Bilgisayarınız hakkında bilmediğiniz 6 şey!

Yıllardır bilgisayar kullanıyor da olsanız, onun hakkında bilmediğiniz o kadar çok şey var ki...

  • Zeynel A. Öztürk
Bilgisayarınız hakkında bilmediğiniz 6 şey!

Bilgisayarımızda zaman zaman yaşadığımız sorunlar nedeniyle hepimiz şikayet edebiliyor, suçu onun üstüne atabiliyoruz. Ancak eski bir bilgisayara sahip olsanız bile, aslında arka planda sayısız işlem gerçekleşiyor. İşte bunlardan bazıları.

1. Bit'ler ve bayt'lar

8GB'lık eski iPod'unuzun depolama alanının darlığından şikayet etmeye başlamadan önce, 8GB'ın neden oluştuğunu hatırlamanızda fayda var. Her 1 gigabayt'ın içinde 1024 megabayt, her 1 megabayt'ın içinde 1024 kilobayt, her 1 kilobayt'ın içinde ise 1024 bayt bulunmaktadır. En düşük seviyeye inersek, her bayt, 8 bit'ten oluşur.

Bunun anlamı, iPod Touch'ınızın kendisini "1" veya "0" durumunda saklayabilen toplam 549.755.813.888 ayrı kapıya sahip olduğudur. Gerçekten de etkileyici bir mühendislik...

2. İnternette izlediğiniz ve dinlediğiniz her şey, önce bilgisayarınıza indirilir

Arkadaşlarınız size videoları sabit diskinizde saklamanın modasının geçtiğini söylüyor olabilirler. Ancak onlara şunu hatırlatmanız gerekiyor: İster YouTube'dan video izleyin, ister herhangi bir TV kanalını akış yapın, hepsi aslında PC'nizden oynatılır.

İnterneten akış yaparken video veya müziğin bir kısmının önce bilgisayarınızda saklanması gerekir. Örneğin YouTube'daki yüklenme çubuğu, videonun ne kadarının bilgisayarınızda saklandığını gösterir.

Verinin kat ettiği mesafe

3. Verinin kat ettiği mesafe

Örneğin Wikipedia'daki bu sayfayı açtığınızda, yaklaşık 5.300 kilometre uzaktaki Ashburn, Virginia'daki sunuculardaki bir sayfayı çağırmış olursunuz. Veriler, yaklaşık 0.1 saniyede Atlantik Okyanusu'nun altından Wi-Fi router veya modeminize, ardından bilgisayarınıza iletilir.

4. Saymaya 0'dan başlanır

Her bilgisayar, temelde çok büyük birer hesap makinesidir. Devrelerin çalışma mantığı, "açık" veya "kapalı" olmaya dayandığından gerçekleşen her iş, temelde ikilidir; yani "1" veya "0"dır.

Bu durum, bilgisayar programcılığında sayı sayma işlevlerinin 0'dan başlamasıyla sonuçlanır (Visual Basic ve Fortran gibi bazı istisnalar hariç).

20. yüzyılın neden 1900'lere işaret ettiğini merak ettiyseniz hemen cevabını verelim. Tarihçiler, ilk yüzyılı "sıfırıncı yüzyıl" olarak adlandıracak kadar akıllı değillerdi. Eğer bunu yapmış olsalardı, muhtemelen okula yeni başlayan çocukların kafası çok daha az karışacaktı.

Ctrl+C ve Ctrl+V'nin arka planı

5. Ctrl+C ve Ctrl+V'nin arka planı

SSD'lerin çalışma mantığı, yeni verileri boş bir blok üzerine yazmak kadar basit değil. Pratikte bu, 4KB'lık bir dosya yazmak için sürücünün 2MB'lık veriyi okuması, onu geçici olarak depolaması, bir dizi bloku temizlemesi ve ardından tüm verileri tekrar yazması gerektiği anlamına gelebiliyor.

6. Kodlar sandığınız kadar temiz değiller

Hayatını teknolojinin hizmetlerine adayanlar, örneğin SnapChat'te paylaştığı garip fotoğraflar paylaşıp onların otomatik olarak silinmesini bekleyenler, teknolojiyi pek iyi anlamayabiliyorlar ve her şeyin programcılar tarafından kusursuzca tasarlandığını düşünebiliyorlar.

Ancak bir kullanıcının Java'nın kaynak kodlarında keşfettiği şu satırlar, Java programcılarının bile işleri aceleye getirebildiğini gösteriyor:

/**
* This method returns the Nth bit that is set in the bit array. The
* current position is cached in the following 4 variables and will
* help speed up a sequence of next() call in an index iterator. This
* method is a mess, but it is fast and it works, so don't f*ck with it.
*/
private int _pos = Integer.MAX_VALUE;

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

ilk yüzyılın sıfırıncı yüzyıl olarak adlandırılmaması akılsızlık değil, aksine akıllılıktır sevgili akıllı chip habercileri. adı üzerinde, ilk yüzyıl. dolayısıyla 20. yüzyılın 1900-2000 arası olması doğrudur. ayrıca bu tarihçilerle ya da tarihle değil, direkt matematikle alakalıdır.

@05 Haz 2014 00:18 2 haftalık çocuğa 1 yaşında mı diyoruz? öyle düşünürsek pek akıllı değillermiş

@05 Haz 2014 Turker YASAR; Arkadasim cok bilmis gibi cikmissin ordan o zaman de bakayim bana; senin dogru dedigin sey 2014 yilinda olmamiza ragmen 21. yuzyil demek zorunda kaldigimizmidir? 21++ yilinda olmamamiza karsin ? Bi de demez mi bu matematik isidir diye? Matematikte baslangic "0" dir. Eger matematatik olsaydi hersey zaten dogru olacakti. 20-14 yili icin 20 serisi yani 20. yuzyil diyecektik. Futbol sezonu degil ki bu!! 2014 - 2015 sezonu icin 2015 denir cunki bitisi 2015. ama yuzyil ole birsey mi?

He ya he tamam... Yıllardır aynı şeyler sanki bana MEB müfredatlı ders veriyorsunuz her dönem yeniden haber yap yap dur.

@05 Haz 2014 00:36 siz belki 10 defa okudunuz ama hiç okumamış insanlar için belki bir merak uyandırır ve programlamaya ilgi duymasını fikirler ortaya koymasını sağlayabilir.

@05 Haz 2014 Turker YASAR ; Arakadasim hep ayni dersler diye yakiniyorsun fakat bak hala anlamayan dostlarimiz var. isi taaa konu ile alakasi olmayan matematik bilimine dayandiran bile var....

Aslında yazılımsal olarak 1GB=1024MB ama disk üreticilerine göre 1GB=1000MB

olm beğenmoyosanız okumayın gidin bu siteden. bence güzel olmuş. okuması eğlenceliydi... zorla okutmuyorlar ya...

Bilgisayar kullanıcılarının bunları bilmemelerine imkan yok. Bunları bilmeyenler facebook kullanıcıları ve oyuncular olabilir sadece.

Yorumlara bak arkadas insani cileden cikariyorlar.... 1950- yilinda (19. Seri) 20. yuzyil diycem , Nvidia GTX 860 grafik kartim 8. seriden olmasina ragmen 9. seriden diycem. sonra bunuda dogru kabul edip matematige baglicam. Birak Allah askina....

Usta bir ressamın öğrencisi eğitimini tamamlamış. Büyük usta, öğrencisini uğurlamış. Çırağına " Yaptığın son resmi, şehrin en kalabalık meydanına koyar mısın?" demiş. " Resmin yanına bir de kırmızı kalem bırak. İnsanlara, resmin beğenmedikleri yerlerine bir çarpı koymalarını rica eden bir yazı iliştirmeyi de unutma" diye ilave etmiş. Öğrenci, birkaç gün sonra resme bakmaya gitmiş. Resmin çarpılar içinde olduğunu görmüş. Üzüntüyle ustasının yanına dönmüş. Usta ressam, üzülmeden yeniden resme devam etmesini tavsiye etmiş. Öğrenci resmi yeniden yapmış.Usta, yine resmi şehrin en kalabalık meydanına bırakmasını istemiş. Fakat bu kez yanına bir palet dolusu çeşitli renklerde boya ile birkaç fırça koymasını söylemiş. Yanına da, insanlardan beğenmedikleri yerleri düzeltmesini rica eden bir yazı bırakmasını önermiş. Öğrenci denileni yapmış. Birkaç gün sonra bakmış ki, resmine hiç dokunulmamış. Sevinçle ustasına koşmuş. Usta ressam şöyle demiş: "İlkinde, insanlara fırsat verildiğinde ne kadar acımasız bir eleştiri sağanağı ile karşılaşılabileceğini gördün. Hayatında resim yapmamış insanlar dahi gelip senin resmini karaladı. İkincisinde, onlardan müspet,yapıcı,olumlu olmalarını istedin. Yapıcı olmak eğitim gerektirir. Hiç kimse bilmediği bir konuyu düzeltmeye cesaret edemedi." - Emeğinin karşılığını, ne yaptığını bilmeyen insanlardan alamazsın. - Değer bilmeyenlere sakın emeğini sunma. - Asla bilmeyenle tartışma. "İşin özü eleştiren çok olur ama gel yap dediğinde yapamaz"

Video izlerken indirilen video sabit diskte mi depolanır yoksa ramde mi?

@oguss23 harddiskte geçici olarak sağlanır(temp içinde)

güzel haber

Guzel yazi olmus. Tesekkurler chip.

bilgisayar sonsuz bir dünya

İyi güzelde benim gibi cahiller için o son satırın bi mealini vereydiniz iidi.

@05 Haz 2014 11:30 int_pos variable'ı içine 2^31-1(2 üzeri 31 eksi 1) değerini atamış. Tek başına bir anlamı yok yani ;) Senin gibi programlama bilmeyenlere artistlik olsun diye koymuşlar o satırı.

istemeyen okumasın kimseye zorla bir şey okutturmuyorlar.

Oyuncular bilmez diyerek kestirip atmayın ne alakası var?

Ters Köşe; Örneğin Wikipedia'daki bu sayfayı açtığınızda, Chip - Wikipedia ortaklığı

Aynen beyler istemezseniz okumayin bence cok guzel bi yaziydi tesekkurler chip. O son satirin son cumlesi iyidi :D

Sen de yorum yaz