Bilgisayarınızdaki en hantal 5 program!

Yepyeni bilgisayarınız sürünüyorsa suçlusu burada sayacağımız 5 programdan biri olabilir!

Bilgisayarınızdaki en hantal 5 program!

Hantal programlar. İngilizce'de bu tür programlara "Elephantware" adı veriliyor. Adından da anlaşılabileceği gibi bu programlar yepyeni bilgisayarınızın size yavaş, çok yavaş, aşırı yavaş çalışıyor gibi görünmesine neden oluyorlar ve o kadar para verip en son model işlemcili bir bilgisayar aldığınızda "hiçbir değişiklik görmüyorum, yandı, gitti paralar" gibi düşüncelere kapılmanıza yol açıyorlar.

Zaman zaman çalışırken "ekranın donmasına" neden oluyorlar. Sistem kaynaklarını inaılmaz bir savurganlıkla harcıyorlar. İki de bir ekrana daha yeni, daha güncel ve daha hantal yeni bir versiyonun çıktığına dair uyarı kutuları görüntülüyorlar. Peki bu uygulamalarla hayatımızı karartmaya devam etmek zorunda mıyız? Bu programların özel dosya formatlarını okuyup görüntüleyecek ve bunlar kadar çok sistem kaynağı tüketmeyecek uygulamalar yok mu?

Okuyalım, öğrenelim, bu programları ve (varsa) alternatiflerini tanıyalım.

İşte bu programlar suçlu!

Acrobat Reader
Hayatımızın önemli bir parçası haline gelen PDF formatının yaratıcısı olan bu program tek bir işe yarıyor. PDF görüntülemek. Ve bunu da sistemi son derece zorlayarak yapıyor. Neredeyse iki ayda bir yeni bir versiyon çıkarıp sisteme kurmanız gerektiği konusunda uyarılar görüntülüyor. Zaman zaman sorunlu olarak yüklenen veya hiç yüklenmeyen eklentileri yüzünden sistemi kilitleyebiliyor. Tüm bunlar, alt tarafı bir sayfalık bir belge görüntülemek için!

Alternatifi var mı? Evet. Karşınızda FoxIt Reader

İşte bu programlar suçlu!iTunes
Apple'a sormak gerekli. Alt tarafı tüm görevi medya yönetimi ve çalması olan bir uygulamayı bu kadar hanta yapan şey nedir? Gün geçtikçe daha da karmaşıklaşıyor, yüklemesi uzun sürüyor, görüntüsü çirkinleşiyor ve bellekte aşırı yer işgal ediyor. Güzel, dört dörtlük bir alternatifi de yok işin kötüsü.

İşte bu programlar suçlu!Real Player
Real Player doğru adımları atmış olsaydı YouTube kadar popüler bir sistem olabilirdi. Onun yerine elimize herkesin nefret ettiği, sistemine yüklemek bile istemediği bir medya formatını destekleyen oynatıcı kaldı. Sürekli olarak ekranda uyarı kutuları görüntülemesi, size Rhapsody ve SuperPass satmaya çalışması da Real Player'ı kullanıcıların uzak durması gereken bir program haline getiriyor.

Alternatifi var mı? Evet. Karşınızda Real Alternative

İşte bu programlar suçlu!Internet Explorer
Tüm zamanların en büyük kavgasına hoş geldiniz. Hangi tarayıcı? Internet Explorer mı? Yoksa alternatifleri mi? IE 7.0 kesinlikle IE 6.0 sürümüne göre daha iyi, ancak bu bile programın itici yönlerini gizlemeye yetmiyor. Kavga devam edecek gibi görünüyor ama en azından eğer IE'den bıktıysanız Firefox kullanmayı deneyebilirsiniz.

Alternatifi var mı? Evet. Karşınızda Firefox

İşte bu programlar suçlu!Microsoft Outlook
Acaba Microsoft'un 2008'li yıllara geldiğimizden haberi var mı? Hem GMail hem de Yahoo Mail Microsoft'un en gözde e-posta uygulamasından daha hızlı çalışıyorlar hem de daha faza özellik içeriyorlar. Özellikle günümüzün en önemli derdi olan spam filtreleme konusunda da zayıf bir grafik çizen Outlook işyerinde kullanım aşamasında da gerek organizasyon gerekse zaman yönetimi konusunda kullanıcıların başına derde sokup duruyor. Oysa amacı onlara yardımcı olmak, hayatlarını kolaylaştırmak.

Alternatifi var mı? Evet. Çok sayıda. Ama en azından yine Microsoft ürünü olan Outlook Express ya da Vista ile beraber gelen Windows Mail kullanarak problemlerinizin çoğunu çözebilirsiniz.

Kaynak: downloadsquad.com

Sizce hangi pramgram başınızın belası?

Şimdi sıra sizde. Aşağıdaki yorum formunu kullanarak bilgisayarınıza kurduğunuz, bilgisayarınızı aşırı yavaşlatan, nefret ettiğiniz ama her nedense kendinizi kullanmak zorunda hissetiğiniz programları ve yorumlarını bekliyoruz.

Ayrıca, hantal bir programa karşı kendi kullandığınız alternatif önerinizi de forma yazıp diğer CHIP Online ziyaretçilerinin hayatlarını kolaylaştırabilirsiniz...

Okuyucu Yorumları

Toplam 222 Yorum

ya bende iTunes kullanıyorum ve bi alternatifide yok gerçekten güzel olması hantallığı göz ardı edebiliyor

IE7'ye alternatif olarak sunduğunuz Firefox da feci şekilde hantal. Opera veya Maxthon deseydiniz daha ygun olurdu.

Acrobat Reader'a kesinlikle katılıyorum. Rezalet yani, başka söze gerek yok. Foxit 2 saniyede açılırken Acrobat 20 saniyede açılıyor. Bu üreticiler artık kodu baştan mı yazacaklar ne yapacaklarsa yapmalılar. Foxit çalıştığına göre yapınca oluyormuş demek. Daha birçok program sıralanabilir bu konuda. Benim eklerim:

Azureus: Torrent indirmek için bu kadar külfete gerek var mı?! uTorrent aynı işi 200kB ile yaparken...

QuickTime: Yeni versiyonlarını bilmiyorum çükü uzun zaman önce sistemime kurmayı bıraktım! QuickTime Alternative'i kullanın.

Elektronik bilenler MATLAB'ı bilirler. Programı hiç kullanmasanız bile bilgisayarı açmanızla birlikte 30-40MB RAM'i sürekli işgal ediyor. Böyle saçma bir mantık görmedim.

Gerçekten Outlook ve IE7 bu listede bile fark edilir ölçüde öne çıkıyor :D
Yani bir program yeni bir tab açarken ya da işi olan e-posta göndermeye çalışırken bilgisayarı bu kadar mı yavaşlatır? Diğer özelliklerinden (bellek kullanımı gibi) ya da karmaşık özellikleri kullanırkenki performanstan bahsetmiyorum bile. Acrobat ne olursa olsun severim. Yavaştır, doğrudur. Ama pdf in cambazıdır. Benzerlerini kullanmam.

Windows Live Messenger 8.5 o kadar çok kasıyo ki laptop u pencerden atasım geliyo

Firefox guvenlik konusunda explorer 7 den daha iyi degil 2 side hantal
real player haklisiniz ama quictime ondan daha iyi degil real alternative codecs sadece zaten media player clasic alt yapisini kullaniyor.
Apple hayatimda almiycagim urunler alanlar dusunsun.
acrobat haklisiniz ama foxit web tarayicilarina direk integre olup her turlu pdf dosyasini acabiliyormu denemedim gormek gerekli
windows live bence en iyi email programi explorer 7 de iyi ama microsoft bazi konularda butun istediklerini yapamaz yoksa mahkeme opera bile explorer 7 ile baktiki yarisamiycak mahkemeye basvurdu opera hizli ama bazi sayfalarda cok sorunlu.
Bunlara yahoo messenger, icq, yahoo mailde hantal bana kalirsa pek cok urun gosterilebilir trens micro antispyware mesala oldukca agir ve hantal bir program acmasi kapamasi updati igrenc yapmislar ama taramada cok basarili.
Ama kesinlikle explorer 7, windows live mail, livemessenger 8.5 2007 icinde cikan en guzel programlar hem tasarim hem kullanim olarak.

bende iTunes kullanıyorum ama kullanmakta mecburiyim iPod yüzünden. MP de en azından eklentilerle kaliteyi falan arttırıyorduk. iTunes te ise o kadar işgale rağmen birşey yok. iTunes store den birşey alamamaız da cabası

vistanın yerinede alternatif yazılsaydı bir kaçtane :)

Paint Shop Pro yerine Paint.net
Diğer tüm Ftp client ları yerine Filezilla
Diğer tüm defrag araçları yerine, pc ye kurmaya bile gerek olmadan çalışan JkDefragGUI100
Diğer tüm registry temizlenme araçları yerine gene pc ye kurmaya bile gerek olmadan çalışan RegSeeker
İlk anda aklıma gelenler... Picaview da hayatımın en önemli programlarından...

ben ie7 yerine gosurfbrowser kullanıyorum hem hızlı hem ozellikleri güzel..

2 antvirüs kullanmak

Gereksiz yere kullanılan programlar alternatifi varken...

Adobe Dreamweaver 3, Adobe bence dünyanın en güzel programlarından birisini aldı ve kurulumu neredeyse 900 mb'lik bir çöp yıgınına dönüştürdü. Bilmemne programlarla birlikte satın almaktan başka çareniz yokmus gibi her yere aynı şekilde gösteriyor.

- Outlook 2003 bence tam tersi çok kullanışlı ve hızlı bir program, bende 24 saat açık.

- Internet Explorer degil ama firefo'un kafayı yeyip 700-800 mb. ram tükettiğine ben sahsen tanık oldum.

- Acrobat işte yine Adobe işi, bana zorla Japon karakter seti bilmemnesini yükletmeye çalıştı, yükleyemedi, kesinlikle salak bir program.

Itunes vs. real player yükleyen Tr'de kimse yoktur fazla, en azından ben kullanmıyorum, yorum yapamıyorum...

* Cafemdeki tüm Acrobat Reader'ları değiştirdim. Umarım müşteriler kompleks PDF dosyaları yüklemez. Bu esnada ilginç olan Acrobat uninstal olurken MSN'leri kapamamı istedi...
* IE7'yi ise hiç kurmadım. IE6 için ise MS hala destek veriyor. Destek verdiği sürece de IE, 6.0 kalacak.
Yazı için teşekkürler.

Firefox gerçekten özellik ve hız bakımından İE nin en büyük rakibi durumunda, ayrıca pdf için kesinlikle Foxit kullanmanızı öneririm.

nedense benim pcmde firefoxta hantallaşmaya başladı...
sistemim oldukça kuvvetli ve vista kullanıyorum ama firefox uzun süredir aşırı ağır...sekmeler arasında dolaşmak işkence hemde hiçbir ayar yada başka bişey eksik değil ve hiçbir eklentide yüklü değil...sanırım bir güncelleştirmesi yada vistanın güncelleştirmesi bozdu programı..
onun yerine şuan operayı kullanıyorum ama firefox için çözüm arıyorum...

diyecek bişeyim yok...

Nero'yu da unutmamalı. Özellikle son sürümü Nero 8.0 full paketi kurulum dosyası 1 GB bir alan kaplıyor, bir de kurduktan sonra ki alanını düşünün. İçerisinde gereksiz bir dünya şey var. Buna alternatif olarak Alcohol%120 vb gibi programlar kullanılabilir fakat onların da eksik yanları var.

Aslına bakılırsa Microsoft'un ürünlerinin neredeyse tamamı kullanıcıların donanımlarını umursamaksınız yapılıyor. Zaten Vista gibi gereksiz bir işletim sistemini geliştiren bir firmadan çok şey ummamak lazım. Bu kadar ağır programlar yerine, görsel efektlerin daha az kullanıldığı daha hızlı ve kullanışlı programlar yapılabilir. Zaten Microsoft'un her ürününe rakip bir ürün çıkmasının ve tercih edilmesinin başlıca nedenleri de bunlardır.

Ha bir de bu ağır işleyen programlar arasına girecek büyük bir tanesi de Microsoft Office. Ne yazık ki Office programına rakip bir yazılımın geliştirilebileceğini zannetmiyorum pek fazla. MS Office gerçekten çok gelişmiş bir yazılım. IBM'in Lotus Symphony denenebilir ama performans bakımından onun da çok iyi olduğu söylenemez.

autocad,3d studio max, ekleyeceğim hantal programlar alternatifleri ni bilmiyorum autocad için var galiba ama denemek lazım:)
Msn'de açılışını düşünürsek çok hantal geliyor bana alternatiflerini kullanmadım bunun da.
Adı geçen programların sadece ie6,ie7,mozilla,acrobat reader ve adobe reader kullandım açıkçası hiçbiri ban yeteri kadar hızlı gelmiyor...

itunese alternatif yamipod var

@OBA
istemişin yaziyim macosx den aşağısı kurtarmaz.

Firefoxun özelliklerine elim okadar alıştıki kesinlikle Explorer 6 ya dönüpde bakmam bile. Sedece bazı devlet sitelerinde işe yarıyo Explorer. Üstelik Explorer 7 bile hala çok hantal, gec açılıyoı.
Microsoft mühendisleri aynı rus mühendislerin teknolojiyi abd ye kaptırması gibi firefox ve opera ya kaptırdılar.

Daima
Opera yada Firefox

Adobe Reader'ın hantallığı tartışılmayacak kadar fazla zaten...

iTunes için de aynı şeyi söyleyebilirim.Açıkçası bilgisayara ve size yarar değil zarar vermek için prgramlanmış denilebilir.''iPod kullananlara Allah sabır versin.''

ie da firefox da hantal programlar ancak illa hantal program kullanacağım diyen varsa firefox'u seçmeli.

ancak ben bu sayfada limewire programını da görmek isterdim.Limewire'ın yapabileceği her şeyi bir çok program daha hızlı ve GÜVENLİ yapabilir.Limewire hantallığı ve bilgisayarınıza her tür zararlı program indirebilecek kapasiteye sahip olması ondan uzak durmanız gerektiğini açıkça gösteriyor.

internet tarayıcısı konusunda firefox tan başka hiç bişi kullanamıyorum artık.. kullanmaya çok alıştım..Ayrıca hem özellik bakımından hem hız bakımından İE den çok çok daha iyi.. Ancak hız konusunda üzerinde biraz oynamalar yapmalısınıs Bicok internet sitesinde neler yapılmsı gerektiğini yazmışlar..

Norton ürünlerini de listede görmek isteriz

Firefox 'un desteklemediği siteleri yine küçük bir firefox eklentisi olan IE Tab 'la halledebilirsiniz. IE 'ye göre biraz hantal. Ama bu güzel özellikleri için bilgisayarımızda daima kalıcak. Bir diğer program ise Nero. Diğer özelliklerini kimsenin kullandığını sanmıyorum. Bence gereksiz. Bunun yerinede Clone CD önerebilirim.

bütün antivirüs programları... bence aklı başında, her şeye atlamayan, nerden ne gibi tehlikeler gelebileceğin bilen, hiç olmadı benim gördüğüm zaman gülüp geçtiğim şeylere inanamayıp bilgisayarına indirmeyen hiç kimse (firefox kullanan) bilgisayarına virüs bulaştırmaz. nadiren virüs bulaşırsa da çıkarır hdd yi başka bir bilgisayarda taratır. ben bilgisayarıma hiçbir zaman herhangi bir virüs programını ya da firewall u kurmam çünkü bir kere kurunca bir daha nedense sistemden tam olarak kalkmıyorular. 4-5 yıldır antivirüs programı kullanmadığım için son zamanlarda bu dediğim olumsuz özelliklere sahip olmayan bir prgoram varsa bilemiyorum :D

bir kere IE7 tüm benzer programların üzerinde kullanım kolaylığı ve güvenlik sağlıyor, kullanmasını bilmiyorsanız o sizlerin sorunu, internet demek google'da arama yapmak demek değildir..

Bence, Windows Media Player 11 de hantal bir program; çünkü divx türü video açmak istediğinizde codec sorunu oluşuyor, sisteminizde codecler yüklü ise sorun çıkmıyor. Alternatif olarak, kurulum gerektirmeyen, codec sorunu olmayan "VLC media player" öneririm.

bugune kadar gordugum en agır program norton antivirus! resmen eziyor bilgisayarı bence bu yazılımda listede olmalıydı, hemde acık ara farkla...

Hep IE7 nin iyi olmadığı, IE6 nın ise 7'ye göre daha iyi olduğundan söz ediliyor ve ayrıca FireFox önerileride çoğunlukta... Peki bu IE7 nin IE6 ya göre ne gibi kötü-iyi yanları var bir anlatsanız... Birde neden OPERA hiç bahsedilmiyor, en azından FireFox gibi gayet güzel bir alternatif olamaz mı?. En son 9.25 sürümü çıkmıştı sanırım...

bütün anti virüs programları!!! şimdiye kadar neredeyse bütün popüler antivirüs programlarını kullandım.Önerebileceğim bi antivirs programı yok...hepsi bilgisayarımı felç etti...Ama sonra NOD 32 de karar kıldım, çünkü sistem kaynaklarını en az kullanan tek antivirüs programı!!! En çok kullananda CA...

QuickTime programı çok hantal .bilgisayarı acayip yoruyor bir :P Ama Görüntüde üstüne yok

Nero Burnıng.Norton AV aklıma gelen bir ikisi.Aşırı kasıyorYazıda belirtilen Firefox'u zaten 1 yılı aşkın suredir kullanıyorum.Acrobat Reader'ı başlangıçta açılmayacak şekilde ayarladım.AV olarak Nortondan daha iyi sistemi yormayan başka bir AV kullanıyorum.Kafam da rahat.PC'de rahat.

Ben MSN LIVE MESSENGER'inde hantal olduğunu düşünüyorum. Yeni bir bilgisayarım olmasına rağmen bazen programlarla çalıştığımda msn'in ana penceresi çok geç açılıyor.

Acrobat yerine Sumatra PDF i öneririm inanılmaz hızlı bir program, çok basit ve sade görünümlü, kesinlikle deneyin...

bence de limewire kadar bilgisayarı kasan bir program yok. bunun yanında sizlerin de yazınızda bahsettiğiniz outlook sanırım 2003, ben kalkıp 2007 kurmuştum sırf rss görebilmem için ama outlook çalışınca başka birşey yapamıyorsunuz bilgisayarda. zaten onun da açılması sizlere bir kahvelik vakit veriyor. :) elite

Anti-virüs programları yerine deep freeze kullanın 4 mb'lık bir yer kaplıyor.Ve pc yi müthiş koruyor. Ve pc ilk gün ki gibi tertemiz olur.

ie 6 pc de kurulu..ancak tarayıcıda firefox'u tek geçerim..tabi gereğinden fazla sekmeyle çalışınca normal olarak firefox da kendinden geçiyor :)

eskiden kullandığım antivirüsler pcyi kasıyordu..artık nod32 kullanıyorum..pcyi kasmıyor ve çook memnunum..

pdf için acrobat reader kullanıyorum ama hakkında bir şey diyemeyeceğim..

sürekli acrobat reader kullanan biri olarak söylemeliyim ki gerçekten kurulumuyla,güncellemeleriyle,programın çalışma hızıyla... herşeyiyle berbat bi program.ama malesef kullanmak zorundayız.

iTunes hariç bence diğer programlar gerçekten gereksiz.iTunes gerçekten kullanışlı bir programda demiyorum fakat iPod kullanıcılarının kullanmak zorunda olduğu bir program, altertifi yok bu anlamda da gerçek kötü.İE ye gelrsek firefoxla tanıştığımdan beri yüzüne bakmıyorum bence firefoxun üstüne yok.

Symentec ürünleri kesinlikle listeye girmeli. O Norton nası bi antivirüs kardeşim kendisi virüsten beter! Bu kadar sistem kaynağı yiyen ve hantallaştıran bi program görmedim. Kendisi hantal + sistemin de canını okuyor..en pis virüsü kaldırdım makineden nortonu bi kurdum yok, kaldıramadım. Her yere yapışmış bi yerlere dosyalarını kopyalamış çöp kutuma bile el atmış. Ehh be dedim, nprtonu gördüğüm her makinede symentec in geçmişine bi okuyorum...alternatifi pc cillin, kaspersky... nod 32 de eskiden kasardı şimdi iyi diolar bilmiyom onu..

evet sayılan 5 yazılımda hantal ama bunlarında bir çok alternatifi var.

Bu programlar marka olanlar, kullanacaksanız kasmalarına katlanacaksınız, ya da ram büyültün,min 2 gb ya da 4 gb yapın probleminiz kalmaz...

Bullguard üstüne bilgisayarı yavaşlatan program tanımam. Tamam iyi koruyor bilgisayara yapılan her saldırıyı uyarıp engeliyor falan ama ortada işinizi gören bir bilgisayar kalmıyor. Onun yerine avast yükledim o da paso kendini güncelleyip uyarı veriyo ama çok az bellek harcıyor. Henüz hiç virüs bulduğuna da şahit olmadım ama bilgisayrımı sorunsuz şekilde kullanabilyorum ve virüslerin avasttan korkup kaçtığını umuyorum, inşallah mutluluğumuz hiç bozulmaz:)

bilgisayarı en çok yavaşlatan program kim ne derse desin kesinlikle tartışmasız olark iddia ediyorum ki windows 'dur

degerli arkadaslar itunes yerine kullanilabilecek cok guzel bir program mevcut SHAREPOD. tavsiye ederim. http://www.sturm.net.nz/website.php?Section=IPod+Programs&Page=SharePod

arkadaşlar itunes un yavaş kaldığını galiba windows için belirtiyorsunuz... çünkü ben macintosh umda gayet performanslı bir şekilde kullanıyorum... bence bukadar yüklenmeyin itunes a :):):)

Ben çok iyi olduğunu düşündüğüm ancak bilgisayarın anasını ağlatan norton antivirüsten oldum olası şikayetçiyim:( Ancak bilgisayarıma virüs girmesinide istemediğim için nortonun kölesi gibiyim. sanırım hata yapıyorum ama nortonla birlikte avastıda kullanarak pc ye resmen işkence yapıyorum. tek başına tüm sistemi tamamen koruyan güvenilir ve sistemi zorlamayan son olarakta kullanımı basit olan bir antivirüs varsa yorum eklenmesini rica edecektim:) iyi günler...

Norton'un tüm antivirus sürümleri, Nero, VLC player, Quicktime ve firefox...
Tam olarak PC'yi kasma sırası da böyle... :)

bence bazı antwirüs programlarıda bu listeye eklenmeli çünkü hakediyolar.awira we awast kullandım pek bi faydasını görmedim pc kasma gibi zararlarından başka.awira pc çok kasıyo fakat awast için aynı şeyi söyleyemicem.awast pc kasmıyo ancak pc korumasından şüpheliyim.antiwürüs kullanmak zorunluluğunu hissettiğim için şu an kaspersky kullanıyorum her yönden memnunum tawsiye edebilirim.

Windows media player çok hantal. Alternatifi: media player classic (klite kodek paketiyle geliyor), vlc media player.

her gün yazılım arıyacağıma her yıl PC değiştiriyorum 8 gb ram 1 tb hd intel qx9770 burada saymayacağım birsürü daha düdük ve zil
Benim PC mi kasacak Program daha yazılmadı.

ACDsee ve Photoshop'ta bilgisayarım çok iyi olmasına rağmen kasıyor..

Nero6 versiyonu hariç sonradan çıkan tüm versiyonlar çok kasıyor ve gereksiz binlerce şey yükleniyor. Kurulumda mutlaka uzun bir süre neyi yükleyip yüklemeyeğini belirtmek gerekiyor. Bir de Google yada Yahoo Toolbar'ları yükleyen setup'lardan iğreniyorum..

kaspersky bilgisayarı çok kasıyo ama kullanıyorum.zaten internet explorer 6 yı değil firefox kullanıorum

Arkadaslar bende sizinle fikrimi paylasmak isterim oncelikle acrobat yerine cok kucuk bi bedava program var feci hizli kaynak yemiyor ismi SUMATRA PDF bulun yukleyin deneyin. Internet explorer in yerine ise kesinlikle firefox veya opera oneririm Outlook yerin ise eudora isinizi gorebilir The BAT bile cok iyi bi alternatiftir. Real media dosyalari icinde ral alternative cok faydali bi codec destegi sunuyor Ayrica yeri gelmisken belirtmek isterim ki butun video formatlarini sorunsuz acan GOM PLAYER gercekten bi joker program muhakkak denemenizi tavsiy ederim.

bence norton gıbi sacma progrmlar antıvurus adı altında bulunan prolar kur depfreze bak takıl muhabbetıne

Bunlar benim görüşlerim kimse tartışmak için yazı yazmasın ;)

Adobe Reader gerçekten anlattıkları gibi Foxit Reader yeter ve artar bile ;)

iTunes önceden seviyordum artık kötü geliyor gerçekten hantallaştı.Winamp kullanıyorum şuan memnunum...

Real Player zaten onun yerine K-Lite Mega Codec Pack yükleyerek açacağı dosya türlerini bu codec ile de açabiliyorum...

Internet Explorer herşey ortada iğrenç bir tarayıcı.Eklenti yok tema yok birşey yok.Firefox hızlı, daha verimli yararlanılabilir bir program...

Outlook kullanmadım ama Windows Live Mail kullanıyorum Hotmail adresim için bir zararını görmedim...

Bunlar benim görüşlerim kimse tartışmak için yazı yazmasın ;)

bence norton kasıyor ben nod 32 kullanıyorum hic kasma yok

tavsiyeye uyarak adobe reader i kaldırırak foxıt readeri kurdum ve bunca zamandır boşuna ne işkence çekmişim dedim bu ne hız adobe reader ile kıyaslanamz bile süper hızlı ve kararlı teşekkürler

aynen yazdıkları gibi adobe zaten bela itunes hiç kurmayı istemediğim bi program real player daha .rm uzantılı dosyam olmadığı için gerek bile duymadım. ie bazı sayfalarda mecbur kullanıyoruz.ama bu listeye eklenecekler var 1.norton 2.Quicktime 3.windows media player

Yazılım gelişimine bence verilebilecek en iyi örnek ahead Nero. İlk nero ile(hatırlayanlar vardır) şimdiki haline bakın. hem stabilleşiyor hemde bidolu özellik ekleniyor. İnsanın korsan cd pazarlayası geliyo :D
Microsoft'un işletim sistemi üretmesine rağmen kendisiyle uyumlu program geliştirmeye kapasitesi kalmadıysa ömrü kısadır derim. Keşke bizde adımalımızı hızlandırıp koşsak...:(

valla bencede o sayılan 5 programda greçekten kasmıyor değil pc yi .alternatifleri daha ii

Kesinlikle listeye eklenmesi gereken Norton'dur.Senelerdir bir türlü sistemin canına okumadan arka planda sessiz sedasız çalışabilecek bir program hazırlayamadılar (aslında buna uğraştıklarını da sanmıyorum ya neyse). Üstelik birde her işime karışması yok mu illet ediyor beni; yok windows'un update'ini otomatik yapmamışım da falan filan: yaparım yapmam sana ne?
Norton out, AVG ve Ad - aware in diyorum.Farkı hissedeceksiniz.

panda antivürüs çok kasıyor

Arkadaşlar aynı şarkıyı winamp 5.5 ile çalarken 10 mb hafıza kullandı ama itunes da 50 mb lere kdr çıktı:) ve bu arada ipodları winamplada yönetebilirsiniz..

bu arada IE6 IE7 den kat kat daha hızlı birkac sayfayı aynı anda acmaya baslarsanız hissedersiniz...... PIV lerde..

RAM Booster isimli programdan kesinlikle uzak durulmalı. Yerinede program kullanılmamalı.
ZoneAlarm isimli anti virus ise insanı 56K Modemli günlere geri döndürüyor.
Windows Vista - Buglarla dolu, uygulamaların sürekli sorun çıkarttığı DX10 Desteği dışında iyi bir yanını göremediğim. Windows XP'nin 2500 katı sistem harcayan yazılım (işletim sistemi ama...)

Arkadaşlar kesinlikle Nod32 öneririm. Şimdi de Smart Security paketi çıktı. Bu pakette antivirüsle birlikte internet, spam koruması v.b. özelliklerde geliyor. Üstelik Norton, Panda, Kaspersky gibi yazılımlardan çok daha iyi. En önemli 2 özelliği: 1- Kesinlikle bilgisayarınızın performansını yavaşlatmaması. 2- Lisanslı ürünün fiyatı çok uygun. Norton'a 60 YTL verileceğine Nod32 ye 32 YTL vermek daha mantıklı bence.

Bence denediklerim içinde en iyi media aygıtı The KMPlayer. Winamp benzeri arayüzü,isteyene türkçe dil eklentisi, codec desteği, vcd, divx, dvd vb. pek çok formatdaki dosyaların sorunsuz gösterimi, winamp gibi müzik listeleri hazırlayabilmek, pratik kurulum ve az yer kaplaması, pc yi kasmaması, görüntü,ses özelliklerinde istenen değişiklerin çok kolayca uygulanabilmesi ile benzeri olmayan bir program. Lütfen inceleyin, deneyin, farkı göreceksiniz. http://www.kmplayer.com/forums/showthread.php?t=4094

ie7 bilgisayarı o kadar kasıyorki bazen 81 veya 146 mb kullanırken görebiliyorum. işlemi sonlandırdığımda sanki format atmıış gibi sistem hızlanıyor.

Bence antivirus nod32, tarayici firefox (bir kac eklentiyle vazgecilmeziniz olabilir) , foxit reader , vede programlarin kasmalarinin en buyuk nedenide system tray de calismalaridir "msconfig" den bunlari kapatarakda performans artisi saglanabilir

norton int. security ve adobe reader kesinlikle olmamalı. Ben de nod32 yükleyip, adobe için de önerdiğiniz programı yükleyeceğim. Bankaların sitesinden pdf formatında dosya açmaya veya ekstre yüklemeye çalışınca pc donuyor.

Tüm arkadaşlarıma katılıyorum.Bu son zamanlarda çıkmış olan bu programlar kaliteli olmalarına karşın bilgisayarımızda aşırı derece yer kaplıyor ve bu bizim canımızı sıkıyor.Haliyle kasınca yüklediğimiz halde kullanılamaz halde oluyor ve boşboşuna yüklemiş oluyoruz.Madem öyle bizde işimize yarıyacak daha düşük mblı ürünler kullanabiliriz.Günümüz piyasasında çok kullanışlı ve az yer kaplayan bir sürü ürünler var.Sadece bunları araştırmak yeterli...
Bilgisayarınızı iyi günlerde ve uzun ömürlü kullanmak dileğiyle :D

firefox a hantal diyenler 3.2 betayı denesinler.. eğer hala hantal diyorlarsa format her zaman yeni bir hayat

bence bilgisayar herseyi kaydediyor önemli olan gereksiz programlar artıklar basbelası oluyor ben bu isi 3 4 programla hallettin norton bile kurulu olunca herhangi kasma olmuyor kaldıkı benim bilgisayarda bircok program var solid cizim wornc kesin bunlar birkacı işlenci ve ram iyise fazla sorun yok surekli 8 saaat kullanan biri 6 ay gibi sonra bazı yavaslamalar olur işte ozaman bazı temizlik programlara ihtiyac var onu buldunmu gerisi kolay dene kendine iyi gelen bir program bulursun herkesin anlayısı farklı yanlız bilgisayarın temizligi toz vs gibi önemli işlenci sogutmazsa yazlız işlemci ekrandaki karttada var exploer kulanma araclarda etkinliklere bak ne var vs vs herseyin kapasite ile ilgili yük nekadarsa iş onagöre saygılar

Bu lanet msn her saniye kasıyo, bunun bir alternatifi olsa ama msn deki insanlarla yine de görüşebilsem, ya tak diye açılan, hiç kasmayanı yokmu bunun :S

avast ve nod32 gayet basarılı anti-virus yazılımları..
msn alternatifi isteyen arkadaslara miranda yı önerebilirim.
mediamonkey ise itunes alternatifi isteyenlere..

tam okumadım ama norton neden atlanmış.... baş belası kendisi. antivir en iyisi en günceli en sakini.

Symantec'in bütün ürünleri.
Bir de Kaspersky... Evlerden ırak olmalı bunlar... ama nedense adamların pazarlama stratejilerinden midir nedir hala tutuluyorlar.

Acrobat Reader gerçekden berbat.. Foxit Reader en iyi çözüm..

Araştırma sonuçlarınız tam isabet belirtmiş olduğunuz 5 programa ek olarak sistemi yavaşlatan Norton Antivirüs ve MSN messenger'i de eklemek yanlış olmayacaktır sanırım.

MSN messenger yerine AMSN, Real Player yerine Gom Player, Adobe Acrobat yerine Foxit PDF Player ve Outlook yerine de Yahoo kullanıyorum.

Antivirus yazılımlarında Kasperksy, Norton yazılımları kullanmıyorum. Ve böylece daha fazla RAM almıyorum.

Evet yazılım üreticilerinin başarısız yazılımları olur. Adobe Acrobat ile savaşı kaybetti. MSN messenger o kadar hantal değildir ama nerdeyse bir klonu olan AMSN messsengeri bir yükleyin. Daha iyi özellikleri var.
Real Player aslında müthiş radyo istasyonları ve oyunları ile iyi bir sitesi var. Ama bedava kullanımdan sonra ücret istiyor. O yüzden yazılımı ve felsefesi bize uymaz. İngilterede bu işi yapabiliyorsa yapsın.

Outlook mu dediniz. TTNET e-maili maalesef onu destekliyor.

Sistemi zorlayan yazılımlara kötü diyen Chip'e katılıyorum....

Son söz IE ile ilgili. Opera çok hızlı ama Foxit daha bir özel. Safari o kadar iyi bulmadım....

Kaspersky sistem kaynaklarinin bir numarali dusmani...
Hem guvenlik hemde sistemi daha efektif kullanmak isteyenlere nortonu oneririm

arka arkaya printscreen alma olayı benim için eziyet haline dönüşmüştü. çünkü printscreen alıp bunu resim işleme programına aktar kaydet olayı resmen bir işkence oldu. bende kendi programımı yazdım ve herkesin kullanabilmesi için web siteme ekledim. http://www.codersplatform.com/tool_clipboard_image.aspx bu linkten indirebilirsiniz.

nero 7 çok ağır bence.yalanmı alternatif olarakta yıne nero 6 yı kullanıyorum

3d çizim programlarının çoğunun buna dahil olmasıyla beraber başı çekeni olarak 3Dmax diyebilirim

ya arkadaşlar antvirüsler hakkında niye böyle bilip bilmeden yorumlar yapılıyor bilmiyorum. http://www.av-comparatives.org/ bu adrese girin ve dünyanın en iyi antivirüs karşılaştırma testlerine bakın. bırakında profesyoneller karar versin.

avast antivirüs-iexplorer

Kaspersky 7 ile bilgisayarimi 8-9 dakikada aciyom. Nerdeyse baslangicta bilgisayarima benim sectigim 5-6 islem ile basliyorum ama Kaspersky saolsun. Kaspersky'i tamamen silin demiyorum ama bilgisayarinizi taramak istiyorsaniz online scannerlari tarayabilirsiniz.

Sistemi hiç yormadan sadece işini yapan programları çok severim Örn.: Orbit downloader, Deep Burner, U-Torrent. Lakin sistemi yorsa bile vazgeçilmez olan programlarımda vardır. Örn.; Lime Wire, ie7, Adobe Photoshop, Corel Draw 12, Windows Live Messenger.
Firefox'a bir türlü ısınamadım. Her ay yükleyip siliyorum:) Google talk, kullanıcı ağını genişletirse Messenger'i bir çırpıda silebilirim. i-tunes tam bir baş belası. Hele bir Nokia Pc Suite programı var ki sormayın gitsin. Nokia'cılara Pc yazılımı işine girmemelerini şiddetle tavsiye ediyorum. Programı yükledikten bir kaç ay sonra, sadece IrdA(kızılötesi kablo) bağlantısıyla bağlanabiliyorsunuz. Bluetooth ve CA-53 USB bağlantı kablolarını hiçe sayıyor. Üstelik silinmiyor.

bilgisayarın kanını donduran programları ben genellikle bilgisayarımın eskiliğine bağlıyordum, ama programcılar böyle giderse yakında quadro işlemciler 4gb ramlar da yetmeyecek

VisualBasic 2005, Windows Media Player 11, İnternet Exlorer 7, Firefox 3 Beta 2,Norton 2005 2006 2007 2008, gibisi benim programı kasar.Çünki sistemde RAM 224 :)

Bence Portable programlar kullanılarak sistem belleğinin daha verimli olması sağlanabilir. Çünkü portable programlar sayesinde program kurmayacaksınız ve kurulu program sayısı azaldığı için de windowsunuz daha hızlı olacak.

Bence Portable programlar kullanılarak sistem belleğinin daha verimli olması sağlanabilir. Çünkü portable programlar sayesinde program kurmayacaksınız ve kurulu program sayısı azaldığı için de windowsunuz daha hızlı olacak.

ÖNERİLER GÜZEL BNCE. BAZI OLMAZSA OLMAZ 'LARIMIZI Bİ TARAF ETMEMİZ GEREKİR

panda antivürüs iyi ama kasıyor nedense son zmanlarda yüklediğim kaspersky daole onceleri çok güzeldi gül gibi gecenip gidiyorduk ama ne zaman bi üst sürümüne geçtik bi sorunlar olmaya başladı internet explorer a giremez programları da çok ağır çalışmasına neden oldu
antivurüs programsızda olmuyo ki heryerden bişe gelip duruyor

nero yu da unutmamak gerekir. Tam bir baş belası olmaya başladı, bir cd yazma programı olmasına rağmen. Nero işi iyice cıvıttı bilgisayarınızı resmen ele geçiriyor kurduktan sonra. Onun yerine Nero Lite yada express i öneririm

arkadaşlara katılıyorum.kspersky 7 bilgisayarı adeta öldürüyor.bunun yerine ben şahsen nod32 kullanıyorum.

İnternet tarayıcısı olarak opera'yı şiddetle öneriyorum. Fakat Mozilla'nın getirdiği eklentiler de çok kullanışlı. Fakat bazı appletler (flash, java) sadece ie' de çalışıyor. Bu yüzden hepsini kurun fakat opereyı kullanın derim.
Sistemi hızlandırmak için de başlangıçta istenmeden açılan programları pasif edebilirsiniz. Zira ben kullanmadığım tüm hizmetleri durduruyorum,işim olduğunda aktif ediyorum.

Antivirüs programları bilgisayarı baya yavaşlatıyor.Ben kasperskyı kullanıyorum.Özelliklerini kıstım.Birde messenger programı bayaa insanı deli ediyor.Bağlanmak için geçen sürede internet yavaşlıyor.

En baslara nero yu yazalım lutfen cd yazmaktan baska her isi yapıyor ve sistemi kokune kadar somuruyor.PowerISO bence hepsi için yeterli.

kesinlikle katılıyorm ama haberi okumadan önce daha sayfa açılırken kesin ilk sırada norton vardır diye düşünürken bir o yoktu sıralananlar arasında, aslında kullanmak zorunda değiliz ama ben asla kesinlikle katiyyen kat'a kullanmam. tavsiye de etmem yerine ne var? diye soulacak olursa her makindaa calısabilecek gibi ve mukemmel koruma NOD32! tek geçerim!

ilk olarak Norton antivirus programini soyleyebilirim, bilgisayari gercekten yavaslatiyor ve hantallastiriyor, benim onerim; NOD32, Karpersky,vs. Ikinci olarak Internet explorer yerine mozilla yi kullanmanizi oneririm, hem daha guvenli (bu konuda firewallari saglam) hemde daha hizli bir internet sunucusu.
Simdilik bildiklerim bunlar, tesekkur ederim.

SERKAN KAYA

Virüs programlarının neredeyse tamamı sistem kaynaklarına tecavüz eden programlar. Ben virüs programı kullanmıyordum. Şimdilerde ise Antivir adlı virüs programlarını kullanıyorum. Hem bedava, hem sorunsuz çalışıyor, hem de sistemi belki diğerleri kadar değil ama bence iyi koruyor...
Bir de ares var eğer aresiniz açıksa bu sizin ve sizinle aynı interneti paylaşan herkesin internet gezintisini bir kabusa çeviriyor...
Bir de telefonum için kurduğum ve 1 gün sonra tahammül edemediğim nokia pc suite var... Sözde kullanıcıya telefonuyla bilgisayarı arasında rahat senkronizasyon yapması için yazılmış... Yok öyle bir şey takın hafıza kartınızı bilgisayarınıza keyfinize bakın...

pardus kullanın rahat edin

internet = firefox, opera.. seçim yapmayın, ikisinide kullanın.
optimizasyon = tuneup yada tweaknow
search & indexleme = avafind
mail = win live & incredimail
pdf = foxitreader pro & free farketmez
music = winamp (son sürüm), foobar2000, aimp
antivirüs = avira antivir free
player = K-Lite mega
graphic = photoshop cs3 yada photoimpact
yedekleme = acronis!
CD&DVD = ashampo
chat = miranda IM
temizlik = ccleaner
registry = regseeker & RTKF
PLATFORM = Vista'nın şeffaf pencerelerinden başka hiçbir esprisi yok. Bu yüzden WindowsXP Pro. Alternatif sistemlerle (MAC, Linux, Pardus) oyun oynanmıyor yada bu platformlar için yeterince oyun üretilmiyor da denebilir..
saygılar. frost26

Nero Burning Rom: Tam bir sistem canavarı, ram'de yer kaplamakla kalmıyor, sanal belleğe de sulanıyor. Alternatif: Ashampoo Burning Stduio; özellik olarak nero'ya yetişememiş bir program, ancak CD/DVD yazma programınızı video işlemek için kullanmıyorsanız bunun dışındaki tüm özellikleri destekliyor. Video dosyalarından DVD yapmanıza da yarayan bu program, tüm CD/DVD AudioCD, VideoCD, DVD, DVD Video gibi birçok yazma işlemini başarıyla ve sistemi kastırmadan hallediyor. Bunun dışında CD'lerden mp3, wma ripleme ve dosyalarınızın yedeiğini alma gibi extra fonksiyonlar da vadediyor. Nero'nun yanında uygun fiyatı da cezbedici özelliklerinden. Ashampoo.com'a üye olursanız size indirimli teklifler sunuyor ki bu programı 20-30$ civarı bir fiyata edinmeniz mümkün, hatta yakınlarda daha güzel tekliflerle de gelebilirler.

Windows Live Messenger, açılırken birçok programı kasıyor ve gereğinden biraz fazla ram harcıyor. Alternatifi: yok! kulanım kolaylığı ve vaadettiği özelliklere yaklaşabilen bir IM geliştirilmedi. Yahoo Messenger diyenlere gülüyom :)

Firefox'da iy bellek kullanmasına rağmen nasıl yapıyorsa kullanıcıya hissettirmiyor. Şu an baktım ve bellek kulanımı 125MB'dan fazla. Ama vaadettiği özellikler ve açık kaynak kodlu olması nedeniyle kullanıcılar kendi istedikleri şekilde değiştirebiliyor ve bu eklentileri sitesinde bulabiliyorsunuz. Opera ise gerçekten çok hızlı bir navigator olmasının yanında çok sade olması ve gereksiz bir çok özellğin (bazıları için gerekli olabilir, denemek lazım) çıkarılmış olması bazılarını mutlu ederken bazılarını da üzebilir.

Şu an bilgisayarımda yine fazla bellek kullanan bir service açık, kapattığımda da herhangi bir probleme sebebiyet vermiyor, ama hangisi olduğunu bulamadım açıkcası.

Norton VirusFriendly Antivirus :) Bilgisayarınıza virüz bulaştıktan sonra norton ile taratın, sonra kaldırıp başka bir programla taratın, Norton'un ne kadar Virüs dostu olduğunu görebilirsiniz. Sistem kaynağını sömürmesi de cabası.

NOD32 sistemi yormamasına rağmen iyi bir koruma sağlayamadığı kesin. Gelişmiş ayarların yetersizliği ve gerekli yerlerde müdahelede gecikmesi ve gereksiz yerlerde müdahele etmeye çalışması bu virüs tarayıcıyı alt sıralara itiyor. Kaspersky ise muazzam bir koruma sağlarken sistemi biraz zorlaması ve yüksek fiyatı tercih edilmeme sebebi olarak gösterilebilir. Sistemim biraz zorlanabilir ancak korunsun diyorsanız alternatifi yok.

Resim izleme ve işleme yazılımı olarak Windows'un Fotoğraf ve Fax görüntüleyici size yetmiyorsa ACDSee yerine çok daha iyi bir alternatifi olan Ashampoo Photo Comander'i tercih edebilirsiniz. Kesinlikle güzel ve işlemsel bir program. Sistemi zorlamıyor ve neredeyse Windows'un resim görüntüleyicisi kadar hızlı çalışıyor. Burada sayamayacağım birçok eklentisi de programı tercih edilebilir kılıyor. Bir de zip ve RAR dosyalarının içini açmadan içerisindeki fotoğrafları gösterebilseydi süper olacaktı.

X264 videoları izlerken takılmalar yaşıyorsanız (genelde bunlar mkv uzantı ile kulanıcılara sunulur) ffdshow ya da XviD video codec yerine CoreCodec'i tercih ederseniz sisteminiz bir hayli rahatlayacaktır.

ben norton, nod32 ve avira antivir kullandım, norton en kötüsüydü, bence sistemi zorlamayan nod32 ve avira arasında en kullanışlı olanı avira, virüs bulma konusunda avira daha iyi ve sistem açılışında avira daha hızlı, bir çoğunu kullanan biri olarak bence en iyisi avira antivir

temizlik kesinlikle ccleaner...

Norton, norton, norton. Her tuşa bastığınızda ya da, farenizi tıklattığınızda emin misin son kararın mı diye soran acayip meraklı, bir o kadar da seni aptal yerine koyan, aynı zamanda da virüs dostu bir program arıyorsan: Norton diyorum. (Biraz abarttım ama, az çok bilgisayardan anlayıpta nortondan şikayet etmeyen bir kullanıcı var mı acaba?)

burada en büyük kaynağı antivirüs programları tüketiyor. çünkü çalışma yapısı olarak olay dinleme, bellek hareketlerine duyarlılığa göre çalışıyorlar. norton en başta gelen bellek düşmanı 125 mb gibi devasa bellek tüketiyor. ayrıca dinleme modunda olan bazı programlar da sistemi çok meşgul ederek yavaşlatıyorlar. bunların en başında eklenti programları geliyor.

vista norton nod32 office acrobat illustrator(csX) Photoshop (Cs3)

herkes neden norton'u kötülemiş? 2008 sürümü gerçekten çok hafif.denemenizi tavsiye ederim.

symantec 10.1 kullanıyorum ve bilgisayarımı açılırken acayip kasıyor bunun hakkında ne tavsiye edersiniz.

buraya kadar yorumları okudum .bazılarına oy verdim
benim yorumum şu
antivirüs kullanmayın. manuel halledin . winrar kullanarak ta virüsleri silebilirsiniz.bunun dışında 3dmax , visual basic gibi programları herkes kullanmıyor. kullananlar donnımlarını yükseltsinler biraz 1.5 ram ve d10 ekran kartlarını falan... adobe reader kasmıyor sizin bilgisayarınız kötü nero için de 6 en iyiysi ayrıca movie maker de çok kasıyor film keserken total video converter kullanın %50 işlemci yiyor
neyse başım ağrıyor kalanını sonra yazarım:)

Bence programları bırakıp artık işletim sistemimizi bi kökten deiştirmemiz lazım... linux dünyasında süper gelişmeler oldu. açık kaynak paylaşımı aldı başını gitti. hele bizim artık bi pardusumuz var ve nerdeyse tüm programların alternatifi var ve windowstan çok daha iyi çalışıyorlar :)

Deep Friz kullanıyorum.Antivirüs programı değil ama,NOKTA koysanız İPTAL ediyor.Üstüne yok. Sadece çok dikkat etmelisiniz, unutmamalısı- nız,yoksa emekleriniz boşa gidiyor.Şim di ayrıca Antivirüs olarak da NOD32 yükledim.İYİ OLDUĞUNU gözlemlemekteyim.

Bilgisayarının yavaş olduğundan şikayet eden arkadaşlarımın çoğunun bilgisaylarını çok kötü kullandığını gördüm. Birincisi ellerine geçen tüm programları demoları kurup kaldırıyorlar. ikinci olarak programların tüm özelliklerini açıyorlar. Ayrıca bir iş için birsürü program yüklüyorlar. Ben format attıktan hemen sonra imaj alıyorum. istediğimi yükleyip kaldırıyorum sonrasında imajı atıyorum. Tavsiye ederim.
Norton için herkes yavaşlatıyor demiş. Ama Kaspersky 7 benim makineyi daha çok kastırıyor. Explorer 7 özellikle güncellemeleri yapınca sapıttı. Hem yavaşlatıyor hem ekran donmaları yapıyor. Neroyu sadece yazma için kullanıyorsanız gereksiz ama ben paketin çoğunu kullandığımdan benim için vazgeçilmez.
Tavsiye edeceğim programlar VLC player, Acronis image 11, Winrar, Power Iso... Saygılar.

bence tabikide winamp o kadar çok arayüz yüklemişlerki açılırken bekletiyor...

Evet bu ayki sayımızda da okumustum pc yi felaket derecede yavaslatıyorlar onerilen programlar kismen hızlanmaya yardımcı olacaktır

zone alarm adında bir güvenlik programı yüklemiştim.bilgisayarda bi web saygasını açmak bile 3 4dk alıyor

adebo kullanıyorum ama pc hızında bir değişiklik yok sisteminizin özellikleri düşük ise portable programları tercih edin derim bazı forum sitelerinde mevcut

norton internet security 2007 kullanıyodum gerçekten ağırlaştırıyor

ie7 yerine firefox kullanın derim baya bi hız farkı var beklemeyi sevmiyosanız

arkadaşlar windowsta sömürüyor şöleki bilgisayarımın üzerinde sağ tuş özellikler deyip ordan gelişmiş ve performanstan hepsni kaldırıp şu üçünü işaretleyin bide öle bakın bilgisyara
1-klasördeki ortak görevleri kullanı
2-masaüsütü simge etiketlerinde bırakma gölgesi kulln
3-pencere ve düğmelerde görsel stil kulln

programların yeni sürümünü ihtiyacınız veya yeni bişeler yoksa yüklemeyin çünkü o günkü donanıma göre güncelliyorlar bilgisayar eski olduğundan şişiyor gerek yok

itunes'u çok seviyordum fakat nedense korsan xp yerine orjinal xp home kurduğumda çalışmıyor. Bu yüzden de winamp'ın son sürümüne bir nebze de alıştım.
I-tunes'un sistemi kastığının farkındaydım fakat yine de vazgeçemiyordum.
Yine çalışsa yine kullanırım :)
Toshiba U3 özellikli taşınabilir belleğimde de Foxit Reader yüklü durumda ve performansı çok yüksek.
Real Player iğrenç bir program.
Internet explorer firefox'un eline su bile dökemez.
Firefox'un eklentilerinin hemen hemen hepsi birer program niteliğinde.

Webreaper, teleport yerine
SCRAPBOOK

Rss reader olarak
BRIEF

flickr, picasaya, youtube, facebook vs... resim ve video upload etmek için
FIREFOX UNIVERSAL UPLOADER ve FOTOFOX

Google, deviantart, smuggmug,flickr'da, vs.. resim aramak ve facebook'ta albümleri hızlı bir şekilde taramak için
PICLENS

İstanbul'daki önemli yerlerdeki trafik yoğunluğunu gösteren
TRAFİK

Benim favorilerim.

onu bunu bilmem l-açılışta live messenger kadar kasan başka program yoktur

IE 7.0 harbi başa bela.Msn'i açıyorum,e-posta kutusunu aç diyorum hata verip programı kapatıyor.sonra bi 10 dk. beklemeden IE açılmıyor.ama başka bi siteye bakarken ona basınca (IE 7'nin yeni sekme özelliği sayesinde) açıyor! hala problemi çözemedim.bu konu hakkında bilgisi olan varsa lütfen söylesin !

arkadaşlar ben bir bilgisayar aldım özelliğide
4 gb ram 1 gb lık 4 tane hepside 800 mhz lik 4 çekirdekli işlemci quad core ,512 gb lik harddisk ,512 de ekran kartı ati yani uzun lafın kısası son sistem pekte son sistem olmasada iyi sayılır ama ben daha iyi performans beklerken beklediğimdende gelmedi açıkcası nedendir onuda bilmiyorum. photoshop cs3 , cinema 4d , vusial studio .net kullanıyorum hepsi kasıyor...

norton antivirüs çok yavaşlatıyor.

vista home premium kullanıyorum. dosya sileceğim zaman sinirlerimi test ediyor sanki...

arkadaşlar kim nederse desin ama ben nod 32 anti virüs prg kullanıyorum maşallah çok iyiydi ama ie.7 sürümünü yüklediğimde makinam kasıntıdan geberiyo sanki tırla yük çekiyo
windows artık benim için bitti nede formata geliyo bıktım valla
bundan sonra pardus lınux kullancam yada win 98 se yi
bi mühendis arkadaşım söyledi win 98 se yeni pc lere yüklersen
manyak hızlanıyor ie 6.0 deliriyor 2saniyede nettesin dedi
ayrıca pc kapatırken bile 6 saniye beklemiyormuşsun
benim diyeceğim xp nin üzerine win 98 nasıl kura bilirim bilen arkadaşlardan meil yazarsanız sevinirim saygılarımla

nero sistemi yavaşlatıyor

KAspersky Antivirüs programı sistemimi felaket bir şekilde kasmaktaydı.Avast ile bu sorunu çözdüm.

norton norton norton

k-meleon super hızlı bir browser. deneyin derim

arkadaşım xp nin ustune 98 i kurmak için yapman gereken tek şey 98 kurulum cd sini bulup aynı şekilde formatlaman dır sana kolay gelsin

norton forever :D
en belali program

Bende uzunca bir süre Avastta kullandım.Ama Kaspersky başka.Ve son testlerde malaesef Avast'ı geride bıraktı.Sistemi kastığı doğru ama trojan ve spam yemekten iyidir kanımca.

Norton çok hantal. Nod32'den şaşmayın. AdAware de çok hantal. Acrobat Reader'ın hantal olduğunu düşünmüyorum. Arayüzü ve özellikleri gayet güzel. Bir de Winamp'ın son versiyonları sistemi çok yoruyor ve çok hantal. Bir müzik dinlemek için 5 sn kadar beklemeniz gerekebiliyor. Winamp'ın eski versiyonlarını kullanıyorum hala.

Nero8 bilgisayarı en hantallaştıran programdır, yükleyin sizde görün.Sistemde 2 Gb yer kaplar ve bilgisayarı kasım kasım kasar.Alternatifi ise Nero 6, Vistada çözüm istiyor fakat çalıştır dedikten sonra sorun yok.

İnternet Explorer'ı hata veren arkadaş için...

Arkadaş senin dediğinin Aynısı bende Oldu. Nasıl bilgisayarda Xp yüklüydü Format attım yalnız atarken ilk olarak 870 kb.lik bi güncelleme vardı onu yükleyemedi internete bağlanılamıyor dedi ondan sonra sırf explorer değil nerdeyse bütün programlar kendini kapatmaya başladı. Sonra anladım ki bu ilk baştaki 870 Kb.lik güncelleme hatasıydı. Sonra bi daha format attım bu kez hiç bi hata olmadan yükledi. Şimdi bilgisayar Cillop, senin kide olur eminim bundan dediğimi yap, kesinlikle internet bağlantını koparma,bilgisayar'a hiç bi program kurmadan istediği bütün güncellemeleri yap, bana hak vereceksin.

Vista Home Basic. 2.2 Ghz. 2 Gb. Ram. 512 Mb. Ati X 1550. İntel Core Duo 2 İnside. Gigabyte GA-VM 900M Anakart. Bendeki sistem.

sorularını bu adrese yazabilirsin kendine iyi bak bilgisayar'ı fazla kafaya takma her sorunun bi çözümü vardır, bunu unutma.

Adres: agirabi84@gmail.com

arkadaşlar msn messenger'ı başlangıçta kapatın

istediğinizde masaüstü kısayolundan açın
Windows Defender-Seçenekler-Yazılım Gezgini-Başlangıç Programları-msn messenger-Devre Dışı bırak-tamam.
Korkmayın programı kaldırmaz sadece açılışta engeller, kasıntı yapmaz.

Arkadaşlar sizin en önemli eksiğiniz disk birleştirme yapmıyorsunuz adım gibi eminim bundan. Bilgisayarın kendi disk Birleştiricisi var ama en güzeli ( Defraggler ) aynı zamanda yüzdeyi görebilmek dediğimi yaoın bi bakın bilgisayarınız nasıl hızlanıyor.Dua edeceksiniz düzenli aralıklarla haftada bir birleştirme yapın öneririm. Piriform Ltd'den bulabilirsiniz. Ücretsizdir...

http://www.piriform.com/

Arkadaşlar söyledikleriniz hiç gerçekçi değil İnternet Explorer 7 hiçde öyle dediğiniz gibi değil, benim virüs programım şu an Avast hem internet hemde Avast açıkken Crysis'i oynayabiliyorum, bu demek ki bilgisayarlarınız artık yaşlanmış, biraz paraya kıyıp quad almanız lazım, benimki core duo 2 inside bununla süper, tavsiyem quad.

Söyledikleriniz size göre mantıklı ama programcılar sizin bu dediğiniz kasma olaylarını planlayıp yapıyor arkadaşlar, her yönüyle deneniyor her türlü programlar, eski bilgisayar artık çöpe bunu kabul edin artık tek sorun burda.

ie yerine firefox adobe reader yerine foxit reader i tunes yerine winamp ı tercih ve tavsiye ederim

bütün yorumculara çok teşekkür.kafaları karıştırmadınız yok ettiniz.bilgisayarın başında oturan insan gerek duyduğu programları kurup kullanmak ister.a için kötü program b için mükemmeldir.kasperski çoğunuz için kötü benim için süper.4-5 güvenlik programı kurup denedim beni en çok o korudu.neroyu nasıl kullanmazsınız anlamış deyilim.onunla işi olanlar için diyorum.ie den herkes şikayetçi kullanmayanda yok.demezlermi bu ne perhiz bu ne lahana turşusu.BU İŞİ BİZ YAPAMIYORSAK YAPANLARIN YAPTIĞINA MAHKÜM YAŞAMAYA DEVAM.Secereli

bence neronun yeni sürümü nero 8 çok ağırlaştırıyor bilgisayarı

Merhaba Arkadaşlar Ben CHIP dergisinin Çok eski abonesiyim!
Bağzen çok güzel konulara parmak basıyor aslın !
Ben çok büyük Özel bir Şirkette teknik servis kordinatörüyüm genelde C2D vs işlimcili bilgisayar alan müşterilerimiz bu tür sıkıntılardan dolayı sık sık kapımızı çalıyor ben ve servisteki 273 kişilik servis personeli arkadaşlar ile bu tür bi konuyu çok fazla masaya yatırdık ve karar şu !!

Avast Antivürüs
Ares
Lime wire
Kayspersky
Avg Antivir
Photoshop 8
Auto Cat

Arkadaşlar Bunlar Belli Başlı Kullanıcıların Kullandığı Proglarmlardan Sadece Bir Kaçıdır.
Bu sonuçlara Tamamen Sistem DENETLEMESİ üzerinden ulaşılmıştır.

total uninstal diye bir program var onda yüklenen programların kaç dosya ve registry anahtarı yüklediğini gösteriyor. Geçen sefer yüklediğim programlara baktığımda Nero 7 Ultra edition'un tam 20.000'e yakın key yarattığını görünce sistemi en çok yavaşlatan programın o olduğuna karar verdim yerine imageburn denen güzel bir program var onu deneyebilirsiniz. İkinci olarak Adobe reader(Alternatif:FoxitReader) Sonra Photoshop(Alternatif:Paint.NET) Browser olarakta: Maxthon veya Avant browser'i öneriyorum. firefox 100mb'tan fazla ram tüketebiliyor ama Maxthon'un 1.x sürümlerinin 50mb'ı aştığını görmedim.

Kaspersky ve Nod32 hız yönünden en iyi antivürüsler (10'a yakın av denedim) En berbatı da NORTONDUR! Nortondan kesinlikle uzak durun. Adamlar senelerdir Norton'un AV'leri Janjanlı ama gerisi boş. Sistemi de çok kasıyor!

zone alarm guvenlık duvarı ve avast pcyı berbat sekılde kasıyor

Mac kullanıyorum. Hiçbir program kasmıyor, tıkır tıkır...

Bilgisayarda gerçek şekilde bir yavaşlama görmek isteyenler için bir kaç Alternetif var..
1- Çok iyi bir Malware temizleme programı olan Spyware Doctor.Aktif koruma modunda iken.Yani açık bulunduğu süre içinde gözle görülür bir yavaşlamay sebep olmakta.bu yüzden Msconfig den başlangıçta başlasın işaretini kaldırın ve sadece istediğiniz zamanlarda tarama yapın.
2-Limewire dosya paylaşım programı aynı anda birden fazla dosya indirme yapıldığında bilgisayarı neredeyse kullanılmaz hale getirmekte.Çünkü dosya indirme sırasında HDD,Ram ve de Network akışınız gözle görülür seviyede düşmekte.Bu yüzden en ideali maksimim dosya indirilme sınırını 5 ile sınırlamak bilgisayarınızın yorulmasını engelliycektir.
3-Adobe Reader ve Photoshop bu programlar da bir çoğumuzun kullandığı en çok bilinen programlar arasında yer almakta.Ama sistemi gereğinden fazla yormaları ve ağır olmaları kimi sistemlerde tam bir işkenceye sebep olmakta.Bu yüzden alternatiflerini kullanmak daha iyi bir karar olacaktır..FoxitReader,İrfan Wiew vb. gibi.

firefox çok kasıyor ie daha az kasıyor listede niye böle anlamadım

i tunes bilgisayarı yavaşlatabilir ama o olmadan i poda nasıl müzik, foto, video yüklüyeceğiz. bunları yapabilen bir alternatif varsa paylaşsın. winamp bunların hiçbirini yapamaz

Norton,nero bunlarda sitemi fena kasıo hataları cabası

ya tabikide winamp 5.5 hantal ötesi ben mediaplayer10 kullanmaya karar verdim iyiki de bunu secmişim pc artık nefes alıyo

Yükleyin Firefox'u da görün nasıl İE' e rakipmiş(!).O İE' e asla rakip olamaz.Ben denedim İE'ye döndüm."Halep oradaysa,arşın burada"

ben firefox da kullandım operada kullandım eniyisi internet explorer 7

baktım 5 inden 4 ü bende var ikide bi ondan format atıyoz desene....

ya bende uğraştım ama bi türlü şu internet exloper ve Microsoft Outlooku silemiyorum.Bana yardım edermisiniz

İE 7 tamam güzel hoşta gelelim sistemde donmalar yapabiliyor ama güvelink konusunda iyi firefox ise süper hızlı fakat güvenlik acıkları fazla

opera için yorumlar genelde iyi denmiş, ben operanın sıkı bir kullanıcısıyım 3. versiyonlarından beri kullanıyorum. felsefesi en az ram kullanımıdır. Arkadaşların bir çoğu operada java ve flash desteği olmadığını belirtmiş hayır arkadaşlar var ama siz kuramamışsınız yada incalamamişsiniz. biraz araştırdığınızda inf uzantılı istediğiniz programı operaya entegre edersiniz. ayrıca son versiyonunda bu entegrasyon sisteme kendi kuruluyor. türkçe dil desteği var. ayrıca gerçekten çok başarılı mail ve rss okuyucusu, sunucusu var. chat programı mirc gibi yerine entegre chat desteği var. güvenlik derseniz hepsinden iyi. 6 ayrı program yerine bir program ve üstelik tadından yenmeyen az ram kullanımı. ie ye fox a alışan gözleriniz operaya da bir süre alışacaktır. bileşen desteği ile gadet kullanımı daha ne anlatayım.

kasan programlarda msn ve winamp açılışta yüklenmemeli.bence. acrobatta zira öyle fox it kullandım bir süre evet iyi ama bir kaç pdf yi tek sekmede açamamak biraz kirliliğe yol açıyordu son kullandığım versiyonunda. nero berbat yerine alternatif çok.

photoshop veya diğerlerinden daha iyi olan program ise photoline dir. kasmaz. size ram kazandırır. açamayacağı uzantı yoktur. vektörel ve piksel grafik işlemlerini eksizsiz yapar. einizdeki photoshop eklentilerine %100 uyumludur onlarıda kullanırsınız. eklenti işini resim üzerinde yaptığında ramdan kaldırılır. devasa boyutta haritalar hazırladım bu programla hemde pentium 2 256 mb ram la banamısın demedi.

accobrowser isminde bi internet tarayıcıyı bu siteden indirib kullanmıştım aynı anda ie.7 ve onu birlikte çalıştırınca girmekte zorluk çektiğim bazı sitelere daha rahat girmemi sağlamıştı buda bende ie dan daha iyi olduğu kanısın oluşturdu en azından denen meye değer özellikleri olduğuna inanıyorum

Mac de programlar kasmıyor ama istediğiniz gibi hiç bir programı çalştıramıyorsunuz...

Bende sıkı bir opera kullanıcısıyım, dünyanın en güveni ve güvenilir tarayıcısıdır opera, kolay kolay cookie çalamazlar bu tarayıcıdan,güvenlik açığı çok az olur, oda hızlı bir şekilde üst sürüme geçilerek kapanır...Ama son çıkan kararlı sürüm v 9.50 beni tam bir hayal kırıklığına uğrattı...

Web sitem var ve işim gereği, sitemizde yapacağımız her değişikliği 3 ana tarayıcı sayılan Internet Explorer,Firefox ve Opera'da test ediyoruz, ve hepsinde aynı görünebilmesi için değişikliklere gidiyoruz... Daha onceki kararlı sürümlerde olmayan css dosya okuma hataları gördük...

Normalde bu hatalar olmaması gereken hatalar...Hemen bir önceki sürümüne dönüş yapmak zorunda kaldık...Çünkü bu hatalar Opera'nın kendisinden kaynaklanıyordu...İnş düzeltirlerde bizde yeni sürüme geçeriz..

bende norton kullandım anti virus olarak yıllarca..Neden makinemin bu kadar yavaş olduğunu nortonu tamamen kaldırıp yerine nod32 yükleyince anladım.Üstelik norton kafasına estimi internetimi kesiyordu..günde 10 kere nortonu 15 dakkalığına yada sistem restart edene kadar durdurduğumu bilirim.Nod32 diyorum başkada bişey demiyorum
Murat Çapanoğlu Software Engineer.

norton antivirüs programı da hem açılışta hem de güncelleme sırasında başka hiçbir işlemin yürümesine izin vermiyor.

gerçekten bende nod32 yararlarını görüyorum gerçekten hiç kasmıyoru bilgisayarı

bana gore nod 32 en iyisi çünkü her işi goruyor ve yavaşlatmıyor ama avg çok ama çok çok yavaşlatıyor bilgisayarı benden size tavsiye ne okursa olsun avg yi kullanmayın nod 32 yi kullanın

bence bir antivirusun Sistemi kasmamasi virus almasindan iyi deildir muhakkak, nod32 cok fazla ise yaramayan bir antivirusdur. kaspersky tavsiye ederim. Bu arada Filemon tarzi bir programla bellekte hangi programlarin ne kadar yer mesgul ettigini gorup buna gore islem yapabilirsiniz. Bilgisayarinizin startpundaki luzumsuz tum programlari kaldirin. Windowsun performans seceneklerinden görsel animasyonlarla ilgili kisimlari duzenleyerekde daha performansli bir hal anlmasini saglayabilirsiniz. (bilgisayarim ozellikler ->Gelismis ->Ayarlar). Ayni zamanda registerda yapacaginiz bazi degisiklerde hizinizi onemli olcude degistirecektir. (MenuShowDelay) gibi destek@evayazilim.com Ahmet İPEKÇİ

en hızlı pdf okuyucu sumatra reader.üstelk 1 mb

Bilgisayarını her zaman bırktığın gibi bulmak için DEEP FREEZE mutlaka kurulu olmalı.
WinTools.net Professional programını kurdum.Mükemmel bir temizleme aracına sahip. demoları bile kurup kaldırıp kullann. Registriyi temizle gereksiz dosyaları kaldır .Bilgisayarın bir çok yerine müdahale edebilirsin. Üstelik tr dil desteği ve 1.2 mb ***

Herzaman Nod32 Yi Tavsiye Ederim Arkadaş Nod32 yi değil Kaspersky Kullanındiyor Heralde Nod32 Nin Gelişmiş Taramaları Ve Analiz Bölümlari War Kasperskyde bunların tümünü göremedik.

en nefret etğiğm programlar windows a entegre edilen windows media player ve internet explorer gibi programlar
ayrıca kaldırılmaları zor ve milyonlarca program onlardan daha iyi windows işletim sistemiyle uğraşsın ve kendini kurtarsın böyle dandik programlarla hayat yürümüyor

trend micro internet security şu anda bana göre en iyisi, hotmail de trend micro kullanıyor, tavsiye ederim...

güvenlik yazılımı olarak chip'in ve bir çok arkadaşımın tavisye ettiği antivir kullanıyorum. ücretsiz bir yazılım ve güncellendiği sürece de bilgisayarı oldukça iyi koruyor. bunun yanında sistemi de kesinlikle yavaşlatmıyor. antivir'i spybot search&destroy ile destekliyorum böylelikle spylardanda korunmuş oluyorum. son olarak da system mechanic'i sistemi temizlemek ve düzenlemek amacıyla manuel olarak kullanıyorum böylelikle optimum performansı alabiliyorum. buların yanında ie yerine firefox kullanmak hem hız hem de güvenlik açısından çok daha başarılı.

win xp'den sonra win 98 se'yi kurmak mantıkıszlıktan başka birşey değildir. bunu diyen mühendis ya teknoloji kullanmıyor ya da kullandığı yazılımlar 2000 yılından kalmış. öncelikle win98 hard disk'te 20 gb( ya da biraz daha büyük bir diski) desteklemiyor. bunun yanında güncel programların çoğu win98 ile uyumlu değil. usb teknolojisi kesinlikle ilkel ve günümüzde usb ile bilgisayara bağlanan yüzlerce ürün var. son olarak win xp bile 3 gb ram'i desteklerken windows 98 1 gb üzerini bile desteklemez. illa ki xp kullanmayacağım diyorsanız win2000 pro kurun en azından çok daha başarılı bir yazılım ve sistem kitlenmesi çok nadir görünüyor. ama tersine gitmek çok manasız. windows kullanmayacağım diyorsanız pardus kullanın ama emin ki yıllardır windows kullanan birisi olarak 3 gün için kafayı yersiniz.

kaspersky nod 32de n on kat dahai yidir

norton... vistayla birleşince ...i...

karsperky berbat nod daha ii ama bnm önerim spyware docktor cok kaliteli bi program

windows me = bilgisayar zararlısı

system mechanic....:(

Program adında ''Norton'' geçiyorsa ben yokum...

nortao gelmiş geçmiş en bela program üste para verseler kurmayın.

pdf acrobat ilk sırada gözüküyor ama ben hala kullanıyorum bırakmayada hiç nietim yok

Real Player.

windovs vista
Microsoft: biz daha kötüsünü yapana kadar en kötüsü bu!

MSN messenger, IE7, NOD, AVAST, NORTON, GOOGLE DESKTOP, VISTA aha da liste

ben avast kullanıyorum memnunum

norton antivirüs en berbatı bu

kurduğunuz programlara dikkat edin bilgisayarınızın hafızası ne kadar büyük olrsa olsun çöplük değildir aynı özellikte birden fazla program bulundurmayın örneğin nero 8de media home var pc nizde media player,BS player vb varsa hiç gereği yok bu ve buna benzer şeylere dikkat edin herşeyin son sürümü en iyisi değildir işinizi gören en düşük sürümü kullanın

Lime Wire kullanıyorum ama çok kasıyor bilgisayarımı tek benim degil arkadaşlarımda aynı durumdan şikayetci

bizde 2 tane bilgisayar var kasparsky ile f-secure kullanıyoruz çokda memnunuz

antivürüs nod32 mp3 player aimp browser firefox 3 pdf foxid kulllan rahat et

Lime wire programı pc ler için cok tehlıkeli tamamiyle virüs caırma programı kullanmayın

norton anti virüs programı

bende e trust antıvursu var iyi mi zice

Photoshop cs2 tam bir baş belası

en hantal virüs programı kaspersky performansını bilmem ama kastığını hatta 1 gb ram lı pcyi daha programı açamadan çökerttiğini söyleyebilirim.en iyisi eset smart security.tarayıcı olaraksa opera hiç kullanmadım ie 6 ve 7 kullandım ikiside o kadarr yavaş ki firefoxu deneyince tam bir kör olduğumu anladım yani mevzu şu firefox kullan rahatına bak .gelelim şu pdf okuyucuya pek bişey bilmiyorum bu konuda ama bilgisayarımda adobe reader 8 var şu anda bilgisayar yeni formatlanmış gibi bunu sağlayan yazılımsa kesinlikle revo uninstaller

en hantal virüs programı kaspersky performansını bilmem ama kastığını hatta 1 gb ram lı pcyi daha programı açamadan çökerttiğini söyleyebilirim.en iyisi eset smart security.tarayıcı olaraksa opera hiç kullanmadım ie 6 ve 7 kullandım ikiside o kadarr yavaş ki firefoxu deneyince tam bir kör olduğumu anladım yani mevzu şu firefox kullan rahatına bak .gelelim şu pdf okuyucuya pek bişey bilmiyorum bu konuda ama bilgisayarımda adobe reader 8 var şu anda bilgisayar yeni formatlanmış gibi bunu sağlayan yazılımsa kesinlikle revo uninstaller

i-tunes...
zorunluluk ama:(

abi pdf başa dert niye acrobat raider
abi http başa deert niye IE
abi karspersky basa dert??
niye? niye ? pcyi çökertio die..

bu arada e turust antıvırus ıyıdır :D

adobe reader9 bende sistemde 204 mb alana ihtiyaç duyarken foxit reader 6,6 mb alana ihtiyaç duyuyor. alanı kısıtlı arkadaşların bilgisine

Tabiki de Kaspersky fakat diğer antivir lerde boş durmuyor Gerçektende iTunes çok ram harcıyor Firefox kullanıyorum hiç bi şikayetim yok

system mechanic ayrıca kaspersky kullanıyorum sağlam bir antivürüs programı olduğu için alternatifi varsa eğer lütfen yardım edin

nod 32 çok kasıyo ben size antivir önerrim

Bir zamanlar Norton Antivirüs yazılımlarıyla dalga geçerdik, bilgisayarı ne kadar yavaşlatıyor diye, Vista başlı başına hantallık abidesi ve hayatımda gördüğüm en kötü yazılım, 1 saniyede geçmesi gerekirken 4-5 saniyede kanal geçen eski uydu alıcılara benziyor. Vista'da beğendiğim ve takdir ettiğim tek şey sistemin meşgul olduğunu gösteren dönüp duran fare işaretleyicisi, gerçekten çok iyi düşünümüş ve ortama mükemmel uymuş "kısır döngüyü ifade ediyor olmalı". 10-15 yıldır bilgisayar kullanan vede bu yazılımdan memnun olan kişi var mı onu merak ediyorum.

Prensip olarak bilgisayarın yavaşlamasından şikayet edenlere öncelikle bilgisayarlarına haddinden fazla gereksiz alternatif yazılım yüklemesinler derim.

Örnek olarak, Media Player varken ekstradan MP3 dinlemek veya Film izlemek için 3-4 tane daha farklı medya oynatıcı kurmaya gerek yok, hadi çok sıkıştınız VLC adlı yazılım hemen her türlü formatı destekliyor hem de sistemi zerre kadar yavaşlatmıyor. IE zaten Windows'la birlikte sisteme yükleniyor, evet FireFox kesinlikle daha hızlı, Opera'nın da başka özellikleri var belki ama bunları yükleyince sistem daha da yavaşlıyor. Kaspersky güvenlik bağlamında bir numara 7 versiyonu 6 dan çok daha ağır çalışıyor 8 de öyle ama diğerleri yeter kadar iyi değil. Mümkün olsa da KIS 6.0'ı kullansam. Hala Nero 6.0'ı tercih ediyorum çok çok hızlı. ACDSee10 ve WinRAR da vazgeçilmezler arasında ve oldukça hızlı yazılımlar.

Kısaca kullanmayacağınız ve gerekmeyen yazılımları sisteme yüklemeyin, sadece World mü? Excel mi? kullanıyorsunuz Powerpoint ve Access yüklemenize gerek yok, donanımlarla beraber gelen yazılımlara ihtiyacınız yoksa sadece sürücüleri yükleyin, bazı yazılımların sisteminize toolbar ve hotbar gibi yazılımlar yüklemesine izin vermeyin.

sumatra pdf reader 1-2 mb ile aynı işi yapıyor artık

Hantallık olarak nero 9 un eline başka bir program su dökemez herhalde 2.2 ht 2 gb ram 160 gb sabitdiskli makinamda kurulması 20 dakikayı geçiyor,sanki işletim sistemi mübarek

arkadaşlar adobe programları bilgisayarı yavaşlatıyormu?

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play