
varken, kaspersky nin eski free sürümleri
varken, avg free'' bu saydıklarının
hepsinde kat ve kat güçlü vede
performans olarak yüksek AVAST :) arada
böyle ufak hatalar olur....

Performans mı? Hiç sanmıyorum. Hepsini denedik. Testlerde gördük. Özellikle panda cloudstan performanslı olması sözkonusu bile değil.
Avastın kaçıncı hatası bu? Hep oluyor böyle şeyler.

Eset SS kullanıyorum herhangibir sorunla karşılaşmadım :)

Kaspersky 2012 İnternet Security Kullanıyorum Windows Sorunlarını hatalarını çözmede ve internet koruması olsun bir çok artısı var.. Herkese tavsiye ederim..

Sen de yorum yaz