Ben YouTube'a giriyorum; siz de girin!

Başbakan Erdoğan'ın YouTube ile ilgili sözleri, internet politikamızın ne halde olduğunu gösteriyor.

Sayfalarımıza sık sık taşıdığımız YouTube yasağı hakkında, belki de bugüne kadarki en şaşırtıcı gelişmelerden biri dün yaşandı. Hürriyet.com.tr'de yayınlanan bir haberde, Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın, resmi ziyaret için Hindistan'a giderken uçakta gazetecilerin sorularını cevaplandırdığından bahsediliyor. Ancak haberin içerisinde bir kısım var ki, yorum yapmaya bile gerek bırakmayacak kadar anlamlı...

Türkiye'nin gündemini değerlendiren Başbakan Erdoğan, sorulan siyasi bir soruya YouTube'da izlediğini söylediği bazı videolara vurgu yaparak cevap veriyor. Bir gazetecinin bunun üzerine "YouTube'a girilmiyor" demesinin ardından başbakan şu ilginç sözleri söylüyor: "Ben giriyorum, siz de girin."

İşte bu sözler, Türkiye'nin internet politikasının nerelerde olduğunu net bir biçimde gözler önüne seriyor. Başbakan Erdoğan bile erişim yasaklı bir siteye girdiğini söylerken, hatta "siz de girin" diyerek herkese tavsiyede bulunurken, yetkililer site yasaklamaya devam etsinler... Nasılsa herkes bu sitelere giriyor; öyle değil mi?

Okuyucu Yorumları

Toplam 53 Yorum

evt herkes ama herkes bu siteler giriyor format atılan bilgisayarlarda etc içindeki host dosyası youtube iplerini çözümleyecek şekilde bile yapılandırılıyor artık telekom yasaklasın dursun telekom sadece kendini yasaklar :D

Bir laf vardır bizim oralarda:
imam .....sa, cemaat ...ar.
:)
Olay bundan ibarettir. Demek ki yasaklar sadece halk içinmiş. Yönetim için yasak diye bir olay yokmuş. Ne diyelim. :)

Bu olayı buraya taşıdığınız için ayrıca sizleri tebrik ederim. Ben devlet yasakladığı için hiçbir şekilde youtube a girmezken, demek ki başbakan giriyormuş. Hayret. Madem başbakan yasağı deliyor. Yorum sizlerin.

haha...tek kelimeyle halimiz(internetimiz) içler acısı :)

Helal be işte bu. Başbakan bile bizim gibi kılıfına uydurmuş. Yasak devam etsin, böyle girmek daha zevkli oluyor.

Güzel demiş onun bile canına tak etmiş demekki ama şunu iyi bilin başbakan yasaklamadı ya bu siteyi

Acaba "ben bu siteye giremiyorum,buna nasıl girilir"? diye bilmeyen biri var mıdır merak ediyorum,çocuklar dahi bu işi biliyor ve hatta kararı veren hakim de eminim bu işin bi işe yaramadığını biliyordur!

İyide sayın başbakan kaldır artık şu yasakları sen bu işleri yapıyorsun ondan sonra ben giriyorum diyorsun iyide kardeşim sen kendine mi nüslümansın

Siteye girmek suc degil yasak bunu goz onune alalim,
girebiliyorsaniz girin diyor adam ne desin?

Ben anlamıyorum site Atatürk'e hareketler eden videolarla dolu TürkTelekom bunu yasakladı cokda dogru yaptı ama kimse bunu görmek istemiyo baksanıza Başbakımız bile siteye giriyomuş acaba nasıl giriyo ? :S

Bana göre en mantıklı çözüm bilişim suçları yasasının lağvedilmesidir.

Yorum Yok artık Youtube a ne olduğunu ben çözemedim. çözmeye çalıştıkça canım sıkılıyor internetten soğuyorum.

Bazılarıda tayyip yasaklatıyor diyor :) işte..adam bile nasıl giriyor..

Yahu siteye girip girmemek değil sorun arkadaşlar. tabi ki de giriliyor bir şekilde ama birincisi emin olun giremeyen milyonlarca insan var DNS nedir PROXY nedir bilmeyen. Ve şunu unutmamalıyız ki internetin asıl bu insanlara yasaklanMAması gerekiyor... sana bana değil yani.

Diğer bir mevzu da aslolan şeyi anlayamamızda yatıyor. Youtube bu ülkede yasak' beyler bayanlar! sizin o siteye girebilmeniz bu ayıbı örtbas etmiyor. Yarın bazı gazeteler yasaklanırsa ama siz el altından alıp okuyabiliyorsanız ne diyeceksiniz? aman bana ne ben okuyorum kendilerine yasaklasınlar mı diyeceksiniz? öbür gün MTV, History Channel, Discovery yasaklanırsa (mesela evrim teorisiyle ilgili bir belgesel ya da biraz erotik bir klip yayınladıkları bahanesiyle her an kapanabilir bu kanallar) o zaman ne olacak tepkiniz? ben internetten indirip izlerim nolacak ki amaan her yerde klipler var zaten mi diyeceksiniz!

Şu çok basit ama yeni nesil genç türkiye özel olan youtube mevzusu bile bence ülkemizin geldiği durumu çok iyi gösteriyor. 10 yıllık çaba sonucu 70ler sonrası kuşağın apolitik cahil ve tepkisiz olmasını sonunda başardılar. en sevdiğiniz ve size ait olan bir şeye böyle fütursuz ve haksız bir şekilde el konmasına ses çıkaramıyorsanız yarın evinizdeki televizyona kitaba gazeteye el uzatıldığında ruhunuz bile duymayacak. Ondan sonra neler olacığını zaten bilenler biliyor.

başbakan bununla ilgili olarakda konuyla ilgilendiğini ve birşeyler yapılacağınıda söyledi!!!

dns'yi ufak bir ayarlamayla herşey serbest!!

haklıya haklı :D

başbakan bile proxy kullanıyor helal bea :D

yasaklamaları lazım istenmeyen videolar yayınlarlarsa.

Madem kendiside giriyormuş öyleyse yasağı kaldırmak için birşeyler yapsın. Böyle saçmalık mı olur, ekonomik krizde geliyor birde bu kadar oy verdi bu insanlar bu adama.

Ülkem ülkem güzel ülkem ve güzel siyasetçilerimiz.
Yanlış olan başbakanın da bizim gibi youtube yasağına uymayışı değil bunu rahatlıkla dile getirişi ve sizde uymayın diye tavsiyesi...(gerisini size bırakıyorum)

ne güzel dalga geçiyolar her konuda bizlerle

N e yapsın başbakan ...Faşist hukuk sistemine karşı .....vatandaşa yol gösteriyor...Artık You Tube a giremeyen kullanıcı da ...fazla saf bir kullanıcıdır.

Ben ''Hamdolsun'' tüm mahkemelerce yasaklanan sitelere giriebiliyorum. Sorun yok.!!!!!!

Evvel zaman içinde kalbur saman içinde uzay denen bir alemdeki dünya gezegeninde bir ülke varmış. O ülkede bazı şeyler, bir elin parmağını geçmeyecek yüzyıllar kadar zaman içinde ters gitmeye başlamış. O ülkede deve kuşu yokmuş ama o ülke bunun yokluğunu aratmamak için kumun içerisinde iğne ararmış. O dünyadaki diğer ülkeler CERN 'de atom çarpıştırıken o ülke iki elini çarpıştırınca ses çıktığını bilmezmiş. Kıssadan hisse.

Ya youtube'a giriliyor da zilyon tane reklam ile savaşmaktan bir hal olduk.Sayın başbakanımız da girdiğine göre artık açın şu youtube'u haydi :D

Bravo Başbakan...Giremeyen ya da giremeyen .....aptaldır ...diyor...
Mahkeme bilişim i engelleyemez...

Atatürk'e hakaret edilmesi hiç hoş birşey değil fakat bunu tüm siteyi türkiye'deki insanlara kapatarak gözardı etmek çok mantıksız zira her türk vatandaşı bu konuda bilinçlidir ,bizimkisi devekuşu gibi kafamıza kuma sokmak ve tüm dünya bunu izlemeye devam ediyor .onlar atatürk hakkında hakaret dolu video koyduysa bizimkiler de atatürk'ü tanıtan ,ne kadar sürede ne kadar büyük şeyler başardığını anlatan klip koysun ,70 milyon rank alsın anasayfada gözüksün,yabancılar da onu izlesin .

Helal olsun,dns değiştirmeyi bilmeyen google'a youtube'a girme yasaklı sitelere girme diye aratmayı bilmeyen bir insanın internet okyanusunda ne işi var kaybolur gider mazallah.Başbakanımız düzeltebilse düzeltir heralde,o kadarda düşünüyor siz merak etmeyin.Boşuna bir insanı o noktaya koymazlar.

arkadaşlar boşa niye uğraştığınızı anlamış değilim.Başbakan bile yasak olan bir siteye illegal yollarla giriyorsa vay halimize ama yasağı kaldırmalı devekuşu gibi yerin dibine kafamızı sokmamalıyız.Yasalarda tam yerine oturmalı artık geride kalıyoruz diğer ülkelere göre.

Bu arada youtubeye girmek için vtunnel gibi bol reklamlı şeylere ne gerek varki:D
Youtube Jacker kurun olsun bitsin:D

bu sorun evrensel internet yasası oluşturularak giderilebilir. her ülkede bu konuda internet ağı ile ilgili bakanlık oluşturulması ve youtube yahoo vb.. gibi sitelerin internet yasasına karşı gelindiğinde direk kapatılması gerekir.internet hala bazılarının gözüne oyun olarak gözüküyor.yararlı bir bilgi net ortamında hızla yayıldığı gibi zazarlı olanda hızla yayılabilmektedir.tehlikenin farkındamısınız.

İşine gelince demokrasi hak hukuk der işine gelmezse ben giriyorum sizde girin der.Hatırlarımda hukumet kurulurken bilisim bakanlıgıda kurulacaktı demis herkezde bir yeni bir acılım yeni bir dusunce tarzı oldugunu gostermeye calısmıstı.Simdi anlasılıyorkı bilisim bakanlıgı coktan kurulmus ve basbakanın youtube olan engelıni kaldırmakla mesgulmus...

Bazıları hala Başbakan yasakladı diyo.Allahım sen millete akıl fikir ver.

Siteleri ancak Hukuk (mahkeme) yasaklar.Hukuk açar.Saçmalamayın!

Ne de olsa Türkiye'nin Başbakanı.. Bence çok fazla şaşırmamak gerekir.. Yurdum insanı işte..
''Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu'' demek geliyor insanın içinden ama dediğim gibi şaşırmamak lazım diye düşünüyorum... :)))

Kim demiş youtube yasak diye. Yasak kanunla olur mahkeme kararıyla değil. Mahkemenin kararıda sadece Türk Telekomu bağlar. Türk Telekomda dünden razı, çünkü yurtdışı bağlantı hızının video paylaşımları yüzünden yavaşlamasını istemiyor.

youtube kapalımı ya :D :D

başbakanda bizim gibi ktunnel'ile giriyo galiba, ee burası Türkiye nede olsa ktunnell forever :)

zuhaa çok doru sölemiş zatene napıp adip giriyoz ne boşuna uğrşıyim dio yasakvızmı geliyo dio

akp ye serbest agaya beleş..

En iyisi trtube arkadaşlar. Kendi görüntü paylaşım ağımızı güçlendirelim, youtube'a gebe kalmayalım.

yakında bu memlekette doğru dürüst insanlar yaşayamıyacak.
dolandırıcı,üç kağıtçı,dolandırıcı,gaspçı olmak gerekecek

yazıklar olsun şu işlere bak ya
soytarı olduk yok yasak yok tunel yok
bıktım bu işten

ha ha ha hah ha

başbakanın davranışı çok MANTIKSIZ!!! nedeni ise:

1-Bu sitelerin kapanmasına neden olan yasayı TBMM'deki illetvekilleri kabul etmedi mi?
2-Bu siteleri bu illetvekillerinin çıkardığı yasaya dayalı olarak kim bilir belki daha bilgisayarı açmasını bile bilmeyen bir yargıç, bu konularla hiç ilgisi ve bilgisi olmadığı için her siteyi rahatlıkla kapatan mahkeme kararlarını görmüyor musun?
3-Bunları görüyorsan ve sende zararlı olmadığı anlamış olduğun bu siteleri kullanıyorsan NEDEN TÜM İMKANLAR VE YETKİLER ELİNDE OLDUĞU HALDE BU SAÇMA YASAYI KALDIRMIYORSUN?

yasa bu:

MADDE 8 – (1) İnternet ortamında yapılan ve içeriği aşağıdaki suçları oluşturduğu hususunda yeterli şüphe sebebi bulunan yayınlarla ilgili olarak erişimin engellenmesine karar verilir:
a) 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununda yer alan;
1) İntihara yönlendirme (madde 84),
2) Çocukların cinsel istismarı (madde 103, birinci fıkra),
3) Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırma (madde 190),
4) Sağlık için tehlikeli madde temini (madde 194),
5) Müstehcenlik (madde 226),
6) Fuhuş (madde 227),
7) Kumar oynanması için yer ve imkân sağlama (madde 228),
suçları.
b) 25/7/1951 tarihli ve 5816 sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanunda yer alan suçlar. " ALINTI

bu yasa da ucu açık maddeler nedeniyle istenen site rahatlıkla kapatılabilir.

yasayı kendin koydun, teknoloji bilgisi şüpheli olan mahkemenin bu senin koyduğun yasaya dayanarak siteler kapattı, şimdi de kendi koyduğun yasayı ihlal ediyorsun. O ZAMAN KALDIR ŞU YASAYI!!!

kaldırılmamasının nedeni belli ama bunları söylemenin yeri burası değil.

ahah bende giriyorum bence chip dergisi de bu programı gelecek aylarda versin yani ANTİ SANSÜR YASAKLANA TÜM SİTELERE GİREBİLİYOSUN

ktunnelden mi yoksa vtunneldenmi girmiş

4.2.2.1
4.2.2.2 bu kesinlikle giriyor
yasak diye bişey yok.

İçi rahat olsun bizde giriyoruz zaten:)

birtek ben girmiyorum çünkü vasıflarım onların ki gibi ne büyük ne geniş özelliklere sahip T.C. mahkemeleri yasaklamış.İşte bu kadar.Yasaklanmadan önce ziyaret etmiştim ancak hiç beğenmedim.İnsanların türlü sakarlıklarından tutun kendilerine ait mahremiyetlerini yayınlıyorlar neyin sağlıklı doğru olduğunu anlayamayacak çok insan var biliniyor.Evinizin balkonunda bahçesinde kullandığınız bir kilidin nasıl aşılacağını bile anlatıyorlar.Her türlü yasaklı şeyin anlatımını da yapıyorlar bunun neresi güzel oyunların bedava tanıtımını bile yapıyorlar burası belki güzel.Evinin her köşesini çekmiş koymuş sanıyorsunuz emlakçı oysa değil neci olduğu belli değil.Her türlü kanuna karşı insan da burayı izliyor evinin içini inceliyor çocuğuna şükrediyor hay eline sağlık diyor! Sonra eviniz içi bomboş.Antikalar yok olmuş evi değil tüm bahçeyi de çekmiş eklemiş hayretler içinde kalıyorsunuz.İnsanlara kırmızı çizgilerin nasıl aşılacağını da öğretiyor ki bundan dolayı burayı sakıncalı buluyorum.Bir çok insan neye dikkat edeceğini bilmiyor düşe kalka öğreniyor bu da çok acıklı bir durum.Okulunu çekiyor yolluyor içi dolu acaip şeylerle.Trafiğinizi çekiyor yolluyor küçümsüyorlar hayret vallahi.İşe yarar çok şeyimiz varmış dedirtiyor.Kaybolan şeylerinizi burada görüp mosmor oluyorsunuz.Aman ha sakın ha bir şeyinizi kaybetmeyin.Burada bulmanız an meselesi sonra hani girmiyordun derler buraya.Hiç bir özel şeyinizi ne cep ne de laptopunuzda bulundurmayın ne de çantanızda.Öyle çok meraklılar var ki tahammül edilemeyecek düzeyde.30 yıl önce böyle bir yer olsaydı hengameyi o zaman görecektiniz.Şimdilerde hafifletilmiş olarak yaşıyorsunuz.Yasalar çiğnenmemeli.Madem yasalarla yaşıyorsunuz onları çiğnememelisiniz.

kim bilir başka hangi sitelere giriyordur.

WİNAMP da scohust tv yi televizyon kanalını bile kapamışlar pes yani ya onu bile kapadınız

yapcak bişey yok isteyen her insan girer istedigi siteye her türlü siteye :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:!!! ama eşşegi fazla yokuşa sürmemek lazım lafım büyük başlara...

bi kere radyoda duydum bu konu açıldı Başbakan youtube nasıl giriyor diye bazı kişiler Giriş kartı var,rüyasında giriyodur,ülke dışında giriyodur gibi şeyler söylüyorlar :D

dns işe yaramıyor yaw beyaz gözüküyor zaten kopmakta paso

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play