Bilgisayara da doping mi olur demeyin

Doping skandallarına bir yenisi daha eklendi. Ama bu sefer doping yapan bir bilgisayar!

  • Ertuğrul Süngü
Satranç'ın bir numarası artık maçlara çıkamayacak
Kazandığı bütün ödülleri geri verecek

Spor tarihinde, günümüze değin birçok sporcunun hile yaptığı haberiyle karşılaştık. Suçlamalara verilen cevaplar ise hep inkardı. Şimdi ise dünyanın ilk bilgisayar sporcularından bir tanesi de aynı olayla karşı karşıya.

Massachusetts Institute of Technology (MIT) mezunu olan Vasik Rajlich'in, Uluslarası Bilgisayar Oyunları Derneği'nin (ICGA) düzenlediği satranç turnuvasında beşe sıfır oyla hile yaptığı ortaya çıkarıldı.

Rajlich'in kullandığı bilgisayar Rybka'nın performans arttırıcı dijital doping adı verilen Crafty ve Fruit adında iki farklı programın hamlelerine benzeyen hamleler yapması üzerine şüphelenen yetkililer, bilgisayarın kodlarını takip ederek gerçeği ortaya çıkarttılar.

Bu olayın üzerine bilgisayarıyla birlikte turnuvadan ömür boyu yasaklı hale gelen ve oyunlarda kazandığı bütün ödülleri iade etmesi beklenen Mr. Rajlich; "Rybka başkaları tarafından yazılmış oyun kodları içermez, bu kodlar zaten kullandığım bilgisayar ile uyumlu çalışamaz." diyerek bütün suçlamaları reddetti.

2007 ve 2010 zaferlerinden elde ettiği yaklaşık 12,000 avroluk ödülden sonra, Rajlich'e gelen bu kararın ICGA'ya bağlı olmayan oyunlarından aldığı ödüllere etkisinin ne olacağı ise henüz belli değil.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

İlk yorumu yapan ben olayım nolur nolur nolurrrrrrrrrr

Dünyanın çivisi çıkmış arkadaş :D

yazık acıdım bilgisayara işlemcisinin hakkıyla kazanmıştır belki

Heh, insanoğlu bilgisayar yaparda huylarını onada bulaştırmaz mı yani?:)

İlk yorumu 10:59 da yazan arkadaş yaptı malesef. Sizinki yorum filan değil. :D

o kabiliyeti hilesiz işler için kullansa zaten köşe olurdu yani...

saygılarr.r.rr

benim kodumu çaldı, hayır benimkini çaldııı... hey Allah ım bırakın bu işleri sanki kod babasının malı kim daha stabil hale getirirse, kodların hakkını kim daha iyi vermişse kod onundur arkadaş ! mercedes in materyali de dünyadan çıkıyor tofaş ınki de önemli olan ürünü kimin daha iyi işlediği... bu durumda ona benzer bir şey işte,,,

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost