Beşinci sıradayız; ama...

Türkiye, pek de gurur duyamayacağımız bu listenin beşinci basamağında, açık ara farkla oturuyor!

Beşinci sıradayız; ama...

Aslında haberimizin başlığı her şeyi anlatıyor. Amerika Birleşik Devletleri'nde yayınlanan bir raporun detaylarına bakıldığında hükümet adına teknoloji şirketlerinden verilerini denetime açmalarını talep eden ülkelerin başında Amerika'nın kendisi geliyor. Listenin en tepesinde büyük bir farkla önde olan ABD'yi İngiltere, Almanya, Fransa ve beşinci sırada da, ne yazık ki Türkiye izliyor. Altıncı sırada ise, "büyük bir fark attığımız" Tayvan var. Türkiye, listede, neredeyse tüm bilgileri Microsoft'tan talep ediyor şeklinde değerlendiriliyor.

Reuters tarafından hazırlanan grafiğin kaynakları Google'ın 2012 Şeffaflık Raporu (Transparency Report), Microsoft ve Skype'ın 2012 tarihli Law Enforcement Requests Report ve Twitter'ın Şeffaflık Raporu olarak açıklanmış.

Kısacası Türkiye, demokrasi adına, aslında pek de içerisinde bulunmak istemeyeceğimiz bir listenin ilk beşinde olmaktan kurtulamamış durumda. Ama Türkiye'yi eleştiren ülkelerin listenin daha da üst basamaklarında yer alması, dikkate değer bir detay.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

habere bak çay demle

@17 Haz 2013 13:25 sen yanlış yere gelmişsin kardeş, adriana lima`nın çıplak pozları başka sitede

türkiyede herkes msn kullanıcıs dolayısıyla hotmail hesapları var. facebook hesapları da yine aynı eposta ile açılmakta. bu yüzden istihbarat microsoftdan alınıyor.

@17 Haz 2013 13:38 Phorm var zaten, daha ne olsun. Kaldı ki NSA zaten bütün ABD'nin telekomünikasyon şirketleriyle anlaşmış, bu da demek oluyor ki istediğiniz kadar korunun ABD menşeyli bütün siteler istese de istemese de bilgileri zaten Amerikan hükümetine devrediyor...

çay demlendiyse kurabiye getirdim. yiyelim.

çaya bak diren

ne çaymış arkadaş

çok normal.. chip kullanıcı bilgileri için google analytic kullanmıyor mu? herkes bilgi peşinde devletlerinde bunu istemesini anormal görmüyorum.chip yorumları onaysız versin bak nasıl karışır site...gereksiz bir haber zaten tüm herşeyi abd denetliyor.

#direnchip

#direndünya

Niye şaşıralım ki, en gelişmiş internet kullanımı, en çok kullanıcı, en çok bilgi.....

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir