Beynimizi fare gibi kullanabiliyoruz!

Bir gün, sadece beynimizle fare imlecini hareket ettireceğimiz hiç aklınıza gelir miydi?

  • Gökay Özbudak
Düşüncelerle imleci hareket ettirin!
Elektrotlar beynin zarına yerleştiriliyor...

Bilim adamlarının son keşfi beynimizle bilgisayardaki imleci hareket ettirmemizi sağlayacak. BBC'nin haberine göre, özellikle engelliler için düşünülen bu yöntem, elektrokortiografi denilen bir teknoloji sayesinde geerçekleşiyor.

Aslında bu fikir çok yeni değil, daha önceleri elektroensafolagraf kısaca EEG yöntemiyle imlecin hareketleri düşünce yoluyla gerçekleştirilebiliyordu. Kafanın üstüne yerleştirilen ve elektrotların bağlı olduğu bir şapka giyen kullanıcı, bazı düşüncelerle farenin imlecini hareket ettirebiliyordu. Ancak bu yöntemin eksi yanı beyin sinyallerini oldukça düşük seviyede almasıydı. Kafatasının beyin sinyallerini kestiğini ve gücünü önemli ölçüde azalttığını söyleyen bilim adamları yeni yöntem olarak elektrokortiografiye başvurmuş.

Bu yeni yöntemle beraber elektrotlar kullanıcının beyin zarına yerleştiriliyor. Ciddi bir ameliyat gerektiren bu yöntemle sinyaller daha güçlü algılanabiliyor ve kullanıcı imleci daha etkili bir şekilde kullanabiliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

yakında konuşmadan hareket etmeden iletişim de mi kuracağız yoksa :D

ohoo ameliyat diyolar yatar o iş

yakında beynimizi USB ile bilgisayara bağlayıp harici disk olarak kullanabilcez heralde...

tabi böyle saçma bir neden için bıçak altına yatacak kadar cesursanız ilk önce bir piskolog tedavisi olmalısınız

FPS oynadıgınızı düşünsenize. Hiç ıska yok gördüğünü indir. Süper fikir. :D

para kazanmak uğrsuna saçma ameliyat gereksiz.

"tabi böyle saçma bir neden için bıçak altına yatacak kadar cesursanız ilk önce bir piskolog tedavisi olmalısınız"

Adamlar engelliler için düşünmüş, konuşamayan, felç olmuş bir insan için çok mantıklı bir teknoloji. Bunun sayesinde engelliler rahatlıkla diğer insanlarla iletişim kurabilirler.

Çocuklar ne kadar basit düşünüyorsunuz :)
Felçli veya protez kullananlar için geliştirilen bir teknoloji bu. Bu gün imleç hareket edecek yarın tekerlekli sandalye, daha sonra robot protez vs vs.
Bazı insanlar için yeterince küçük elektrotlar üretilmedi henüz:)

biz mouse'la ettiremiyoruz daha mousum bozuk tutukluk yapıyo ne beyni:)

süper fikir ama engellilere.yav teknoloji gelişme hızı çok düşük.büyük şirketler daha da büyüdü 20000 30000 çalışanlara sahip ama düzgün bir teknoloji üretemiyorlar.apple hp sony windows siemens toshiba vb birçok büyük kuruluş bulunmakta ama yapılanı tekrar yapmaya hevesli hepside.apple ipadi çıkardı diğer hepsi ipad gibi ürün üretmeye başladı.yanlış burda.tamam üret ama başka devrimlere de imza atmaya çalış,aynısı olarak kalma ben bu olayı anlamıyorum.mesela bu çalışma güzel bir örnek.adamlar engelliler için onlara yardım amaçlı yapıyor.facebook 15. ek sürümünü çıkaracagına millet alışmadan birsürü birşey yapmaya kalkacağına başka şeylerle uğraş.aynı şey mozilla da da geçerli.mozilla5 crome internet explorere de geçerli.mozilla haricinde hepsi çok büyük dev.15. 20. sürümünü yapcağına başka teknolojiler ile uğraş.

tehlikeli bir ameliyat bence

"FPS oynadıgınızı düşünsenize. Hiç ıska yok gördüğünü indir. Süper fikir. :D" Yok böyle bi düşünce tarzı ya xD ama bizim milletimiz kesin yapar bunu :)

o teknolojiyle imleç yerine elini ,bacağını hareket ettirseniz daha makbule geçer...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play