Beklenen tarayıcılar bu testte kapıştı

Opera 10 RC, Chrome 4'e karşı: Yıldız adayı 2 tarayıcıdan hangisi daha hızlı, hangisi daha iyi?

Beklenen tarayıcılar bu testte kapıştı
Opera'nın kurulum ekranı

Opera 10'un Release Candidate, yani final sürüm adayı Mac, Linux ve Windows destekliyor. Beta sürümdeki özellikleri elden geçiriyor. X3 Turbo modunda, standart moda göre yüzde 358 daha yüksek performans sunan Opera, reklamını yaptığı yüzde 58 artışı çok gerilerde bırakarak beklentileri aşıyor. Sıkıştırılan sayfalardaki görseller yüksek oranlar yüzünden biraz daha pikselli, ancak hız bunu affettiriyor.

Betanews, CelticKane JavaScript testinde Opera'nın bu en son sürümü ile üzerinde çalışılan Google Chrome 4'ü kapıştırdı. Windows Vista kurulu bir Vaio notebook'ta T8100 2.1 GHz, 45 nm işlemci, Nvidia 8400 GS ekran kartında, Opera build 1733,Chrome 4.0.202.0 ile yapılan test, iki tarayıcı arasında kıyaslama yapma imkanı sunuyor.

PeaceKeeper'da Opera'nın skoru 1718 puan olurken Chrome 2929 puan alarak büyük fark atıyor. Başka test sonuçlarına göre yavaş görünebilir çünkü test donanımındaki işlemci gücü biraz zayıf kalıyor. Bununla birlikte PeaceKeeper testi Nav Link, Web Form 2.0, VoiceXML/X+V, CSS Projection mode gibi özel veya deneysel standartları ödüllendirmiyor.

Ama test burada bitmedi! Devamı var...

Opera Peacekeeper testi

Resimde görüldüğü üzere Opera 1718 puan alıyor.

Chrome Peacekeeper testi

Resimde görüldüğü üzere Google 2929 puan alıyor.

CelticKane javaScript testi

Opera'nın kurulum ekranı

Biraz daha derine inildiğinde CelticKane JavaScript testinde Opera 274ms ile iyi bir sonuç alıyor. Chrome 4 ise 195 ms ile yine arayı açıyor. Kısacası Opera, Chrome'un JavaScript performansını yakalayamıyor. Opera'nın Carakan javaScript motoru buna karşın geleceğe yönelik potansiyele sahip. 10.0 sürümünde bulunmayacak olan bu motor, gelecek sürümlerin test sonuçlarında sürpriz yaratabilir.

Bu arada kullanıcıların internet tarayıcı tercihlerinde, yan özelliklerin hızdan daha önemli bir yer tuttuğunu da belirtmeden geçmeyelim. İki tarayıcı da farklı zevklere sahip kullanıcıların tercihi olmayı sürdürüyor. Sayfa gösterim sorunlarına ise çok nadir rastlanıyor. Standartlarla uyumlu bu internet tarayıcılar ancak çok kötü kodlanmış, Internet Explorer ve Firefox'un gösterebildiği pek az sayfayı görüntüleyemiyor.

Her iki internet tarayıcı da sağlam reklam filtreleme, pop-up engelleme ve script filtreleme sunuyor. Anti-phishing teknolojisi ise internet tarayıcıların neredeyse standart bir özelliği haline gelmiş. Opera'nın reklam engelleyicisi Chrome'dan daha iyi çalışırken, Chrome'un her sekmeyi ayrı çalıştırması güvenliği arttırıyor.

Opera JavaScript testi

Opera CelticKane JavaScript testinde 274 ms'lik bir sonuç alıyor.

Chrome JavaScript testi

Opera'nın kurulum ekranı

Chrome Celtickane JavaScript testinden 195 ms gibi sağlam bir sonuç alıyor.

Ve işte sonuçlar...

Opera'nın kurulum ekranı

Son olarak iki tarayıcının artılarını bir gözden geçirelim. Chrome 4 hızda kazandığı gibi ayrı çalışan sekmeleriyle güvenlikte de öne geçiyor. Incognito, güvenli sörf modu da geride özel bilgi bırakmadan internet keyfi için önemli bir özellik. Ara yüzü basit ancak henüz rakibi kadar rafine değil. Sekmelerin renkli olması ise gözü IE'ye alışanlar için aranan bir özellik.

Opera 10.0 RC'nin ara yüzü oldukça kullanıcı dostu. Speed Dial özelliği çok başarılı. Opera, resim kalitesini düşürse de yavaş bağlantısı olanlar Turbo moduyla için en iyi seçenek. Chrome'dan çok daha hızlı kurulan Opera sadece 58 saniyede kurulumu tamamlıyor. Chrome ise 4 dakikaya yakın vakit alıyor. Chrome'un kurulumunun bağlantı hızıyla da alakalı olduğunu belirtelim. Opera'nın zayıf yanlarına gelince, hızda yenilmesi haricinde gizli sörf modunun olmaması, zayıf eklenti desteği ve yine renkli sekme özelliğinin olmaması sayılabilir.

Hız isteyen Chrome, kotadan tasarruf etmek isteyen Opera seçerse memnun olur diyor ve kararı size bırakıyoruz.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 28 Yorum

Neden Firefox ve Safari'yi kapıştırmıyorsunuz bu firmalarla?

Crome Kullanıyorum, tamamen zevk meselesi. ekranda daha çok boş yer biraktığı için tercih ediyorum

operada eklentilerin yerine widgetlar alsın istemiştir. zaten günümüzün popüler teknolojiside budur.

chrome kullanıyorum.gerçekten diğerlerine göre daha hızlı ve güvenli.

Neden Firefox ve Safari'yi kapıştırmıyorsunuz bu firmalarla?
----

operanın ve chrome ın deneme sürümleri test edildiği için..

Chrome cikti cikali chrome kullaniyorum. Gayette iyi.

iyi güzel hoşta crome bazı sayfaları bozuk gösteriyor bazı flash siteler cromu desteklemiyor ve haddinden fazla işlemci kapasitesi kullanıyor ama yinede görselliği ve kullanım kolaylığı nedeniyle vazgeçemiyorum

yaw daha dün 1733 ü yükledik 1750 çıkmış şu opera adam gibi güncellemeyi ne zaman yapacak 9.63 yükle güncelle de son sürüm opera kullanıyorsunuz diyecek daha ben operadan güncelleme almadım sağdan soldan denk gelirse yükseltiyoruz ilk önce buna çağre bulsun

chrome beni operadan vazgeçirdi ama firefoxtan kralı gelse vazgeçmem firefox ve chrome kullanıyorum biri eklenti için diğeride hız için 2si bana fazlasıyla yetiyor

eylulun 1 de final sürümü cıkıyor operanın.

Chrome ve opera çok sık güncelleniyor.Bundan rahatsız değilim.Chrome severiyim.

Chormenin yaptıklarını koca microsoft niye ie ye yapmyor, demek bir bildiği var, herşey hız demek deildir. Opera belki bir alanda chormenin gerisinde kaldı hemen duyurun dünyaya, bide adamgibi heryönüyle kıyaslayın bakalım.

chrome sanırım gelecegin tarayıcısı bana hiç bir tarayıcı bu kadar keyif vermemişti

ben her 2 tarayıcıda test ettim bir kere şu anda opera 10 opera 9`dan yavaş ve opera 9 chrome ile yarışacak kadar hızlı ayrıca bu kadar yere göğe sığdıramadığınız chrome`u çoğu zaman internet explorer 8 bile geçiyor (özellikle internet yavaşladığında) hatta bazı zamanlar internet explorer 7 nin bile geçtiği oluyor chromeu kullanımı rahat ancak opera 9 kullanımı harika çok daha rahat insanın bırakası gelmiyor resmen çok konforlu bir tarayıcı

Chormenin yaptıklarını koca microsoft niye ie ye yapmyor, demek bir bildiği var, herşey hız demek deildir. Opera belki bir alanda chormenin gerisinde kaldı hemen duyurun dünyaya, bide adamgibi heryönüyle kıyaslayın bakalım.
-------------------------------------------------------------------------------
Düşünmeden yazılmış bir yorum. Evet koskoca Microsoft ama tüm dünyaya Vista kabusu yaşatan koskoca Microsoft, işletim sistemi tanıtımında sistemi çökertmeyi başarabilen bir Microsoft, ileri düzeyde olmayan kullanıcıları sürekli "Mavi Ekran" ile karşı karşıya bırakan Microsoft, fazla örnek vermeye gerek yok bu liste uzar da uzar çünkü..
Buradan çıkartman gereken Microsoft yada farklı sektörlerde olan lider firmalar her zaman en iyiyi yapamaz. Şu bir gerçekki Chrome kullandığım en iyi Web Tarayıcı..
Web tarayıcı diyorum çünkü işi o, gitmek istediğim sayfayı en kısa sürede görüntüleyebilmesi..
Neymiş onun bu eklentisi varmış bunun şu eklentisi varmış ona tema uygulanıyormuş, saçmalık bunların hepsi.. Adı üstünde Web Tarayıcı farklı beklentilerde olmamak gerek..

Tarayıcı dediğin zaman ben için tek şey önemli o da güvenlik. Bu yüzden Chrome bir adım önde olabilir ancak bu yazıyı yazarken bile Opera kullanıyorum :)

Düşünmeden yazılmış bir yorum. Evet koskoca Microsoft ama tüm dünyaya Vista kabusu yaşatan koskoca Microsoft, işletim sistemi tanıtımında sistemi çökertmeyi başarabilen bir Microsoft
---------------------------
sistemi 2000 model olan 512 ram kullanan
10 yıl önceki çökme bahanesiyle hâla bile avunabilen
tipik linuxcu tipi :)

sistemi 2000 model olan 512 ram kullanan
10 yıl önceki çökme bahanesiyle hâla bile avunabilen
tipik linuxcu tipi :)
--------------------------------------------------------------------------
2007 Toshiba A100-036, Core Duo 1.86 Ghz 2 Gb Ram Windows 7 kullanıyorum bilgin olsun..

Bana OPERA demeyin miğdem bulanıyor.
bana sadece tatlı tatlı IE8 ve chrome diyin iştahım kabarıyor

operadaki zengin seçnkler chrome da yok.
onlar da eklensin chrome nasıl yavaşlayacak görürüz.

O Microsoft, o Microsoft diye diye afedersiniz itin ... soktuğunuz Microsoft sayesinde bilgisayar sektörü bu kadar gelişti farkında olmayanlara söyleyim. O Microsoft olmasaydı IBM'in uyduruk işletim sistemleri üzerinde kullanıyor olacaktınız zamanında bilgisayarlarınızı. MS yetişti IBM'in imdadına da kara kara nasıl yaparız diye düşündükleri işletim sistemini yazmaktan vazgeçtiler.

chrome 4.0.203.2 ile peacekeeper test sonuçları: 4503 Puan
CelticKane JavaScript testi ise 132 ms ve en iyi değer 105 ms

ben 2-3 yıldır opera kullanıyorum ve o kadar alıştımki bana diyer tarayıcılar resmen bir eziyet gibi geliyor
opera nın bircok eklentisi var şimdi geliştirilen opera 10 cok hada hızlı
kullanmayan arkadaşlar mutlaka denemeliler

oper opera al sana opera kağnı arabası resmen. ek özelliklermiş operanın özelliği neymiş çok güvenli olmayışımı. eklenti desteğinin az olmasıda olabilirmi ek yük.

Görsellik önem değil bence, hele de facebook msn takılanlar için chrome olabilir ama örneğin chip yazı okuyan birisi için opera olablir çünkü opera nın hızlandırma özelliği var

Opera final sürüm çıktı onunla test edin bir de.

Ayrıca sizin bir ara Firefox'unuz vardı ne oldu? Firefox göçtü. Neden onun en büyük destekçisi olan Google kendi tarayıcısını çıkardı. Zaten ikisi birbirlerine benziyor.

Pratikte aradaki hiz farkini hisstmek cok zor. Opera 10'daki turbo da bir ise yaramiyor, dial-up baglanti kullanmiyorsaniz tabii. Onun disinda eklenti ozelligi olarak ikisi de cok zayif. Opera da en cok indirilen eklentiler hala saat, akvaryum, tetris v.b. Adam gibi 3 eklenti bulamadim tumu arasinda. Firefox ile devam, greasemonkey de cabasi

firefox kral.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir