Bilgisayar dünyasının tutmayan kehanetler!

Bill Gates ve diğerleri... Teknoloji devlerinin bir zamanlar bu sözleri söylediklerine inanmak zor!

İleri görüşlü olmak en büyük liderlik özelliklerinden biri olarak kabul edilir. Ancak bazen öyle durumlar oluyor ki kişiler ileri görüşlülüklerini pek iyi kullanamıyor ve yıllar geçince ortaya geçmişte kalan ve yüzlerde gülümseme oluşturan sözler kalıyor. İşte bilgisayar ve internet hakkında önceden söylenmiş ancak tutmamış kehanetler.

İlk bilgisayar ENIAC 1947'de oluşturulduğu zaman ağırlığı yaklaşık 30 tondu. Bunun üzerine de Popular Mechanics şu kehanette bulundu; "Gelecekteki bilgisayarlar 1.5 tondan fazla olmayacak." Pek yanlış olmayan bu önerme yalnızca biraz kontrollü bir kehanet olmuş.

İkincisi tutmayan kehanet ise Prentice Hall'un editörüne ait. 1957 yılında yapılan bu kehanetin yanlışlığı halen devam ediyor; "Bu ülkeyi enine boyuna gezdim ve en iyi insanlarla konuştum. Sizi temin ederim veri işlemek bir modadır ve bir kadar yıl bile endüstride kalamayacak."

1977'de Digital Equipment Şirketi'nin başkanı Ken Olsen'ın yaptığı kehanet de tutmayanlardan. Bilim ve mühendislik için mini bilgisayarlar üreten şirketin başkanının sözleri şimdi kulağa bir hayli ilginç geliyor; "İnsanların evlerinde bilgisayar istemeleri için bir neden yok."

Bill Gates ve diğerleri...

Tabii Gates bir bakıma tutan kehanetlerini şirketi için sakladı...

1989'da 8-bit'ten 16-bit'e daha yeni yeni geçilmişken hiç beklenmedik bir kehanet de Bill Gates'den geldi; "Hiçbir zaman 32-bit işletim sistemi yapmayacağız." Yalnızca dört sene sonra Microsoft, 32-bit Windows NT 3.1'i piyasaya sürdü. Gates'in tutmayan kehanetleri aslında bununla sınırlı değil. IBM ve Microsoft'un ortaklaşa çıkarttıkları OS\2 için Bill Gates 1987'de çok iddialı konuşmuştu; "OS\2'nin kaderinin tüm zamanların en önemli işletim sistemi ve muhtemelen en önemli programı haline gelmek olduğuna inanıyorum." OS\2 daha sonra yalnızca IBM tarafından kurtarılmaya çalışıldı ve 2006 yılına kadar desteklendi.

1993'te Jon Allen'ın internet hakkında söylediği söz de kafaları allak bulan eden ve duyulması gerekenler arasında yer alıyor; "Herhangi biri tanınmadığını düğündüğünde istediğini yapabileceğini düşünebilir ama grupların kendi yapabilecekleri ve topluluk anlayışları bulunuyor."

Listede Bill Gates'in bittiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Gates'in 2004 yılında söylediği söz belki bir gün gerçek olur ancak şu an daha kötüye gitmeye devam ediyor; "Spam iki yıl sonra mazide kalmış bir şey olacak."

Gelelim son tutmayan kehanete. Amstrad'ın kurucusu Sir Alan Sugar'ın yıllar önce söylediği bu kesin söz, uzun bir süre daha gerçekleşmeyecek gibi görünüyor; "Bir dahaki yılbaşındaiPod ölmüş, bitmiş, gitmiş, kaput olacak."

Gökay Özbudak

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

molekülün(atom deyil)bölünemeyeceğinide bilim adamları söylemişti...
meraklı

o zaman gelecekte zamanda geriye yolculuk yapılabilir mi?

bir ekleme de ben yapayım Bill Gates'e;

"Hiçbir ev bilgisayarı kullanıcısının 637 kb'dan daha fazla bir hafızaya ihtiyaç duyacağını sanmıyorum." - 1970ler
"640 KB hafıza herkese yeter.." - 1981
:)

bunuda unutttunuz. bill gates internetin televizyonun yerini alacağınıda söylemişti. hiçbir zaman göremeyeceğiz bunu.

işte en mükemmeli; fransa patent dairesi başkanı: İcat edilecek her şey edildi 1800'ler:)

OS2 maalesef yeterli ilgiliyi görmedi. yeterli ilgiyi görseydi, bugün yamalarla çalışan windows yerine çok daha sorunsuz ve performanslı mac os benzeri işletim sistemimiz ve bilgisayarlarımz olurdu.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir