Beş yıllık proje, milyar dolarlık yatırım...

Hakkında bu zaman kadar çok konuşulan bir Microsoft dedikodusu daha "gerçek" çıktı!

  • Ertuğrul Süngü
Beş yıllık proje, milyar dolarlık yatırım...
Iowa eyaletine bir anlamda hediye verdi

Kimileri için Microsoft, Samsung ve Apple gibi firmaların yanında giderek sönük kalan bir isim ama gerçekte halen dimdik ayakta ve yapılması gereken her şeyi yapıyor. Son bir yıl içerisinde yaptığı atılımlarla kendisinden sıkça söz ettiren teknoloji devi, bu sefer de Amerika'nın Iowa eyaletinde açacağı bir veri merkezi ile karşımıza çıkmayı başardı...

The Quad City Times'dan gelen habere göre, bahsi geçen bina tam tamına 1.13 milyar dolarlık (Hayır, yazım hatası yapmadık...) bir proje ve bu rakam Cuma günü itibariyle, doğrudan firmanın kendisi tarafından yapılan resmi bilgiler dahilinde ortaya çıktı. Verilen bilgilere göre binanın esas bulunacağı bölge West Des Monies olacak. Daha önceleri de inşa edildiği hakkında büyük dedikodular çıkan binanın kod ismi "Project Alluvion." Kendisi 154 dönümlük dev bir alana yayılıyor. Yapımı toplamda dört aşamada gerçekleşiyor ve tam beş yıl sürecek. Microsoft'un online sistemleri için portal görevi görecek merkezin açılışı, beraberinde 84 kişilik bir iş sahası yaratılmasına da ön ayak olacak.

Hem yerel, hem de bölge hükümetleri, bu veri merkezine araştırma, satış ve yatırım yapması için 87 milyon dolar yatırmış durumda. Pek tabi Microsoft da şimdiden Iowa için bir milyar dolar gibi bir para harcamış. Verilen bilgilere göre bu miktar yakın zamanda iki milyar doları bulacak ki bu da Iowa eyaletine bu zamana kadar tek bir firma tarafından yapılan en büyük yatırım olma özelliğini taşıyacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Microsoft tekbolojinin efendisi be ne sönüğü birazcık tembel olmasa dünyayı yonetir yeminlen evet Apple kullanıcısıyım

Çok doğru bir yatırım bence. Hele de cloud marketi, online office gibi hizmetleri düşünürsek, ve win9'un onlie işletim sistemi olacağı gibi dedikoduların da ortada dolaştığını duyduğumuzda çok mantıklı bir adım gibi gözüküyor.

sönükmüş :) bir söz var herkes bilir Taklitler aslını yaşatır kimse yokken microsoft vardı

Online işletim sistemi şu an hiçbir yerde yemez. Üstelik NSA, FBI gibi kurumların musallat olduğu duyulduktan sonra.

Microsoft u gunahim kadar sevmem ama olmasaydi da herhalde bu kadar rahat program bulamaz ve oyun oynayamazdik

İnsanlar şikayet etmelerine rağmen hala microsoftun urunlerini kullanıyorlarsa,adamlar bu işi biliyor demektir.

Sen de yorum yaz