Bilgisayar kökten değişecek!

Memristor devrimine hazır olun: Yakında işlemci, sabit disk ve hatta bilgisayar kökten değişecek!

  • Ali Güngör

Yeni bir devrim kapıda, bilgisayar teknolojileri kökten değişmek üzere.

Bilgisayarın altın çağını başlatan vakum tüplerden, transistörlere geçiş olmuştu. Şimdi transistörlerden Memristor'lere geçişin eşiğindeyiz.

H.P. araştırmacıları 1971'lerden bu yana geliştirilmeye çalışılan bu yeni teknolojide büyük bir adım attı. Çok yanında bu teknoloji bildiğimiz transistörlerin yerini almaya başlayacak.

Memristor'ler üzerinde yapılan araştırmalar, bu yeni teknoloji sayesinde bilgisayarların kökten değişeceğini gösteriyor. 2008'de Berkeley'de yürütülen araştırmalar, Memristor'ların insan beyni ile aynı prensipler ile çalıştığını gösterdi.

Peki yakın derken ne kadar yakın? Yine yıllarca konuşulup ortaya çıkmayacak bir teknoloji mi bu? Son kullanıcıya ne gibi bir katkısı olacak? Sıkı durun...

İşte tarih, işte ürünler...

SSD'nin yerini alacak

DDR belleklerin 10'da biri tepki süresi ve SSD'lerde kullanılan bellek türlerine göre çok yüksek veri depolama kapasitesiyle, Memristor teknolojisi kullandığımız bilgisayarları kökten değiştirecek.

Üzerinden geçen akıma göre direnç değeri değişen ve elektrik olmadan veri depolayabilen memristor sadece 3 nanometre boyutunda. Transistörün 10'da 1'i boyutunda! İşlemcilerde devrim yaşanacak, güç en kaba ve en hesapsız tabiriyle en az 10 katına çıkacak demektir bu.

Ve geliş tarihi de inanılmaz yakın; H.P. araştırmacılarına göre 2013 yılında Memristor kullanan hafızalar, santimetrekareye 20GB depolama kapasiteleri ile Flash bellekleri silip süpürecek.

Yapay beyinlerin geliştirilmesi daha uzun süre alacak olsa da bildiğimiz transistör bazlı bilgisayarlar tarihe karışmak üzere.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Yıllardır görünen yüzünden başka hiçbirşeyi değişmeyen bilgisayar dünyasında büyük yeniliklere ihtiyaç vardı zaten...

Bu teknolojide sınırları zorlamak yerine, yeni teknolojiler ve yeni sınırlar hep atılım olmuştur.

Umarım yaygınlaşması çok uzun sürmezde bizlerde görür ve kullanırız... Şimdiden merakla bekliyorum...

Türk halkının herşeyi oldu bitiye getirme huyu varya ah ah.

yaw daha yeni para biriktiriyordum, iyi bir makina almak için...!!!
eeeEEEeee...!!! şimdi 3 sene sonra bir daha para bayıl...

ama ilk ürünler 3 sene sonra çıkacak sanırım değil mi...???
o zaman, piyasaya yayılması ve sistemin oturması, en az 2015 - 2016' yı bulur sanırım... neyse... bu çook güzel bir haber...

saygılarımla...!!!

:D işte bu haber çok güzel

cok beklersiniz. bir anda 6gb flashtan 20 gb ziplayacaksiniz haa????

20 30 yıl önce bilimsel dergilerde adı geçen teknolojiler bile henüz son kullanıcı yerine kullanıcılar üstünde baskı ve sansür uygulayan kişilerde olduğu için biraz iyi biraz da kötü haber.internette 2010 yılına kadar bile dayanmadı haberleşme özgürlüğü, bunlarla iyice kaybolur gider.yok artık diyen varsa henüz piyasadan haberi yoktur o kadar.

Way belki ilerde terminator 4 te gi olmeyiz. Skynet yaratmasinlar.?

coktan skynet yapıldı

512 GB flash bellekler var saten 20 Gb ne ki? Ama Usb 3.0 iyice gecikti. Daha epey bu teknolojiyi bekleriz gibi. İşemcilerin falan entegrasyonunuda beklersekkk çook bekleriz. Biz Hala SSD lerin fiyatı düşecek diye bekliyoruzz. Bu süreç ya uzun sürer ya da astronomik rakamlarla gelir :)

memristor bu boru değil.

Laf, hikaye, masal, gerçekse bile en az 2015 te çıkar biz kullanıcıların eline geçmesi için uygun fiyata gelmesi 2018'yi bulur. Gerçekçi olalım arkadaşlar ülkemizdeki teknoloji fiyatlarını düşününce 2020 en mantıklı yıl fiyat ve yaygınlık açısından...

Sen de yorum yaz