Bilgisayar, kuru göz riskini artırıyor!

Bilgisayar, tablet ve akıllı telefon kuru göz riskini artırıyor mu? İşte bilmeniz gerekenler...

Bilgisayar, kuru göz riskini artırıyor!

Doç. Dr. Koray Gümüş, teknoloji ile tanışma yaşının 2-3 yaş gibi çok daha erken yaş gruplarına gerilediğini ve çocukların bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlarında çok uzun süre zaman geçirdiklerini vurguladı. Doç. Dr. Gümüş, "Bu durum göz kırpmayı önemli ölçüde azaltarak, gözde yıllar içerisindeki hasar oluşma ihtimalini artıracaktır. Buna en iyi örnek, son zamanlarda çok sayıda genç hastanın kuru göz şikayetleri ile kliniğimize başvurmasıdır. Bu nedenle, başta aileler olmak üzere tüm çocuk ve gençlerin kuru göz hastalığı ve ilerdeki olası sonuçları hakkında bilgilendirilmesi gerekmektedir" dedi.

 Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Koray Gümüş, günümüzde tüm insanları tehdit edebilen ve çok sinsi seyreden hastalıklardan birinin kuru göz rahatsızlığı olduğunu söyledi. Doç. Dr. Gümüş, kuru göz hastalığının genetik nedenlerle olabileceği gibi daha çok yaşla beraber artış gösterdiğini belirtti. Ancak bilgisayar kullanımının giderek artması, klimalı ortamlarda uzun süre çalışma, kontakt lens kullanımı gibi faktörlerin artmasıyla beraber göz kuruluğunun genç yaşlarda bile görülebildiğini ifade ederek "Bilgisayar, tablet ve akıllı telefon karşısında gereğinden fazla zaman harcamak çocuklarda kuru göz oluşma riskini artırabilir" dedi.

Kuru göz hastalığının toplumda tahmin edilenden çok daha yaygın olduğunu ifade eden Doç. Dr. Koray Gümüş, kuru göz şikayetleri olan hasta oranının toplumda giderek artış gösterdiğine dikkat çekti. Sağlıklı gözyaşının önemini vurgulayan Doç. Dr. Gümüş, "Sağlıklı gözyaşı bize daha net ve kaliteli bir görüş sağlıyor ve yaşam kalitemizi artırıyor" dedi. Sadece gözyaşı azlığının değil, kalitesinin bozulmasının da kuru göz hastalığına neden olabileceğini vurgulayan Doç. Dr. Gümüş, "Kuru göz hastalığı önemsenmesi gerekli bir göz hastalığıdır. Eğer zamanında tanı konmaz ve gerekli tedbirler alınmaz ise, hastalarda tedavisi zor ve kalıcı hasarlar oluşturabilir. Bu nedenle de toplumu bu konuda bilinçlendirmek ve halkımızın gerekli tedbirleri almasını sağlamak son derece önemlidir" dedi.

Gözyaşı buharlaşmasının artması

Kuru göz hastalığının önemli bir nedeni gözyaşı buharlaşmasının artmasıdır

Doç. Dr. Koray Gümüş, kuru göz hastalığının büyük bir kısmının gözyaşının çabuk buharlaşması sonucunda meydana geldiğini söyleyerek, göz kırpmanın tahminimizden de önemli olduğunu vurguladı. Doç. Dr. Gümüş, "Sağlıklı bir hayatın gereksinimi olarak, bizler istemsiz olarak belirli aralıklarla gözlerimizi kırparız. Ancak, özellikle bilgisayar karşısında uzun süreler geçirildiğinde, göz kırpmayı unutur ve olması gerekenden çok daha az sayıda gözlerimizi kırparız. Bu da göz yaşımızın çabuk buharlaşmasına ve kuru göz şikayetlerinin oluşmasına neden olur" dedi. Doç. Dr. Gümüş, sadece bilgisayar değil, TV ekranı karşısında çok uzun saatler geçirme ya da uzun süreli okumalarda da göz kırpma sayısının azalmasına bağlı olarak kuru göz şikayetleri oluşabileceğini sözlerine ilave etti.

Doç. Dr. Gümüş, klima kullanımının da kuru göz oluşma riskini artıracağına dikkat çekerek, klimalı ortamlarda bilgisayar karşısında çalışılması durumunda yapılması gerekenin, ortam neminin optimum düzeye getirilmesi, belirli aralıklarla istemli olarak gözlerin kırpılması ve doktor gözetimi altında suni gözyaşı ilaçlarının kullanımı olduğunu hatırlattı.

Kuru göz semptomlarının yanma, batma, gözlerde kum varmış hissi, ışığa duyarlılık, sürekli gözü kırpma ihtiyacı, bulanık görme, gözlerde yorgunluk hissi ve bazen de sulanma olabileceğini söyleyen Doç. Dr. Gümüş, "Bu şikayetler toplumun büyük bir kısmında meydana gelebilmektedir ve ciddiye alınması gereklidir" dedi.

Sağlıklı gözler için göz kapağı ve kirpik dibi hijyeni şart

Çok sayıda hastasının yaşadığı sıkıntılardan yola çıkarak, Doç. Dr. Gümüş sağlıklı gözler için kapak ve kirpik dibi hijyeninin önemini vurguladı. Hastalarının çoğunun bildiklerinin aksine, yüz yıkamakla kapak ve kirpik dibi hijyeninin sağlanamadığını ifade eden Doç. Dr. Gümüş, "Kirpik dibi iltihabı toplumda tahmin edilenden çok daha sıktır ve göz kuruluğu dahil korneanın delinmesi gibi çok daha ciddi sonuçlara yol açabilmektedir" dedi. Bu konuda toplumda ciddi bir bilgi eksikliğinin olduğunu ifade eden Doç. Dr. Gümüş, "Kapak ve kirpik hijyeninin etkili olabilmesi için en önemli nokta, temizliğin diş fırçalamak gibi düzenli bir şekilde yapılmasıdır" dedi. Ayrıca, bunun için tercih edilmesi gereken ürünlerin, piyasada bulunan ve göz hekimlerinin önerdiği, güvenilirliği ve etkinliği bilimsel olarak ispat edilmiş ürünler arasından seçilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Düzenli bir göz muayenesinin öneminden de bahseden Doç. Dr. Koray Gümüş, "Yaş ve cinsiyet farkı olmaksızın, toplumdaki herkes mutlaka düzenli bir şekilde göz doktoruna gitmeli, muayene olmalı, kuru göz hakkında detaylı bilgi almalı ve çok geç olmadan gerekli tedaviler ve kapak-kirpik hijyeni gibi davranışsal tedbirler ile göz sağlığını sağlama almalıdır" dedi.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Tüplü ekranlardan lcd ekranlara geçerek göz sağlığımızı büyük ölçüde garanti altına almayı başardık ama masaüstünde dikkat kesilmemize neden olacak işler ile uğraşırken hâlâ gamma değerlerini bulunduğumuz ortam ışıklandırmasına göre ayarlamadığımız da ufak çaplı sorunlar yaşayabiliyoruz. Laptoplarda olduğu gibi masaüstü ekranlarda da ortam ışığına göre gamma değerlerini otomatik olarak ayarlayan sistemler artık standart olarak kullanıcılara sunulmalı bence.

Göz kuruluğuna en iyi çözüm kirpik Hijyeni arada bir bebek şampuanıyla yıkamak çok daha iyi gözünüzde yanmaz damla kullanmaktan çok daha etkili

Asıl tehlike göz kuruluğu değil retina yırtılması veya retina damarlarının çatlaması ki bende öyle oldu. Retina yırtığı insanı direk görme kaybı (kör olma) tehlikesi ile karşı karşıya bırakırken retina damarlarının çatlaması 2-3 yıl süren bir tedavi ile bazen hiç tedavi edilemezken bazen de ancak kısmı olarak dedavi edildebiliniyor. Şiimdi bilgisayar başında geçirdiğim saatler için çok pişmanım. Gözümü açtığımda renkerin birbirine karışması hani derler ya ala bula silik soluk görmek düzleri eğri doğruları yamuk görmek, yazı okumakta zorlanmak birşey okuyup yazabilmek için tek gözününü kapatmak zorunda kalmak hiç çekilir gibi değil. Kaldı ki daha tedavi ile düzelebileceğim bile belli değil. Gözlerinize sahip çıkın. Onlar dünyaya açılan yegane penceremiz.

F.lux programını mutlaka kullanın arkadaslar olmazsa olmaz programlardır.Günün belli saatlerıne monitör parlaklığını ve renk sıcaklığı otomatik ayarlıyor.Bu sayede gözünüzde oluşan yorulmalar ve hasasıyeletler çok azalacak.

Bence PowerStrip kullanın ince ayarları çok iyi.

Bir ses kayıt ve mix mühendisiyim ve günümün 7 saati 2 adet 22 inç monitörün başında geçiyor. Sonuç göz kuruluğu. Ancak bu durumu refresh damlayla atlattım. Reçetesiz satılıyor.

Chip bu konuyu gündeme getirmen çok iyi oldu hakikaten çok bilinçsiz bir şekilde monitör başında vakit geçiriyoruz. Bu konuyu çok defa gündeme getirmek ve uzmanların fikirlerini paylaşmanda fayda var bence ;-)

15:28 Allah şifa versin hocam. Durumun vahimiyetini öyle ifade ettin ki bu yorumdan sonra telefonu kapatıyorum

bende de bilgisayardan ötürü göz kuruluğu ve göz ağrıları var.. yapmanız gereken sıklıkla gözlerinizi kırpmak, ve ara verip gözlerini sağa sola yukarı aşağı hareket ettirmek

Sen de yorum yaz