Bilgisayarlar insan beynine yaklaşamıyor

Beynimizi simüle etmeye çalışan bu süper bilgisayar, bakın insan beyni karşısında nasıl zorlandı...

Bilgisayarlar insan beynine yaklaşamıyor

Japon ve Alman bilim insanlarının yaptığı bir çalışma, insan beyninin "işlem" kapasitesini ortaya koydu.

Araştırmada 83 bin mikro işlemciye sahip olan dünyanın en güçlü süper bilgisayarlarından biri kullanıldı. Bu bilgisayar ile 40 dakika süren bir işlem sonucunda, insan beyninin bir saniyelik süredeki tam kapasitesinin %1'ine denk gelen değere ulaşıldı.

Milyonlarca matematik işlemini göz açıp kapayıncaya kadar yapabilen bilgisayarların insan beyni ile hala boy ölçüşememesinin nedeni olarak, beynin yapısındaki yüksek sayıdaki sinir hücresi gösteriliyor. Birbiri ile sürekli iletişim halinde olan 200 milyar sinir hücresinin yarattığı güç hiçbir bilgisayar ile ölçülemiyor. Bu bağlantılar arasında gidip gelen elektrik sinyallerinin her biri için 1000 farklı switch bulunuyor. Tüm bunları hesaba katınca insan beyninde yüzlerce trilyon boyutunda veri otoyolu bulunuyor.

Araştırmada insan beyninin %1'ine denk gelen 1,73 milyar sanal beyin hücresinin 10,4 trilyon sanal veri yolun üzerinden haberleşmesi simüle edilmeye çalışılmış. İnsan beyninin bir saniyede gerçekleştirebildiği bu işlem için 83 bin mikro işlemciye sahip dünyanın en güçlü bilgisayarının 40 dakika boyunca çalışması gerekmiş. Bu sonucun, insan beyninin 1 saniyelik kapasitesinin sadece %1'ini simüle ettiğini de tekrar vurgulamak lazım.

Bazı bilim insanları, 2020'de, insan beynindeki işlem gücüne çok yaklaşan bilgisayarlar üretmenin mümkün olabileceğini ve bunun da düşünen yazılımlar üretmeyi kolaylaştıracağını iddia ediyorlar.

İndirmek için tıklayın

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Neymisim ben ya

Boy ölçüşemez çünkü bilgisayarı yapan insan.Yapılan yapana tekamül edemez.Daha insanın beyni böyle hele birde insanın kendisi nasıldır.Fizik yapıyı anlamakta zorlanıyoruz esas insan olan soyut yapı metematige sıgmayacak ölçüde korkunç bir yapıdır.

Insan beyni yapmaya gerek yok, kus beyinli bilgisayarlar yapabilsek raziyim.

Kusursuz insan beyni ile hatadan geçilmeyen ve aşırı ötesi yavaş süper bilgisayarlar. Gerçi her ne kadar kusursuz olsa da insan beyninin var olan yapısı daha da geliştirilebilir eğitim de bunun için var. Ancak pc leri geliştirmek için yeni parça satın alıp monte etmek gerek. Bir de bu açıdan düşünün.

Eski insanlar da bizim 1 yılda ezberleyebileceğimiz bir kitabı 1 haftada ezberleyebilmelerini de hesaba katarsak bizi yavaşlatan şeyin şu teknoloji olduğunu anlarız. Kaldı ki sırf ekrana bakmak bile beyni durduruyor...

Sen de yorum yaz