Bilgisayar kullanıcıları oltaya geliyor

Yapılan bir araştırmanın sonuçları, güvenlik konusunda sınıfta kaldığımızı ortaya koyuyor...

Bilgisayar kullanıcıları oltaya geliyor

Antivirüs yazılım kuruluşu ESET'in de destekçileri arasında yer aldığı sivil toplum kuruluşu "Anti-Phishing Working Group", internet ortamındaki oltalama çalışmaları ve siber suçlarla ilgili ilk çeyrek raporunu yayınladı.

Raporu değerlendiren ESET Kıdemli Araştırma Uzmanı David Harley, 60 bine yakın oltalama sitesi tespit edildiğini ve bilgisayarların üçte birinden fazlasının virüslü olduğunun tespit edildiğini söyledi.

ABD merkezli sivil toplum kuruluşu Anti-Phishing Çalışma Grubu (Anti-Phishing Working Group APWG), 2012 yılının ilk çeyreği için "Phishing Aktivitesi Eğilimler Raporu"nu yayınladı. Rapor, özellikle Phishing yani oltalama ya da yemleme olarak ifade edilen ve kimlik ya da finansal bilgilerin çalınmasına yönelik aktiviteleri mercek altına alıyor. ESET Kıdemli Araştırma Uzmanı David Harley, bu raporun öne çıkan bilgilerini paylaştı.

Buna göre

·         2012 Şubat ayında APWG tarafından kaydedilen özel phishing sitelerinin sayısı 56 bin 859 ile tüm zamanların en yüksek düzeyine ulaştı.

·         Virüslü bilgisayarların ortalama sayısı 2011 yılından beri üç puan azalmasına karşın hala ürkütücü boyutta. Dünyadaki bilgisayarların yüzde 35,51'i virüslü.

Kötü amaçlı yazılımların türlerine göre bakıldığında veri toplama amaçlı yazılımların ve truva atlarının önde olduğunu görüyoruz.

Buna göre

·         Veri hırsızlığına neden olan zararlı yazılımlar ve arka kapılar yoluyla uzaktan erişimle cihazları tehlikeye sokan truva atlarının oranı yüzde 35.67.

·         Özellikle finansal kurumların müşterilerini hedef alan ve Crimeware olarak nitelendirilen zararlı yazılımların oranı yüzde 1.52.

·         Diğer malware türleri yani geri kalan tüm kötü yazılımların oranı ise yüzde 62.81.

Ayrıntılı rapor şu linkten takip edilebilir: http://www.apwg.org/reports/apwg_trends_report_q1_2012.pdf

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Her pc'de virüs yok sanki sadece winzort kullanıyormuş gibi yazı yazmak niye?

ESED Anti-Phishing Working Group' un arkasındaki esas güç hatta bu gruba esed in maskesi bile diyebilirsiniz her seferinde böyle konularla ortaya atıyor kendini sanki kendi işini tam yaptıda sosyal etkinlikler kaldı esed smart securuty kullanırken bilgisayarıma 2 defa giriş yapıldı neyseki en yakın arkadaşlarım yaptı bunu ders verebilmek için şimdi Microsoft Sec.Esentials ve Malwarebaytes PRO ve Zemana antilogger PRO kullanıyorum korkumdan ayrıca comodo nun filtreli güvenli DNS lerini arkadaşlarımda da hemen hemen aynı kombinasyonlar mevcut EN BABA KULLANANI KASPERSKY YADA BİT DEFENDER KULLANIYOR ESED kendine çeki düzen versin yoksa müşterileri hergün azalıyor ve canları yanıyor 3-4 yıl önce herkezde hatta net cafelerde bile esed yüklüydü taki aldatmaca olduğu anlaşılana kadar

%100 güvenlik yoktur. Sadece işi zorlaştırırsınız. Bilinçli bilgisayar kullanıcılarının zarar görme olasılığı düşük ama yine de var. Bu nedenle güvenlik teknolojisini sıkı takip etmekte fayda var.

bence esetin gelirleri düştüğü için böyle bir şey cıkarmış . hacker lar sadece para gelcek yerlere bankalara vs. girmeye calısırlar . onun dısındaki hackercılık oynayan lamerlere avas bile yeter , CİS 1 numara bana göre

Eseti aşırı ayarda kullanırsanız iyi ayarlar verirseniz yemezsiniz virüs 4 senedir kullanıyorum hiç yemedim (: Diğerleri fasa fiso.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir