Bilgisayar çağının peri masalları

Ücretsiz Tales Animator programıyla kolay bir biçimde karakter animasyonları hazırlayabilir, bu animasyonları ilginç karakterler, arka planlar, ses dosyaları ve konuşmalarla zenginleştirebilirsiniz.

Bilgisayar çağının peri masalları (Sayfa 4)

Animasyon içerisinde karakterlerin konuşturulması

Türkçe için şu anda yeterli destek olmasa da, Tales Animator sayesinde animasyonlarınızda yer alan karakterleri konuşturabiliyorsunuz. Bu işlem için önünüzde iki farklı seçenek bulunuyor. Bu seçeneklerden biri Microsoft’un Text- To-Speech teknolojisini kullanarak, yazdığınız İngilizce metinlerin otomatik olarak seslendirilmesi; diğeriyse seslendirme işlemi için harici WAV dosyalarının kullanımı. Eğer hazırladığınız animasyondaki karakterlerin Türkçe konuşmasını isterseniz, mutlaka harici WAV dosyalarını tercih etmeli ve karakterlerin seslendireceği metinleri önceden kendiniz kaydetmelisiniz. Bu işlem için bilgisayarınıza bağlı bir mikrofon ve Windows ile birlikte gelen Ses Kaydedicisi programı yeterli olacaktır. Şimdi, her iki seslendirme işleminin de nasıl gerçekleştiğini tek bir örnekle inceleyelim:

Kolobok Ken
Ken appears at (100,590)
Ken says "Hello World!"
Ken says "C:\My Documents\merhaba.wav"

Bu örneğin üçüncü satırındaki komut,“ Hello World!” ifadesinin Text-To- Speech özelliği sayesinde otomatik olarak seslendirilmesini sağlayacaktır. Son satırdaki komut ise “C:\My Documents” konumunda yer alan “Merhaba. Wav” dosyasının çalmasını sağlayacaktır. Bu iki komut ile birlikte kullanılabilecek çeşitli parametreler bulunuyor. Bu parametreler yardımıyla örneğin ses seviyesinin yüksekliğini ayarlayabilir veya karakterin konuşurken ağzını ne kadar hızlı hareket ettireceğini belirleyebilirsiniz. Bu parametreler ile ilgili detaylı bilgi için Tales Animator’ın yardım dosyasını incelemenizi öneririz.

Animasyona arkaplan müziği eklenmesi

Karakterleri konuşturmanın dışında, animasyonunuz devam ederken arkaplanda sürekli bir müzik çalmasını sağlayabilirsiniz. Bu işlem için kullanacağınız komut şu şekildedir:

play "c:\My Documents\dalgalar.wav”
play dalgalar.wav

Örneğin ilk satırındaki komut sayesinde animasyonun arkaplanında “C:\My Documents” konumunda yer alan “Dalgalar.Wav” dosyası çalacaktır. Eğer animasyon sırasında kullanmak istediğiniz arkaplan müziklerini Tales Animator’ın yüklü olduğu klasörün altındaki “Sounds” klasörüne yerleştirirseniz, ikinci satırdaki örnekte olduğu gibi, sadece dosya adını kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Gelecek sürümlerde eklenecek özellikler Yazının başında da açıkça belirttiğimiz gibi, Tales Animator gelecek için büyük ümit vaat ediyor. Programın üreticileri, gelecek sürümlerde eklenecek yeni özellikleri şimdiden belirlemişler ve bir de çalışma planı hazırlamışlar. Bu plana göre, gelecek sürümlerde öncelikle mevcut hatalar giderilecek ve WMF formatına verilen destek artırılacak. Bunun dışında programa yeni komutlar eklenerek, karakterlerin yetenekleri geliştirilecek. Hatta eklenti desteği sayesinde, ihtiyaca özel hareketlerin desteklenmesi sağlanacak.

Bu gelişmeler dışında bir başka önemli yenilik ise Tales Animator ile birlikte kullanılabilecek karakterlerin tasarımında yaşanacak. Programın içerisine eklenecek sihirbaz sayesinde, kendi karakterlerinizi de kolayca hazırlayabileceksiniz. Planlanan bu gelişmeler haricinde, siz de kendi önerilerinizi ve düşüncelerinizi Tales Animator’un üreticileri ve kullanıcılar ile paylaşabilirsiniz. Bunun için www.dollysoft.com adresini ziyaret etmeniz yeterli olacaktır. Bu sitede, Tales Animator ile ilgili en son haberleri, geleceğe dair planları ve kurulum dosyasını bulabilirsiniz.

Burak Tuyan
burakt@chip.com.tr

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir