Bedava bilgisayarın tek derdi güvenlik!

Eskiden bilgisayar için ailemize yalvarırdık; şimdi Win 7 yüklü PC'ler dağıtılıyor. Peki ama nerede?

  • Ümit Öncel
Bedava netbook'un derdi güvenlik!
Öğrenciler de bedava netbook uygulamasından memnun...

Yıllarca çocuklar ve gençler ailelerine ders çalışma bahanesiyle bir bilgisayar aldırmak için yapmadıklarını bırakmadılar. Aradan yıllar geçti bugün ise her aile, çocuğunun söylemesine gerek olmadan eğitimi için bilgisayarın şart olduğunu biliyor. Fakat herkesin bu yatırımı yapacak imkanı olmayabilir. İşte Avustralya Eğitim Bakanlığı başlattığı bir kampanya ile bu durumdaki öğrencilere bedava netbook dağıtmaya başladı.

Üzerinde Windows 7 kurulu olan, Photoshop CS4, iTunes ve MS Office gibi yazılımları da yüklü olarak dağıtılan bu netbook'lar tam 3 yıl boyunca tahsis edilen öğrencinin kullanımında olacak. Öğrenciler bu 3 yılın sonunda ise netbook'larını aldıkları gibi iade edecekler. Bu çalışma kapsamında şu ana kadar 20 bin adet netbook dağıtılıdı ve bu rakamın 240 bine ulaşması hedefleniyor. Her bir netbook için yaklaşık olarak 420 dolar (yaklaşık 630 TL) yatırım yapan bakanlığın en büyük derdi ise netbook'ların çalınması veya satılması.

Fakat şimdiye kadar dağıtılan 20 bin netbook'tan sadece 6 tanesi kayboldu. Bu oranın düşük olmasının sebebi ise güvenlik amacıyla BIOS'a yerleştirilen özel bir yazılım. Bu yazılım sayesinde netbook'un sabit diski tamamen silinse bile izini sürmek mümkün oluyor. Avustralya şimdilik hem uygulamadan hem de güvenlik önleminden memnun ve hacker'ların BIOS'taki güvenliği aşacak bir yöntem bulmamaları için dua ediyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

keşke türkiyedede olsa ama o çalınan yada satılanların o kadarcık olacağını sanmam :)

Bizde dizüstü bilgisayar dağıtılmaz.Ama tesbih ve namaz seti dağıtılabilir . Dizüstü bilgisayar dağıtsalar da 3 yılın sonunda geri gelmez. Kuzene verdim onda kaldı, kardeşim kırdı, kayboldu veya unuttum gibi bahaneler her daim hazırdır bizde. Alkışlıyoruz Avustralya'yı..

Biz nerdeyiz dünyanin diger tarafi nerde !!!

Bizim ülkede okullarda ancak süt dağıtılır ki o da eskidendi. Şimdi para vermeyen öğrenciyi müdür okula almıyor. Milli eğitim al bu bilgisayarları dağıt dese müdür gidip bilgisayarcıya ucuza satar :D Sömürü ülkelerinde bu işler böyle yürüyor maalesef. Kim kime ne kadar takarsam kardır hesabı.

BIOS'u sıfırlarlar olur biter.

Bu uygulama türkiyede olsa çocuklar o netbooklarda oyun oynarlar dersle bi alakaları kalmaz ve 3 yıl dayanacağını pek sanmıyorum

avustralyanin toplam nufusunun 18mil yon civari oldugunu dusunursek
normal bir uygulama
bizim gibi yukesek nufuslu ulkelrde mumkun olmasi cokzor heleki bu devlet politikasiyla imkansiz,aman zaten istemiyoruz,okullara pc alsinlar yeterde artar bile

Helal olsun bakanlıklarına

para ile bende alırım

Dua pek tutmaz ama üzerine zimmetlemek etkili olabilir

46872468 sene sonra bizimkiler de yapar bunu.. okullara koysalar o da yeter ama, site yasaklayan zihniyet ile zor.

uygulamamnın yapılma sebebi ise şudur:

Avustralya büyük bir ülke ve bazı öğrenciler aileleriyle birlikte çiftliklerde kalıyorlar. Bir birinden ve şehirden oldukça uzak olan bu çiftliklerden öğrencilerin bir okula gitmesi pek mümkün değil. Bu sebeple eğitim uzaktan yapılıyor. Kameralı konferans görüşme ile öğrenciler bir birlerinden yüzlerce kilometre uzakta ama aynı sınıfta okuyorlar. Ödevleri aileleri tarafından kontrol ediliyor ve bazen e mail yoluyla öğretmenlerine gönderiliyor. Sistemin yaygın olması içinde alacak durumu olmayanlara devlet böyle bir imkan sunuyor. Duruma bu açıdan bakınca da bilgisayar dağıtılması daha bir mantıklı hal alıyor.

Unicorn_

Finlandi'da da ogrencilere veriyorlar Hp sponsor okul bittiginde ki bunun 4 yil sonra olacagini dusundugunde bilgisayari satin alabiliyorsun o zamanda fiyati zaten 100€ falan olmus oluyor.

iş içinde iş olmasın 3 sene sonra zaten o netbookun hayrını görün nie geri istiyor.

Düne kadar da Avustralya'da dersler radyo/telsiz üzerinden yapılıyordu... Tabii şimdi internet var.

haha güzel burda ise ellerınden gelse eğitmiyecekler öğrenciyi gerçekten nedenmi düşünün bi

haha güzel burda ise ellerınden gelse eğitmiyecekler öğrenciyi gerçekten nedenmi düşünün bi

Hic sorma arkadasim, bizim ulke gercekten acayip. Yeni bilgisayar alinca eskisini liseye baslayan yegenime hediye ettim. Eski dedigim de P4 3.2, 1.5 gb ram, 200 gb disk, 256 mb GF 6800 Ultra, 17 monitor v.b. Bizim eleman ( yasinda etkisi ile ) sinifta kaldi. Fatura benim bilgisayara kesildi. Guler misin aglar misin? Ben o bilgisayari satsam kiz arkadasimla citi citir yiyecek param olurdu. Adama iyilik yapalim dedik suclu ciktik. Ulke o hale geldi yani. Akraban bile olsa kimseye ne iyilik yapacaksin ne de yardim edeceksin. Yazik cok yazik.

Hep öyle bizim ülke sırf bu ve bunun gibi durumlardan dolayı gelişmiyor.

Elin japonları bile okullarına giden servislerinde bile her koltukta kullanıma hazır bir bilgisayar sunarken, bizim ülkemizde okulların büyük bir kısmında bilgisayarın olmadığı bile bir gerçek.

netbooklar iyi ama pahalı abi yavv

Sen de yorum yaz