Bilgisayarınızı temize havale edin!

Bilgisayarınızdaki hijacker, trojan ve virüsleri tamamen ortadan kaldırmanın yolları burada...

Bilgisayarınızdaki zararlılardan kurtulun

Virüsler, trojanler ve Truva atları internete bağlı bilgisayar kullanıcılarını son yıllarda daha fazla rahatsız etmeye başladı. İnternet, her ne kadar zengin bir içeriğe sahip olsa da, aranılan hemen her şeye en kısa zamanda ulaşılabilse de, iletişimin doruk noktası olsa da, internetin aynı zamanda güvenlik önlemlerinin alınmadığı durumlarda oldukça tehlikeli bir portal olduğunu da belirtmek gerekir.

CHIP Online, bu hafta alelade bir PC kullanıcısını mercek altına aldı. Bu kullanıcı, internete sıklıkla giriyor, şarkılar indiriyor, arkadaşlarıyla sohbet ediyor ve daha pek çok aktiviteyi internet aracılığıyla gün içinde sürdürüyor.

Ancak mevcut PC'nin içerisinde virüs, trojan ve benzeri zararlıların olma ihtimali söz konusu. Detaylı bir taramayla acaba tüm bu zararlılardan kurtulmak mümkün mü? Bir sistemden bu gibi zararlıları kurtarmak için ne gibi önlemler alınabilir?

Bu makalemizde, bilgisayarınızı nasıl tertemiz hale getireceğinizin yollarını açıklayacağız.

2008'in Trojan, Spyware ve Hijacker Top 10'u

Öncelikle, 2008 yılının Hijacker, Trojan ve Spyware zararlılarının top 10'una bir göz atalım:

1. Win32 - W32 trojanleri sistemlerdeki şifreleri çalarken, telefon numarası, adres ve banka bilgileri gibi kritik önem taşıyan verileri kendi sunucusuna taşıyor.

2. Smitfraud - 'Mavi ekran' uyarılarıyla kendini gösteren Smitfraud, sisteminizin registry ayarlarında değişiklik yapıyor.

3. My WebSearch

4. CoolWeb Search - Tarayıcınızın ana sayfasını değiştiriyor.

5. Winfixer - Abartılı güvenlik tehdidi raporları veriyor. En son versiyonu 14 Haziran'da yayınlandı.

6. ContraVirus - ExpertAntiVirus olarak da biliniyor. Sahte bir anti-spyware uygulaması olan ContraVirus, kendisini satın almanızı ve yüklemenize teşvik ediyor.

7. Spy-Shredder - Şöyle bir sloganı var, dikkatli olunması gerekiyor: "Eğer bilgisayarınız bir süredir normalden daha yavaş çalışıyorsa, PC'niz virüslerin, adware'lerin ya da spyware'lerin gazabına uğramış olabilir. Spy-Shredder ile bedava sistem taraması yaparken tüm bu zararlılardan bir an evvel kurtulabilirsiniz. Spy-Shredder'i ücretsiz indirmek için tıklayın!"

8. FakeAlert - Kolayca anlaşılabilir, sisteminizdeki pop-up çubuğunda bir balon içerisinde sık sık yanlış alarmlar verebilir.

9. Virtumonde - İlk olarak 2003 yılında görüldü. Son sürümü ise 14 Haziran 2008'de kayda geçti.

10. Virus Protect - Video dosyalarını oynatmak için kullanılan kodeklerin içerisinde bulunabiliyor.

Trojanleri kaldırmak sisteminize zarar verebilir

CHIP Online, makalemizin başında belirttiğimiz normal bir internet kullanıcısının bilgisayarını tamamen 6 saatte temizlemeyi başarabildi. Virüslerin ve spyware'lerin sisteme bulaşması her ne kadar kolay olsa da, onları sistemden tamamen temizlemek oldukça güç olabilir. Örneğin Win32'den etkilenmiş bir sistemde Win32 için yeniden bir yükleme yapılması gerekir, çünkü Win32'yi sistemden tamamen kaldırmak istediğinizde kayıt defteriniz bundan zarar görebilir.

Kontrolü tamamen kaybetmeden önce bu gibi zararlılardan kurtulmanız çok daha kolaydır. Bunun için bu gibi zararlıların sisteminize bulaşmasını daha baştan engellemeniz gerekir. Anti-virüs yazılımınızı güncel tutarak yeni geliştirilen virüs tehditlerine karşı korumanızı hemen almalısınız.

Atacağınız adımları bildiğinizde bilgisayarınızı temizlemeniz çok da zor olmayacaktır. Örneğin hangi araçların bu zararlıları kontrol ettiği ve bunları sisteminizden kaldırdığını bilmek eşdeğer bir öneme sahiptir. Eğer gerekli adımları bir an önce atabilirseniz, 6 saat gibi bir süre beklemeksizin çok daha kısa sürede sisteminizi tertemiz hale getirebilirsiniz.

Bir sonraki sayfamızda zararlılardan en kısa sürede kurtulmanızı sağlayacak araçları inceleyeceğiz.

Zararlılardan kurtulmanın yolları-1

1- Aşağıda vereceğimiz denetim araçlarını sırasıyla çalıştırın. Tek bir ürün tüm tehditleri denetleyemeyeceği gibi ortadan da kaldırması mümkün değildir. Bu nedenle belli başlı birkaç denetim aracını kullanmanız gerekiyor.

OverDrive : Ücretsiz olarak kaydolabilirsiniz.

Ad-Aware 2008 : Mükemmel bir denetim ve kaldırma aracı.

Spybot Search & Destroy : Ücretsiz olan en iyi araçlardan biri.

avast! 4 Home Türkçe : Sisteminizi virüslere karşı çek etmenizi sağlayan başarılı bir uygulama.

Aynı anda birden fazla anti-virüs yazılımı kullanmamalısınız. Eğer sisteminizde hali hazırda bir anti-virüs yazılımı varsa, bu yazılımı kullanmanız yeterlidir. Kullanabileceğiniz diğer alternatif tarayıcılar ise şunlar: Kaspersky, TrendMicro's HouseCall, ESET Online Scanner veya Panda.

Zararlılardan kurtulmanın yolları-2

2- Virüs, Hijacker ya da trojenleri denetim araçlarıyla bulabildiyseniz, şimdi sisteminizi bunlardan temizleme zamanı gelmiş demektir.

Günümüzdeki zararlıların büyük bir kısmı kendilerini gizleme konusunda oldukça başarılıdır. Siz bu zararlıları kaldırdığınızı düşünseniz bile, sisteminizi yeniden başlattığınızda bu zararlıların tekrar faaliyete geçtiğini bilinen bir gerçek.

Windows XP için : Başlat/Yardım ve Destek/Sistem Geri Yükleme ile değişiklikleri Geri Al/Sistem Geri Yükleme Ayarları/Sistem Geri Yükleme özelliğini kapatın ve Tamam'a basın.

Windows Vista için : Başlat/Bilgisayarım'a sağ tıkla/Özellikler/Sistem Koruması/Listelenen sürücüler kısmındaki onayı kaldırın/Sistem Geri Yükleme özelliğini kapatın ve Tamam'a basın.

Zararlılardan kurtulmanın yolları-3

3- Bundan sonraki adımda, Windows gezginindeki 'tüm sistem dosyaları ve klasörlerini göster' özelliğini açmamız gerekiyor.

Windows XP için : Önce çalışan uygulamaların hepsini kapatın, ardından şu yolu izleyin: Başlat/Bilgisayarım'a çift tıklayın/Araçlar/Klasör Ayarları/Görünüm/'Sistem klasörlerini görüntüle'yi bulun/'Bilinen dosya ve klasörleri gizle' seçeneğinin altında yer alan 'Gizli olan dosya ve klasörleri göster' seçeneğini işaretleyin/'Bilinen dosya uzantılarını gizle' seçeneğindeki işareti kaldırın/Uygula'ya basıp Tamam'a basın. İşleminiz bittikten sonra yaptığınız bu ayarı geri almanız gerekiyor.

Windows Vista için : Başlat/Denetim Masası/Klasik Görünüm/Klasör ayarlarına çift tıklayın/Görünüm/'Gizli dosya ve klasörleri göster'i seçin/'Bilinen dosya uzantılarını gizle' seçeneğini kaldırın/Uygula'ya basıp Tamam'a basın.

Zararlılardan kurtulmanın yolları-4

4- Bir malware'yi kaldırırken, bu işlemi Güvenlik Mod'unda yapmak en iyi yöntemdir. Pek çok sistemde Güvenlik Mod'a erişmek için aynı yol izlenir: Bilgisayarınız yeniden başlarken siyah ekranda F8 tuşuna basın ve SafeMode ya da Güvenlik Mod'unu seçin.

Eğer Güvenlik Mod'una ulaşma konusunda bir problem yaşıyorsanız Windows XP altında şu yolu izleyin: Başlat/Çalıştır/tırnak işaretleri olmaksızın 'msconfig' yazın/boot ini/SafeBoot/Ağ/Uygula/Tamam. Bu işlemin ardından bilgisayarınızı yeniden başlatabilirsiniz.

Vista altında ise : Başlat/Tüm programlar/Donatılar/Çalıştır/tırnak işareti olmaksızın 'msconfig' yazın/Boot/Safe boot/Ağ/Uygula ve Tamam'a basın.

Uyarı: Msconfig'deki diğer ayarlara kesinlikle dokunmayın. Bu, sisteminize zarar verebilir.

Zararlılardan kurtulmanın yolları-5

5- Spyware'ler için ise Adaware veya Spybot programlarını tercih edebilirsiniz. Yinelemeli uyarılarla karşılaşıyorsanız, sisteminizde trojan veya hijack olabilir. Bu gibi durumlarda alanında tanınmış kaldırma araçlarını mutlaka kullanmalısınız.

Kaldırma araçlarını öncelikle Windows altında çalıştırın ve ardından Güvenlik Mod'unda da bu araçları kullanarak sisteminizi son olarak yeniden başlatın.

6- Yazımızda yer verdiğimiz Top 10'da bulunan zararlılardan kurtulmak için aşağıda vereceğimiz kaldırma araçlarını kullanabilirsiniz.

CWS Shredder aracını indirmek için tıklayın.

Smitfraud aracını indirmek için tıklayın.

Vundo and Win32 aracını indirmek için tıklayın.

Hijack This aracını indirmek için tıklayın.

CWShredder aracını indirmek için tıklayın.

Zararlılardan kurtulmanın yolları-6

7- Hijackerlar ve bazı inatçı zararlılar, sisteminizden çok daha zor bir şekilde kazınabilir. 'Hijack This' her ne kadar etkili bir araç olsa da, bir uzmandan yardım alınmadan kullanılmaması gerekir. Çünkü bu gibi araçlar, detaylı bilgi gerektirdiği gibi, amatör kullanıcıların yanlış bir takım ayarlarla sistemlerine zarar verebilmeleri de olasıdır.

8- Tüm zararlılardan kurtulduğunuza artık emin olduysanız, yeni bir 'Sistem Geri Yükleme Noktası' yaratabilirsiniz.

Bunun için Windows XP altında Başlat/Tüm Programlar/Donatılar/Sistem Araçları/Sistem Geri Yükleme/'Sistem Geri Yükleme Noktası Oluştur'u seçin ve sonraki adıma geçin/Geri Yükleme noktanıza isim verdikten sonra 'Oluştur'u seçmeniz yeterli.

9- OverDrive ve Adaware ile sisteminizi son olarak bir kez daha taratın. OverDrive sonuçlarınızda gözle görülür bir değişimin olduğunu fark edeceksiniz. Listedeki virüs ve spyware işlemleri kırmızı ve sarı renkte gösteriliyor.

Zararlılardan kurtulmanın yolları-7

10- Tüm bu işlemlerden sonra anti-virüs yazılımınızı yeniden yükleyebilir ya da Avast'ın ücretsiz olan yazılımını sisteminize kurabilirsiniz. Eğer yeni bir anti-virüs yazılımı kurduysanız, öncelikle bu aracınızı hemen güncelleştirmelisiniz. En güncel sürüme ulaşan anti-virüs yazılımı, sizi yeni çıkan virüslere karşı koruyabilecektir.

Bu gibi problemlerden nasıl kaçınabiliriz? Aslında çözümü gayet basit: Şarkı ya da filmleri indirdiğiniz, sıklıkla ziyaret ettiğiniz sayfaların güvenli olduğuna emin olun. Çünkü virüs ya da trojanlerin büyük bir bölümü bu gibi kaynaklardan bilgisayarlara bulaşmaktadır.

BearShare, PirateBay ve Limewire gibi yazılımlar, bu gibi problemlere adeta davetiye çıkarmaktadır. Bu nedenle bu gibi araçları kullanırken son derece dikkatli olmanız gerekiyor.

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 37 Yorum

Avast AV virüs yakalamıyor virüsleri kendine çekiyor :)

Avira antivir classic(ücretsiz) en başarılı ücretsiz antivirüs, Avast yerine onu öneririm.

avast, avira hepsi fasa fiso en iyisi AVG 8 başka programa gerek yok...

Sybort AVG ve ADWARE TABİ BUNLARIN EN YENİ SÜRÜMLERİ KESİN ÇÖZÜM BİRAZ DA TABİ HACKERLERİN STRATEJİSİNİ BİLMEK GEREK

Hiçbir yazılım kullanmak istemiyorum ayıptır söylemesi:) vallahi bıktım yahu bu nedir ? adam gibi bilgisayarımızda da rahat edemiceksek...

Bu arada Avira kullanıyorum bnde bi de Nod32 :)

Şu antivirüs yazılımları bilgisayarı ne yazıkkiçok yoruyor bilgisayarımızın hızını çok etkiliyor ama bir yazılım tavsiye etmek gerekirse oda Spyware Doctor aradığınız herşey var başka yazılım kullanırsanız ayıp edersiniz bence 1 numara..

Spyware Terminatörü kullanın arkadaşlar devamlı güncel 1 numara

Kaspersky dan başkası hikayeee

windoz kullanmayı bırakın virüslerde sizi bıraksın. bana öyle geliyor ki windoz kendisi bile bile virüs yazıyor.

clamwin free antivirus,winpooch watchdog 0.5.10v(32 bit),spybot search&destroy,windows defender,windows malware remove tool

Bu tür zararlılardan kurtulmanın en kestirme yolu Windows kullanmamaktır. Bilgisayarımda Linux kullanıyorum ve hangi antivirüsü kullanıyorsun diye sorarlarsa, "Virüs mü, o da ne?" diye cevap veriyorum.

kurun bi sanal makine takılın ordan nete, ne virüs derdi var ne spy :D

overdrive indiremedim neyse diğerlerine bakacağız artık aslında kav 9 kullanıyorum ama tedbiri elden bırakmamak gerek bi taratalım bakalım kim var kim yok:)

virüsleri icat edenler başkalarının bilgisayarlara girmekten ne anlıyorlar ki pc in mi var derdin var...

oooohoooo bunları yapana kadar en iiisi format:D

En ıyısı bence ama sımdı linux unda tum surumlerı kullanılmıyo onları ıı secmek gerekıyo ve bıze wındows dakı kolaylıgı saglamıyor.

Avg 8 sürümü ile(internet security) çok iyi bir iş çıkarmış deneyin görün..
Bilgisayarınıza
Sağlam bir Antivirüs--Ad-aware--Malwarebytes'Anti malware--Trojan remover--Zemana AntiLogger programlarını kurun Virüssüz bir bilgisayarınız olsun...

3. My WebSearch
bu virüsse nası virüs benim babamın bilgisayaruında var :(

kis7 yi kurun bakalım virüs falan kalıyor mu?

''antivirüs xp 2008'' bu ne terbiyesizliktir yaww.kendisi virüs,bir de para talep ediyorlar.kanunen ne yapabilirim.bilen yardımcı olsun arkadaşlar

kafam karıştı hangisini kullansam acaba her kafadan ayrı ses çıkıyor :?

artık banka hesaplarıma internet üzerinden girmemeyi düşünüyorum adamlar ne biçim virüs yapıyorlarsa artık bilgisayardan girilen şifreleri virüs sahibine iletiyor sanalda artık güven kalmadı buna dur diyecek yetkililer nerede

banka,fatura vs bireysel işlemleri netten halletmemek gerektiğini düşünüyorum usta hacker bir şekilde bu kurulan şeyleri çökertebilir

ben avast hame edition kullanıyorum ama pc yi her açtıgım da da virüs uyarısı yapıyo ayrıca pc de virüs olamadıgından da eminim bu çok kafa bozucu bişi

Virüs kaldırmak için verdiğiniz linkte virüs var :) Resmen komedi yani.. Vundo and Win32 aracını indirmek için tıklayın. Bu linke tıklamayın ve bu dosyayı indirmeyin.

Bahsettiğiniz siteyi yeniden inceledik. Kaspersky 2009 herhangi bir virüse ne dosyalarda ne de sitede rastlamadı.

Eğer Güvenlik Mod'una ulaşma konusunda bir problem yaşıyorsanız Windows XP altında şu yolu izleyin: Başlat/Çalıştır/tırnak işaretleri olmaksızın 'msconfig' yazın/boot ini/SafeBoot/Ağ/Uygula/Tamam. Bu işlemin ardından bilgisayarınızı yeniden başlatabilirsiniz
bu yol ile taramayı yaptıkda normale dönmüyor acil yardım lütfen

panda software
siz buna yazılım mı diyorsunuz ya pcyavaşlatma aracı sanki sadece spyware den başka şey bulamaz

avast ile spybot birlikte kullanıyorum en son ne zaman virüs girdiğini hatırlamıyorum bile.
herkese de tavsiye ederim bilgisayarı hiç kasmıyor.

kasparsky antivirüs kullanıcısıyım,daha önce başım virüslerle hep dertteydi.3 yıldır kasparsky kullanıyorum.Bilgisayarda virüs sorunu yaşamıyorum. Herkeze tavsiye ederim.

BURADA YAZANLARDAN BİR RİCAM VAR LÜTFEN DİKKATE ALIN.
1. "HERKEZ" = HER DEFA DEMEKTİR.
2. "HERKES = hER KİŞİ DEMEKTİR.

Zemana AntiLogger kullanıyorum. Gerçekten çok memnunum.

İstediğinizi yapın, bilgisayara virüs bulaşır...

EN KOLAY VE NET ÇÖZÜM, bilgisayara 3 veya 6 ayda bir format atmaktır. Tabii, silinmesini istemediğiniz dosya, foto, video vb dökümanları devamlı diğer sürücüde saklayın.

benim bilgisayara trojan fake alert virüsü bulaştı bilgisayarım yarıyarıya yavaşladı fakat buna ne kaspersky ne norton ne avast nede .... vb engel oldu hiçbiride birşey yapamıyor spyware doctor vb programları denedim onlarda hepsini bulamadı dedim format atıyım daha doğrusu fabrika ayarı yaptım herşey gitti fakat virüs hala duruyor bu tip programlar şimdi benim işime yaramadı o zaman ne yapıyım ben antivirüs programını

"1. "HERKEZ" = HER DEFA DEMEKTİR."

http://tdkterim.gov.tr/bts/?kategori=verilst&kelime=herkez&ayn=tam
Öyle bir kelime yok. Sadece şive farklılığından çıkmış bir şey.

Ayrıca Her Defa Herkez ile ifade edilmez, çok zayıf bir ifade olur.

win32 neler çektim ama zamanla hakından gelmeye başladım

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir