Bellek devinden Vista'ya ağır eleştiriler...

Vista'nın bellek tüketimi bellek satışlarına zarar veriyor: Bu garip iddia hangi bellek devine ait?

  • Ümit Öncel
Bellek devinden Vista'ya ağır eleştiriler...
Bellek kullanımı Vista'nın halen büyük sorunlarından biri.

Tayvanlı bellek üreticisi Transcend, bellek sektöründeki sorunların suçlusunu buldu: Windows Vista. Transcend'ın yöneticisi Peter Su verdiği özel bir röportajda bellek piyasasının zor zamanlar geçirdiğini ve bu zor zamanların tüketicilere yüksek fiyatlar şeklinde yansıdığını açıkladı. Buna rağmen üreticilerin hedefleri kadar kar edemediklerini de söyleyen Su, bu nedenle yeni teknolojilere yatırım yapmanın da mümkün olmadığını düşündüğünü açıkladı.

Tayvanlı üretici bu durumdan ise Vista'yı sorumlu tutuyor. Vista'nın yüksek bellek gereksinimlerine sahip bir işletim sistemi olduğunu ve bellek kullanımı konusunda başarısız olduğunu söyleyen Su, bu nedenle tüketicilerin normal şartlarda ihtiyaç duyacaklarından daha fazla bellek kullanmak zorunda kaldıklarını belirtti. Su'ya göre bu gereksiz satın alma ihtiyacı ise kullanıcıların daha ucuz belleklere yönelmesine yol açıyor ve talep doğuyor olmasına rağmen bellek piyasasına ciddi bir katkısı olmuyor.

CHIP Online yorumu:
Windows Vista'nın belek ihtiyacı konusunda pek de mütevazi bir işletim sistemi olmadığı gerçek. Ancak bellek satışlarını artırması gereken bu durumun bellek devlerine zarar verdiği yaklaşımının çok da isabetli olduğunu düşünmüyoruz. Belki küçük bir kısım kalitesiz ya da markasız belleklere yönelmiş olabilir; ama bunun "yeni teknolojilere yatırım yapmak" konusunda çok da büyük bir etkisi olamaz. Bellek sektörünün, içinde bulunduğu kötü durumda yapması gereken bir şeyleri suçlamak değil, hatanın nerede olduğunu bulmaya çalışmak. Acaba ekonomik krizde gereken adımlar atıldı mı; önlemler alındı mı? Bunun cevabını vermek bile iyi bir başlangıç olabilir...

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

Chip online nın yorumuna şapka çıkarırım.

pöff tam bi saçmalık. chip online yorumuna katılıyorum

Chip zaten gerekli yorumu yapmış. Bende aynı şekilde düşünüyorum. Ne alakası var?

garip bi yaklaşım ama marka ram ile oem arasında fazla fark kalmadı kingston baya baya ucuzlattı ramlarini

windows vista=günah keçisi

MS ağzıyla kuş tutsa yaranamıyor bu piyasaya. AB bir taraftan, dava açarak para kazanma sevdalıları bir taraftan hırpalayıp duruyor. Aslında MS çok agresif tavırlar alabilirdi ve ciddi zararlar verebilirdi. Ama gel gör ki dünyanın en zengin şirketlerinden biri koyun gibi her denileni yapıyor. Belkide bu tavrı sakin daha çok reklam yapmasını sağlayıp sattırıyordur.

burda ram üreticileri suçlu adamlar en az 4gb ram ile satılmalıydı windows vista.O zaman xp nin pabucu dama atılırdı ama nerde.Şimdi daha yeni yeni 4gb 8gb ramler çıkıyor buda windows 7 nin şansına

ms'la anlaşmaya girsinler ozaman bakınız:intel

pek te katılmıyorum ,vistanın çok fazla bellek harcaması üreticilerin işine gelir.zararın sebebi küresel krizdir.kanaatimce.

tamamen kendilerinin kaliteli olduğunu anlatmak için saçma bir sebep. Windows 7 işlerine gelecek mi bakalım. Bence Vista'daki karları XP ve öncesine oranla kat kat fazladır.
Arkadaşlar benden size tavsiye kesinlikle RAM konusunda bilinmiş kaliteli ürünleri tercih edin başınız ağrımaz. bir bilgisayarda en hassas ve en çok bozulan parçalardan biri RAM dir. kasanızı 3 cm yükseklikten bıraksanız bile RAMlerin yuvasında oynaması mümkün , ayrıca tozdan, statik elektrikten de sıkça etkilenirler. 5 - 10 dolar fazla olsun iyisi olsun

saçmalıgın boylesi olmaz vistanın bellek satıslarına bı etkısı kı vardır buda satısları arttırmak olur daha hesaplı belleklere yonelme konusuysa yıne cogunluk kalıteden saasmaz bence...

"Alıyorlar ama ucuzlarından alıyorlar" diyor yönetici yani:)
Herkes performans bellkeleri alsın ki piyasa gelişsin.:D
vistanın da kötü kodlandığı gerçek ki 7 o yüzden çıktı.
Şimdi ben 4gb(2*2) bellkleri öneriyorum 100lira lga775 için vista 7 kullananlara en aşağı 800mhz c5 yada c4(bu pahalıdır).

Bence vistanın "Ready boost" özelliği yada "sabit diski" ram gibi kullanabilme özelliği bu açıklamaların yapılmasına sebebiyet verebilir :) Vistadan açıkçası memnunum ve bir sorunum yok. 1GB ram ile kullanıyorum ve içinde CS3 ile VS.net 2008 ile SQL 2008 var. Bunlar tüm işlemlerimde kullanıyorum. RAM ise en iyi bilinen marka. Transcend firmasının bence yazılım şirketini suçlamaktan ziyade marka bilgisayar üreten işletmeler ile iletişime geçmesi gerekir. Rekabet zor ve çetin ama bunun ile başetmek başkalarını suçlamak ile mümkün olmuyor.

"burda ram üreticileri suçlu adamlar en az 4gb ram ile satılmalıydı windows vista.O zaman xp nin pabucu dama atılırdı ama nerde.Şimdi daha yeni yeni 4gb 8gb ramler çıkıyor buda windows 7 nin şansına"

4 gb mı XP 256 Mb ram de bile takır takır çalışıyor. Sen söylediğin ile çelişiyorsun. Vista yı savunayım derken yerden yere vurmuşsun. senin dediğine gelirsek Vista nın XP yi devirmesi için 4 gb ram ile 1 gb ram in fiyatının aynı olması gerekir ki böyle birşey olmayacağına göre Türkiye de yaşıyorsam XP kullanmak durumunda kalırım. Ama asıl cevap ne biliyor musn Vista 4 gb ram ile birlikte stabil çalışmıyor. Kullandım ordan biliyorum.

İyi markalar varken zaten diğer markalara bir şey kalmıyor. Bu marka rekabete laf etse daha mantıklı olurdu. Tamam Vista fazla bellek yiyor ama satışlarda suçu yok. Suç; ekonomik krizin.

win 7 çıktı diyede vistayı sürekli suçlamak yanlış bence;windows 7'yi vistanın tamamlanmış versiyonu olarak düşünebiliriz.adamlar sp geliştireceğine sistemi değiştirdiler o kadar :))Unutulmamalıdır vista olmasa win7 de olmazdı

bendede bellek sorunu var, vista home premium kullanıyorum.bilgisayarı açtığımda hard disk örneğin 50gb boş alan gösteriyorsa bilgisayarı kapatmadan önce baktığımda 49 yada 48gb boş alan gösteriyor. ben hiç birşey yapmadığım halde böyle,,bi de yükleme felan yapsam nolcak bilmiyorum :( mesela , program yüklüyorum pcye, sildiğimde hafızada yer açılması gerekirken halen program yüklüymüş gibi hafıza dolu gösteriyor..enteresan... :S

Bu şirket batmayı hakediyor :) Vista sayesinde dünya üzerindeki bir çok pc de bellek miktarı artırıldı dalga mı geçiyor yahu ?

çipin yorumu gayet yerinde

HERKESİN UCUZ BELLEKLERE YÖNELMESİ KALİTELİ FİRMALARA ZARAR VERİYOR DİYE ANLATMAK İSTEMİŞ. ASLINDA GÜZEL BİR DÜŞÜNCE ŞEKLİ :)

yeni windows 7 çıktığı için herkesi 7 ye teşvik etmeye çalışıyorlar akıllarınca. Ben vista kullanıcısıyım windows 7 ye geçmeyi hiç düşünmüyorum. Vista ile 7 arasında bence hiç bir fark yok. Zaten windows 7 daha yeni bir sistem ve uyuymluluk sorunları çok fazladır. Windows 7 sp 1 veya sp 2 çıkmadan geçmeye hiç gerek yok. Servis paketleri ile windows 7 daha stabil hale gelsede ben vistadan vazgeçmem. Onca sene xp kullandm ama vista çok daha güzel bence ( performans açısından değil kullanıcı arayüzü ve görsellik bakımından). Sonuçta vista varken windwos 7 gereksiz.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir