Bilgisayarınıza kim girdi?

Siz evde yokken bilgisayarınızı kurcalayan biri var mı? Peki ya ofiste? İşte öğrenmenin yolu...

Bilgisayarınıza kimler giriyor?
Kim kurcaladı?

Bilgisayarınızı meraklı gözlerden korumak için USB bellek ile kilitleyebilir, BIOS ve kullanıcı hesap şifreler oluşturabilir, belgeleri gizleyebilir ya da şifreleyebilirsiniz.

Ancak böyle önlemler almıyorsanız ve bilgisayarınıza birinin girip girmediğini merak ediyorsanız, öğrenmenin kolay bir değil, birden çok yolu var.

İşe Başlat menüsündeki ikonları ve yakın zamanda erişilen dosyaları denetleyerek başlayabilirsiniz.

Kim kurcaladı?

Bunun için Görev çubuğuna sağ tıklayıp özellikler altında gördüğünüz Başlat menüsü ayarlarına gelin ve son kullanılanların gösterilmesinin açık olduğundan emin olun.

Daha detaylı ve etkili bir yöntem

Olay Görüntüleyicisi

Başlat'a tıklayın, Windows Vista ve Windows 7'de direkt "eventvwr.msc" yazıp Enter'a basın, Windows XP'de ise Run yazın ardından pencereye girin.

Olay Görüntüleyicisi açılacak, işte buradan bilgisayarınzdaki bütün hata mesajlarını, olup biteni, çalıştırılan uygulamaları görebilirsiniz. Yani bilgisayarınıza birileri girdiyse neler yaptı anlayabilirsiniz.

Bu arada Olay Görüntüleyicisi ile yeni tanışan okurlarımız da, hata mesajlarını sonradan hatırlamakta zorluk çektiklerinde artık nereye bakacaklarını öğrenmiş oldular.

Daha da ötesi

Tarayıcı geçmişi

İnternet tarayıcıların geçmişlerine bakmak da oldukça etkili bir yöntem. Özellikle eskiden en sık yararlanılan yöntemdi.

Ancak hala geçerli, gizli tarama modlarına karşın pek çok kullanıcı bunları kullanmadan ve internet geçmişini temizlemeden bilgisayar başından ayrılıyor. Haliyle de geride takip edebileceğiniz izler bırakıyor.

Varsayılan tarayıcı haricindeki tarayıcılara da, özellikle Internet Explorer geçmişine bakmayı daihmal etmeyin. Bazen çalıştırılan uygulama ve açılan bir dosyayı buradan tespit edebilirsiniz.

Bütün bunların ötesinde bilgisayarınıza keylogger yazılımları kurabilirsiniz. Ama bu yazılımlar kötü amaçlarla kullanılabileceği gibi ne yaptığını bilmeyen kullanıcıların uzak durması gereken uygulamalar. Kötü amaçlı kullanımı tespit edildiğinde ciddi yasal yaptırımları olabilecek uygulamalar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

GEREKSİZ BİR HABER OLMUŞ BUNLARI FACEBOOK U İNTERNET SANAN ÇAKMA HACKER LAR BİLE BİLİYORLAR ARTIK!

Büyük hayal kırıklığı. Bende güzel bir program önerisi verilecek diye girmiştim. Kardeşimi takip etmek istiyorum son zamanlarda çok değişti ve neden kaynaklandığını bilmek istiyorum bu yüzden bilgisayarda yaptıklarını takip etmem lazım. Şuı ana kadar söylediklerinizi oda biliyor ve bilgisayar başından kalktığında temizliyor :)

Actual spy kullanın görüntülü olarak görün

"Başlat'a tıklayın, Windows Vista ve Windows 7'de direkt "eventvwr.msc" yazıp Enter'a basın, Windows XP'de ise Run yazın ardından pencereye girin." demişsiniz ama benim anlamadığım bir yer var; XP kullanıcıları bu yazıyı tam olarak nereye yazacaklar acaba? Ben Başlat'ı açtım; yazıyı direkt olarak yazdım bir şey olmadı, Çalıştır'a yazdım bir şey olmadı. Tam olarak nereye yazacağız? Tam bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkürler.

Biliyordum. Bence de takip etmenin en kolay yolu.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play