Beyin gücüyle ev aletlerini kontrol ediyorlar

Geliştirilen yepyeni bir sistem, sadece düşünerek ev aletlerinin kontrolünü mümkün hale getiriyor.

  • Ümit Öncel
Beyin gücü engellilerin emrinde
Cihaz beyin dalgalarını izleyerek, kişinin ne yapmak istediğini anlayabiliyor.

Doğrudan engelli hastaların kullanabilmeleri için geliştirilmiş olan bir yöntem, İtalya'nın Roma şehrindeki Santa Lucia Araştırma Hastanesi'nde tanıtıldı. Bilim adamları hastaların sadece beyin güçlerini kullanarak kapıları açmalarını, ışıkları kısmalarını veya telefona cevap verebilmelerini başarılı bir şekilde sağladılar. Her ne kadar şu an için benzersiz ve oldukça başarılı olsa da, bilim adamları sistemin asıl önümüzdeki 3 yıl içerisinde mükemmelleşeceğini iddia ediyorlar.

Hastaların tek ihtiyacı olan kafalarına takılacak, elektrotları sayesinde kişilerin beyin dalgalarını takip edebilecek özel bir başlık. Bundan sonrasında ise sadece ne yapmak istediklerini düşünmeleri yeterli oluyor. Bilim adamları şu anda başarı oranın %85 olduğunu ve önümüzdeki yıllarda bu oranın %100'e yaklaştırılacağını söylüyorlar. Bu cihazın en güzel yanı ise sadece 10 dakikalık kısa bir eğitimden sonra, hastalar tarafından kullanılabilecek kadar basit bir mekanizmaya sahip olması.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

artık 10 parmak daktilo olayı tarih olur...bundan böyle hızlı düşünenler yaşadı....tam da beklediğim buluşu yapmışlar artık düşüncelerimizi karşı tarafa aktarmak çok daha kolay olacak bu sadece engelliler değil tüm insanlık için hazine değerinde...şimdi bu çok kötü oldu diyenler çıkacaktır ama onlar ne düşünürse düşünsün bu cihaz zaten çıkacak öyleyse onu kullanmaya devam...

gelecekte bu tür aletlerle ağzımızı kıpırdatmadan anlaşırız artık :D

insanlar açısından müthiş bir şey umarım fiyatıda çok uygun olurda herkez kullanabilir.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play