Bildiğiniz yüksek çözünürlük kavramını unutun

Bildiğiniz yüksek çözünürlük kavramını unutun! İşte HD'nin kuralını değiştirecek yeni teknoloji...

Michigan Üniversitesi'nden bir takım, yeni nesil bir renkli ekran teknolojisi geliştiriyor.

Ultra yüksek çözünürlük sunacak olan bu ekran teknolojisinin demosu için sadece 9 mikron boyutunda bir logo hazırlandı. Bu teknlojide ekrandaki pikseller çok daha küçük. Küçük pikseller de ekranda çok daha net ve detaylı bir görüntü demek.

Bu yeni ekranın pikselleri, iPhone 4'ün övündüğü yeni nesil ekrandan 8 kat daha küçük. Bu teknolojide renkleri ayrımak için nano-incelikte metal ızgaralar kullanılıyor. Elektriklenen bu metal filtre tek başına standart ekranlarda 3 katmanın yaptığı işi tek başına yapıyor.

Bu çok daha kolay üretilen, daha ucuz, enerji açısından daha verimli ve inanılmaz görüntü kalitesine sahip ekranlar demek oluyor. Esnek ekranlarda da kullanılabileceği düşünülen teknolojiye Amerikan Hava Kuvvetleri ve DARPA da mali destek sağlıyor; yani askeri kullanımı da söz konusu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Gelecekte bir gün gelecek ! Teknoloji olarak yarının insanları bizden daha şanslı olacak kıskandım doğrusu onları :/

Max_Real Qnx

süpermiş :D

onlara görede ondan sonraki nesiller şanslı olacak teknoloji bu böyle devam eder :)

klasik olacak ama ben düşünmüştüm bunu inşallah hd kadar hızlı bişekilde piyasaya girer o girmeden zaten yeni bir teknoloji çıkar off başım dönmeye başladı

Ekranlar birden fırladı Plazma lcd Led Oled Şimdi bu ne güzel daha az enerji ince yüksek kalite daha ucuz maliyet

Ucuzlasın tabi

ne olursa olsun teknoloji daima çok hızlı ilerlesin ama geçici heveslik teknolojiler çıkmasın mesela 1080p piyasaya sunulduğunda red one kameralar yokmuydu tabiki vardı sinema filmlerinin %90 ı tabiki bu kameralrla çekildi fakat 1080p yerine 4320p standart olarak sunulsaydı çok daha ileriye dönük teknoloji olarak kalıcak ve standart daha yüksek kalıcaktı bunu gereği gibi yapmadıkları için sürekli geçici teknolojilerle oyaladıkları için çok kızıyorum üretken herkese....

Acaba seri üretrime nezaman geçer bu led almaktan vaz geçtim beklemeye devam. almışken Enerji tasarruflusunu ve en kaliteli görüntüyü en ucuz sunanı almak lazım şimdi bu hem üç katman daha karlı demekki daha ucuz :) güzell yanlız acele edin fazla bekletmeyin bizi.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play