Bilgisayar dünyasının tutmayan kehanetler!

Bill Gates ve diğerleri... Teknoloji devlerinin bir zamanlar bu sözleri söylediklerine inanmak zor!

İleri görüşlü olmak en büyük liderlik özelliklerinden biri olarak kabul edilir. Ancak bazen öyle durumlar oluyor ki kişiler ileri görüşlülüklerini pek iyi kullanamıyor ve yıllar geçince ortaya geçmişte kalan ve yüzlerde gülümseme oluşturan sözler kalıyor. İşte bilgisayar ve internet hakkında önceden söylenmiş ancak tutmamış kehanetler.

İlk bilgisayar ENIAC 1947'de oluşturulduğu zaman ağırlığı yaklaşık 30 tondu. Bunun üzerine de Popular Mechanics şu kehanette bulundu; "Gelecekteki bilgisayarlar 1.5 tondan fazla olmayacak." Pek yanlış olmayan bu önerme yalnızca biraz kontrollü bir kehanet olmuş.

İkincisi tutmayan kehanet ise Prentice Hall'un editörüne ait. 1957 yılında yapılan bu kehanetin yanlışlığı halen devam ediyor; "Bu ülkeyi enine boyuna gezdim ve en iyi insanlarla konuştum. Sizi temin ederim veri işlemek bir modadır ve bir kadar yıl bile endüstride kalamayacak."

1977'de Digital Equipment Şirketi'nin başkanı Ken Olsen'ın yaptığı kehanet de tutmayanlardan. Bilim ve mühendislik için mini bilgisayarlar üreten şirketin başkanının sözleri şimdi kulağa bir hayli ilginç geliyor; "İnsanların evlerinde bilgisayar istemeleri için bir neden yok."

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

molekülün(atom deyil)bölünemeyeceğinide bilim adamları söylemişti...
meraklı

o zaman gelecekte zamanda geriye yolculuk yapılabilir mi?

bir ekleme de ben yapayım Bill Gates'e;

"Hiçbir ev bilgisayarı kullanıcısının 637 kb'dan daha fazla bir hafızaya ihtiyaç duyacağını sanmıyorum." - 1970ler
"640 KB hafıza herkese yeter.." - 1981
:)

bunuda unutttunuz. bill gates internetin televizyonun yerini alacağınıda söylemişti. hiçbir zaman göremeyeceğiz bunu.

işte en mükemmeli; fransa patent dairesi başkanı: İcat edilecek her şey edildi 1800'ler:)

OS2 maalesef yeterli ilgiliyi görmedi. yeterli ilgiyi görseydi, bugün yamalarla çalışan windows yerine çok daha sorunsuz ve performanslı mac os benzeri işletim sistemimiz ve bilgisayarlarımz olurdu.

Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
1
Tutmayan kehanetler!
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir