Bellek devrimi kapıda bekliyor!

Intel ve Numonyx'den, bellek dünyasını sarsacak yeni teknoloji; heyecan yaratan son gelişmeler...

  • M. Oğulcan Gökçe
PCM bellek maliyetleri düşüyor
PCM belleklere çok yakında kavuşacağız

Araştırmacılar, faz değişimli belleklerin (Phase-change memory veya PCM) kitle pazarına sunulabilecek maliyetlere düşürülmesi yolunda, önemli gelişmeler kaydettiklerini bildirdiler.

CD ve DVD yazmakta kullanılan faz değişimi teknolojisi, yeni olmamakla birlikte; bilgisayarlarımızda kullandığımız bellekler ve veri saklama sistemlerine uyarlanabilmek için oldukça pahalı. Üretiminde ısıya duyarlı kalkojenit camdan yararlanılan PCM'lerin, DRAM ve flash bellek teknolojileriyle karşılaştırıldığında, göz ardı edilemeyecek avantajları bulunuyor. PCM'ler, özellikle flash belleklere kıyasla, yüksek performans ve yazma işlemlerinde yüzlerce kat hızlı erişim sunuyorlar. Yine Flash belleklerin aksine, ömürleri teorik olarak sonsuz ve hatalara karşı toleransları yüksek olan PCM'ler, voltaj dalgalanmaları veya elektrik kesintisi gibi durumlardan daha az etkileniyor; DRAM'lerde olduğu gibi, elektrikle beslenmediklerinde veri kaybına uğramıyorlar.

PCM bellekler konusunda iyi haberler geliyor...

Bugüne kadar üretim maliyetlerinin yüksekliğinden dolayı, bir türlü pazara sunulamayan PCM'ler için iki iyi haber, geçtiğimiz günlerde Intel ve Numonyx'den geldi. Intel'in eski flash bellek üreticisi Numonyx, geçtiğimiz yıl İsviçreli STMicroelectronics'le birleşerek, ayrı bir ortaklığa dönüştürülmüştü.

Mevcut PCM çip tasarımlarına, yeni bir mimariyle modifiye ettiklerini bildiren Intel ve Numonyx'li araştırmacılar, böylelikle 64 milyon hafıza hücresinin her birinin 1 veya 0 şeklinde kodlanmasını kolaylaştırıklarını açıkladılar. Buna ek olarak yeni üretim süreçlerinin, belli bir hacim içerisinde daha fazla katmanın 'yığılmasına' izin verdiklerini ifade eden ve bu yöntemle ilk 64MB kapasiteli prototiplerini üreten araştırmacılar, maliyetlerin de böylelikle ciddi oranda düşürüldüğünü belirttiler.

Faz değişimli belleklerin çok yakın bir gelecekte, sabit disklerimizde ve hafıza çözümlerimizde standart hale geleceği öngörülüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

güzel haber bekliyoruz.

ya bu bir ve sıfırlar nasıl oluyor da müzik resime dönüşüyor bir türlü aklım ermiyor arkadaşım :(

zaten ona aklımız erseydi suan burda olmazdık

İşlemciye verilmek istenen veriler (ses ve grafik işlemcilerde buna dahil) 0 ve 1 olarak depolanıyorlar, bundaki mantık daha az yer kaplamaktır. çünkü 0 ve 1 tek başına bir işe yaramazken beraber yazıldıklarında bir veya bir kaç bit veri oluştururlar.
Mesela 3 rakamı için (misal olarak) 0001 tanımlaması oluşturulurken 4 rakamı için 0011 tanımlaması oluşturuluyor. Bu veri tekrar işlemciden geçtiğinde 0001 kombinasyonunu 3 rakamı olarak işletiyor.
10 satırlık bir metin belgesi dökümanını yazı ve rakamlarla yazın birde aynı sayıda 0 ve 1 den oluşan kombinasyonlar yazın göreceksiniz ki 0 ve 1 den oluşan döküman ilk dökümandan çok daha az yer tutacaktır.

ben 10 satırdan oluşan 30 adet 0 ve 1 li kombinasyonu denedim 48 byte tuttu
aynı şeyi deneme amacıyla birde karakter olarak aynı sayı e satırda yazdım 49 byte tuttu.

denemesi sizden:)

"CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
ya bu bir ve sıfırlar nasıl oluyor da müzik resime dönüşüyor bir türlü aklım ermiyor arkadaşım :("

verilerin bilgisayar (daha doğrusu dijital) ortamında 0 ve 1 lerden(binary sistem) oluştuğu bir gerçektir. Örneğin bir ses dosyası 0 ve 1 lere dönüştürülürken oluşan 0 ve 1 ler sadece veriyi değil verinin özelliklerini de içeren bilgi bitleri içerir. Örneğin dosyasın ses dosyası olduğuna dair bitler (mp3 wma gibi herbir formatta bunlar birbirinden farklıdır) verinin hangi hızda (frekans, vs. gibi teknik bilgiler) işleneceği ve aklınıza gelen ve gelmeyen birçok bilgi ses dosyasının başına içine ve sonuna çeşitli yollarla eklenir. İşte bu eklenen bilgiler sayesinde bilgisayar datanın cinsini ve o datayı nasıl işleyeceğini bilir.

Feanorien arkadaşımız belirttiği konuya gelirsek. Dijital dünyada her karakter (sayılarda dahil olmak üzere) 0-1lerden oluşur. Yani siz bir kelime istemci aracılığıyla karakter veya sayı yazmanız bilgisayarın o dosyayı depolama biçimini değiştirmez ve her zaman 0-1 lerden oluşur. Eşit sayıda karakter ve 0-1 çiftlerinden oluşan verilerin boyutlarının farklı olmasına gelirsek bilgisayarda herbir rakam ve karakter belli sayıda basamaktan oluşur. Örnek vermek gerekirse (temsilmisal) 1 rakamı bilgisayar için 0000000001 iken a harfi 100010010101 olabilir. Gelelim bilgisayarların diliniin neden 0 ve 1 lerden oluştuğuna... Bilgisayar temel olarak transistörlerden meydana gelir. (teknik detaylara girmeden anlatmaya çalışacağım.)Bu elemanlar sadece vardan yani 1'lerden(5 volt gerilim) ve yokdan yani 0'lardan (o volt gerilim) anlarlar. Bu ikisi haricinde bilgisayarlar bir işlem yapamazlar. Bu yüzden bu duruma uygun olarak ikili sayı sistemi kullanılmaktadır. Yani bilgisayara herşey anladığı dilden anlatılmalıdır. Bu ilk bakışta çok uzun bir işlem gibi görünebilir. Nitekim 9 sayısı 0-1lere dönüştürüldüğünde 1001e denk gelmektedir. Bu işlemler insan mantığıyla yapıldığında çok uzun sürebilir. Ancak bilgisayarlar günümüz teknolojisinde saniyede 4 trilyona yakın işlem yapabiliyor. Bu da hızlı olmalarını sağlıyor.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play