Beynimiz biz uyanıkken de uyuyormuş!

1 dk. önce elinizdeki anahtarı kaybettiğiniz veya tuz yerine şeker döktüğünüz oldu mu? İşte nedeni!

Beynimiz biz uyanıkken de uyuyormuş!

Bilim adamları, bir dakika önce elinizde olan anahtarınızı nereye koyduğunuzu unutmak, çay poşetini yanlışlıkla su ısıtıcısının içine koymak veya mısır gevreğinin üzerine süt yerine portakal suyu boşaltmak gibi dalgınlıkların neden kaynaklandığı çözdü.

Hürriyet'in, Daily Mail'den derlediği habere göre, ABD'li bilim adamlarının fareler üzerinde yaptığı deneyler, beynin bazı noktalarının, yorgunluk anlarında günde 40 defa "uyku haline geçebildiğini" gösterdi. Bu durum, beynin diğer bölümleri uyanık olsa da yaşanabiliyor. Bilim adamları, bu durumu özellikle aşırı yorgun olunan anlarda yapılan aptalca hataların nedeni olarak gösteriyor.

Söz konusu deneylerde, fareler genelde uyudukları gündüz vakti uyanık tutularak beyin faaliyetleri gözlemlendi. İncelemeler, farelerin uyanık olmalarına rağmen beyinlerinin bazı kısımlarında hücrelerin uykuya geçtiğini gösterdi.

Wisconsin ve Madison Üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan araştırmada, beyin hücrelerinin uykuya geçmesinin, farelerin normalden daha fazla hata yapmalarına neden olduğu da anlaşıldı. Araştırma ekibinde yer alan Dr. Chiara Cirelli, "uykuya geçen hücre sayısının fazla olmadığını, ortalama 20 nörondan 18'inin ayık kaldığını" belirtti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Türk insanı yüzyıllardır biliyordu. "Oğlum ayakta uyuyosun şssshhh"

resme koptum :D çizgi filmin resmi değilmiydi o bi tane karakterin :D

Araba kullanırkende oluyor arada, en tehlikelisi, mesela diğer şeride geçmeniz gerekiyor önde araba var hamleyi yapıyorsunuz bilinçsizcemi desem bilmem hamleden hemen sonra durumun farkına varıyorsunuz ben bunu bilinç altına bağlıyordum ama yetkili abiler beynin uyumasına bağlamış.

daha az önce oldu :) bende dedim niye oluyo. ne tevafuk oldu yaa

ilk yorum benden Hmmm ilginç ve güzel :)

the simpsons ların kafatası değilmi bu puhahaha :))

TC de herkes kafadan manyak olduğundandır.türkler faredir

İş Yerinde İnsan Cok Sıkılıyor Ve Sinirli.Asabi.Yorgun Oluyor Buda Beynin Uyumasını Tetikledigindenmidir Bilmem Ama İş Yerinde Çogu İnsanın Benimde Dahil Üstümüzdeki Saçma Ve Aptal Haraketleri Açıklıyor Buna Bi Örnek Verirsek.
Elektirikçide 19 Saat Çalışmıştım O Gün Ve Gece 4 Falandı Halada İş Bitmemişti Ve Önümdeki Cam Kapıyı Görmeyip Boooom Diye Geçirmiştim Daha Sonra Diger Elemanlar Benle Dalga Geçti Ama 1 Saat İçinde Nerdeyse Tüm Elemanlar O Cama Tek Tek Çarptı Az Kalsın Dükkanda Cam.Çerceve Kalmıcaktı.
Normalde Böle Bi Olayın Başınıza Gelmezi Nerdeyse İmkansız Ama O An Teker Teker Çarptık O Cama

bazı insanların beyni oy atarken uyur

Bende idiopatic hypersomnia var. Gün içinde defalarca oluyo bu. Olmadığı bir dönem varsa o da sert bir kahve içtikten sonraki ilk 30 dakikadır.

Ayakta uyuyorum lafı da kesin olarak kanıtlanmış oldu.

ve kimse inanmadı

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play