Bilgisayarınız ne zamandır açık?

Bilgisayarınızı en son ne zaman kapattığınızı merak ederseniz, bunu öğrenmenin yolu oldukça kolay!

  • Levent Öztürk
Bilgisayarınız ne zamandan beri çalışıyor?

Bilgisayarınızı en son ne zaman kapatmıştınız? Dün mü, bir hafta önce mi yada bir yıl önce mi? Eğer sistemin ne zamandır çalışmakta olduğunu (çalışma zamanı) hatırlamıyorsanız, bunu öğrenmek için bazı yollar bulunmakta.

Bu bilgiyi öğrenmek için komut istemini kullanabilirsiniz. Komut İstemi masaüstü uygulamasını çalıştırdıktan sonra "net stats srv" yazarsanız, karşınıza çıkacak olan ilk satırda bilgisayarınızın çalışma zamanını görebilirsiniz.

Bu bilgiyi öğrenmenin bir diğer yolu ise görev yöneticisini kullanmak. Görev yöneticisini açtıktan sonra üst kısımdan "performans" sekmesine geçerek CPU seçeneğini tıklarsanız, burada da çalışma zamanını görebiliyorsunuz. Muhtemelen bu yöntem, diğerlerine göre çok daha kolay olacaktır.

Üçüncü bir yöntem ise Systeminfo adlı bir aracı kullanmak. Bu araç size bilgisayarınız hakkında pek çok bilgiyi sunmakta ve bu bilgilerden biri de bilgisayarınızın ne zamandır açık olduğu. Bu araca ulaşmak için Windows+R tuş ikilisi ile Çalıştır istemini çağırabilir ve gelen kutuya systeminfo yazdıktan sonra Enter tuşuna basabilirsiniz.

Eğer PowerShell kullanmayı seviyorsanız da yükseltilmiş bir PowerShell istemi açarak şunu yazabilirsiniz: (get-date) – (gcim Win32_OperatingSystem).LastBootUpTime. Bu seçenek de sistem çalışma zamanını, milisaniyeye kadar görebilmenize imkan tanımakta...

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Görev yöneticisinde ki değerler yanlış çıkıyor bende sanırım laptop olduğu için çünkü masaüstü pc de bu sorunu yaşamıyorum

@28 Kasım 2015 14:26 Windows 10 kullanıyorsanız doğaldır.Tamamlanmamaış ve bilgilerinize el koymak için yapılmış bir işletim sisteminden bu kadar hizmet vermesini beklemek zor.

@28 Kasım 2015 22:10 "Tamamlanmamaış ve bilgilerinize el koymak için yapılmış bir işletim sistemi" madem böyle kullanma sen.. sana zarar bu programlar :))

@28 Kasım 2015 22:10 Windows 10'a dair tek bir şey söylenmemiş ve alakasız bir şekilde bağlamış. Tam bir özgürlük savaşçısı :D

windows işletim sisteminde ve hangi sürümlerde bu kod ve işlevlerin çalıştığınıda yazsaydınız güzel olabilirdi

Bu da benden olsun. Windows'un bir zamanlar güvenlik açığı bahanesiyle ortadan kaldırdığı ekran araçlarını(sidebar)kullanmak için 7 sidebar gadget(bu programın da farklı isimler adı altında türevleri mevcuttur)adındaki programı kullanabilir(Windows 8x ve 10'da da çalışıyor)ve bu programa netstat adı altındaki araçlardan dilediğinizi ekleyerek bilgisayarınızın ne zamandır açık olduğunu ve bilgisayarınızın o an için görünen IP adresini sürekli ve kolayca takip edebilirsiniz. Bilge Baykuş

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play