Bilgisayarınızı Canlandırın!

Bilgisayarımız çökünce ya da yavaş çalışınca ona kızıyoruz. Peki, acaba biz verimli ve performanslı çalışma bekleyen bir kullanıcı olarak, bilgisayarımıza gereken özeni gösteriyor muyuz?

Bilgisayarınızı Canlandırın! (Sayfa 6)

Tüm bu ayarlar, seçenekler, pencereler başınızı mı döndürdü? Hepsiyle uğraşmak zorunda değilsiniz. System Mechanic, Maintenance Wizard seçeneğiyle tüm bu işlemleri sizin yerinize yapıyor, size düşen sadece birkaç kere “Next” tuşuna basmak ve arada temizlik yapılacak diskleri seçmek, hepsi bu. System Mechanic, Win98/2000/XP uyumlu bir program ve yazık ki freeware
değil. Bu kadar becerikli bir programın ücretsiz olması beklenemezdi zaten. 30 günlük deneme süresi içinde tüm fonksiyonlarından yararlanabildiğiniz programın tek bir bilgisayar için fiyatı 59.95$. Ayrıntılı bilgi için, www.iolo.com’a bakınız.

PowerStrip’le ekran kartınıza doping!

PowerStrip, alanında bir numara diyebileceğimiz bir program (HeCHIP Code
PowerStrip). Programla hem OpenGL hem de DirectX altında kendinize ait çözünürlük, ekran tazeleme oranı, renk derinliği gibi kriterleri kapsayan profiller oluşturabilirsiniz. Hatta bu kriterler, grafik işlemcisi çekirdek hızını ve bellek hızını bile kapsayacak kadar spesifik olabilir. PowerStrip, en yeni grafik işlemcilerini destekliyor. Fakat yeni bir grafik işlemcisi çıktığında üretici şirket (() hemen güncellenemiş bir beta PowerStrip’i piyasaya sürüyor. PowerStrip, genel olarak baktığımızda, görüntüyle ilgili (ki bu hem monitörü hem de ekran kartını kapsar) her türlü ayarı değiştirip ayrı profiller olarak saklayabilen çok yönlü bir yazılım. PowerStrip’e oldukça benzeyen bir diğer program olan RivaTuner da grafik
kartınıza ait pek çok ayarı değiştirebileceğiniz esnek programlar arasında. Grafik kartınızı Overclock ederken küçük adımlarla hareket edin ve overclock işleminin belli riskleri olduğunu unutmayın. Hatta bazı istisnalar hariç grafik kartını overclock etmenin performans üzerinde öyle pek de aman aman bir etki yapmayacağını söylemek mümkün. Sonuçta QuakeIII’te fazladan bir 10
kare/sn ile ayağınız yerden kesilmeyecektir. Gerek PowerStrip gerekse RivaTuner donanımınız hakkında oldukça detaylı bilgiler veren başarılı programlar.

PC monitöründen TV ekranına giden yol

Ekran kartınızı TV’nize bağlamayı denediniz mi? Bir iki püf noktası dışında bu aslında oldukça basit bir işlemdir. Ve özellikle TV’niz büyük ekransa, oturma odanızı bir oyun salonuna çevirebilirsiniz. En çok dikkat etmeniz gereken şey, görüntüyü TV’ye vermeden önce PC monitöründeki masaüstü renk derinliğinin 16 bit çözünürlüğün 640x480, tazeleme oranının da 60 Hz olması. Tabii 100 Hz bir televizyonunuz varsa, bu 100 Hz de olabilir. Fakat ekran kartı/TV bağlantısı sırasında sıkça görülen bazı şikayetler vardır. PC görüntüsünün TV ekranında tam oturmaması ya da renk ve parlaklıktaki sorunlar, sık yaşanan problemler arasındadır. Ekran kartları, gerek donanım gerekse sürücü babında TV çıkışı açısından önemli gelişmelere imza attıysa da, TV Tool hala en gözde yardımcı yazılımlar arasında. Aslında monitörünüzün 50Hz gibi düşük bir tazeleme hızını desteklemesi durumunda TV Tool ile hem PC monitöründen hem de TV’den aynı anda görüntü alabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey, Dual View seçeneğini işaretlemek. Öte yandan, eğer monitörünüz 50Hz’i desteklemiyorsa, Dual View denemesi sırasında zarar görebilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

kullanıyorum gerçekten super bir program,ancak bazi işlemler sırasında cpu % 60 seviyelerine çıktıgından baska işlerle ilgilenemeyebilirsiniz.

Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir