Bilgisayarı atmadan önce bir durun!

Eski PC parçalarını ya da eski PC'nizi atmadan önce mutlaka yapmanız gereken 5 şey!

  • Ali Güngör
Bilgisayarınızı atmadan önce
Atmadan önce lazım olanları alın

Çok ama çok eski bir bilgisayarı artık evde koyacak yeriniz kalmayabilir. İster birilerine satın, ister hibe edin, ister çöpe atın ama bilgisayarı bir başkasına vermeden önce yapmanız gereken bazı şeyler var.

1. Veri yedeklemek

Kişisel dosyalarınızı, medya içeriğini, oyunlarınızın kayıt dosyalarını ve daha fazlasını yedeklemelisiniz.

İnternet tarayıcınızın yer imlerini ve geçmişini kullandığınız eklentileri ve en önemlisi kişisel ayarları de yedeklemek isteyebileceğinizi hatırlatalım.

Outlook ya da Thunderbird gibi e-posta istemcilerinin içeriğini, Windows Live Messenger geçmişinizi ve alınan dosyaları da unutmayalım. Takvimleri veritabanları, fontlar ve başka önemli veriler de olabilir.

Seri numaraları ve temizlik

Verilerinizi silmek yetmez, temizleyin

2. Seri numaraları ve kayıt defteri anahtarları

Bilgisayarınıza kurduğunuz uygulamaların lisanslarını, seri numara ve kayıt anahtarlarını yedeklemezseniz bir daha kuramayabilirsiniz.

3. Temizlik

Sistemdeki kişisel belgelerinizi, özel fotoğraflarınızı ve iş bilgilerinizi temizlemeniz gerekiyor.

Silip çöpü boşaltmak yetmez, veri yoketme rehberimizdeki adımları uygulamalısınız.

Eski parçalar ve bir alternatif

4. Yararlı parçaları alın

Yedek bir monitör, klavye ve fare yararlıdır. Sabit diskleri de bir kenara ayırıp işi garantiye alabilirsiniz. Bellekler yeni sisteminize uyabilir. Kablo ve bağlantılar, adaptörler hatta eski bir güç kaynağınız acil durumlarda hayatınızı kurtarabilir. Eski ses kartınız sağlam bir model ise, onboard ses kartından çok daha iyi performans verecektir.

5. Atmayıp da ne yapacaksınız?

Bu bilgisayarı hiç atmayıp, ev sinema sistemi PC'si haline getirebilir, veri depolamak için ek sabit diskler takabilirsiniz. Ya da kenarda duran bir dosya indirme bilgisayarı olarak kendi haline bırakabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Eski masaüstünün DDR ramleri antika olmuştur. Onları satarım. Bir sürü fan var onları da yeni dizüstü bilgisayarıma soğutucu yaparım artık. :)

P3 makineler hala kullanılıyor

indirme programına çeviririm sanırım ya da müzik kutusu yaparım.

peki bunları nasıl yapacağız :)

Ben Eskiciden Bir Bilgisayar Aldım Taktım Ramı Bozukmuş Değiştirdim Açtım Msn De Kişinin Parolası Dahi Hatırlanıyordu Msn İ Açtım Bir Kaç Kişi Açıktı Bir Kişiyle Birazcık Konuştum Kapattım Bilgisayarda Bir Çok Müzik Resim Filim Ve Kişisel Bilgiler Vardı Bence Bilgisayarınızı Eskiciye Verecekseniz En Azından Hdd Nizi Alın Yoksa Msn Adresiniz Ve Diğer Sosyal Aglardaki Şifreleriniz Çalınabilir Çünkü Eskicilere Satılan Bilgisayarlar Eskici Dükkanlarında İkinci El Bilgisayar Toplayan Kişilerin Eline Geçmekte Dikkat Edin Derim

Cok elektirik yemeyecek olsa nas gibi torrent icin kullanilir
Muzik ve cs kutusuda olabilir

Yahu zaten eski bilgisayarı doğruca çöpe atan var mı acaba? Tabiki işe yara parçalar kullanılır veya satılır. Ayrıca yedekleme için neden ikinci bir makine kullanayım ki? Harici harddiske atarım istediklerimi olur biter.
Zorlama bir makale olmuş resmen...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play