Bilgisayarlar ne kadar enerji tüketiyor?

Evinizde kurulu masaüstü PC'niz veya yanınızda dolaştırdığınız laptop'unuz ne kadar güç tüketiyor?

  • Zeynel A. Öztürk
Bilgisayarlar ne kadar elektrik harcar?

Bilgisayarların elektrik enerjisiyle çalıştığını hepimiz biliyoruz. Peki bilgisayarlarımız ne kadar güç tüketiyorlar? Evimizdeki diğer eşyaların kılavuzlarında onların ne kadar güç tükettiğini görmemiz mümkün, ancak PC'lerde aynısı geçerli değil.

Masaüstü PC'lerin güç tüketimi

Masaüstü PC'lerin diğer PC'lerden daha fazla enerji tükettiğini düşünüyorsanız, haklısınız. Çift çekirdekli işlemciye, entegre Intel grafik çipine, birkaç sabit diske sahip bir PC, boştayken ortalama 50 watt tüketecek, işlem sırasında ise 100 watt'a ulaşacaktır. Daha eski işlemcilerin genel olarak daha fazla enerji tükettiğini söyleyebiliriz. AMD işlemcilerin de Intel işlemcilere göre daha az enerji dostu olduklarını, dolayısıyla daha çok enerji tükettiklerini vurgulayalım.

Ekran kartının sisteminizin çektiği güç üzerinde önemli bir katkısı bulunuyor. Ekran kartına sahip bir PC boştayken 10-30 watt daha fazla tüketir. Uç nokta çift kart kombinasyonlarında bu tüketim, ek 50-250 watt'lık yük getirebilir.

Laptop'lar, monitörler, diğer bileşenler

Laptop'ların güç tüketimi

Laptop'lar, masaüstü bilgisayarlardan daha az enerji tüketirler. Laptop işlemcileri ve video kartları, genellikle masaüstündeki eşlerinden yarı yarıya veya daha da az enerjiye ihtiyaç duyarlar. Güçlü laptop'lar bile boştayken 40-50 watt tüketirler. Bu rakam, netbook'larda 20 watt'a kadar düşer. Laptop'larla gelen adaptörlerin çoğu 130 watt'tan daha yüksek enerji tüketmez.

Monitörler

Güce aç, ağır CRT ekranlar geçmişte kaldı. Ancak LCD ekranlar arasında güç tüketimi farkları olabiliyor. Örneğin 27 inç'lik Dell UltraSharp U2711 93 watt enerji tüketiyor. 23 watt'lık LG Flatron ise sadece 26 watt'lık bir enerji tüketimine sahip.

Büyük bir monitörün genellikle daha fazla enerji tüketmesini bekleyebilirsiniz. LED ekranların da LCD'ye göre daha az enerji tükettiğini söyleyelim.

Diğerleri

Harici sabit diskler, yazıcılar, hoparlörler boştayken genellikle bilgisayarınızın harcadığı enerjiye oranla önemsiz bir tüketime sahiptirler. Laptop'unuz fişe takılıyken aynı zamanda şarj oluyorsa, bu onun enerji tüketimini artırır. Ancak bu, elektrik faturanızda çok küçük bir fark oluşturacaktır.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

yabir pc ne kadar enerji harcarki

ee ortalama kaç lira yakıyor yani onuda yazsaydınız daha iyi olmaz mıydı ?

@1 Mayıs 2013 08:19 evet bende kaç lira yaktığını çok merak ediyordum. keşke onu da yazsaydınız

PC kullanmıyorum kafam rahat. PC deyince tüylerim diken diken oluyor.

@Greatness la geçen gün mac pc lerin hepsini kullanmış gibi yorum yapıyordun

@Greatness Bu devirde bilgisayar kullanimindan kacamazsin. kacabildigini sanarsanda yanilirsin. Magarasa yasiyan bir okuzsen bilemem ama su mesaji atmak icin mobil bir telefon dahi kullansan genede bilgisayar kullanmissindir. bilgisayari oyun oynayip chat yapilan luzumsuz bir makina oldugunu saninca insan boyle sacma sapan konusabiliyor demekki. Bilgisayarla internete gir, sonrada bilgisayarla ilgili bir haberin altinda boyle bi yazi yazip hava at - ne davarlar var ya.

başlığı okuyunca çok ilgimi çekti, ama keşke bu harcanan elektrik ne kadar sürede (1 saate, 24 saat, ay, yıl,...) harcandığını da yazsaydınız ! ayrıca bir bilgisayarın da toplamda (ortalama) ne kadar elektrik tükettiği de yazılsaydı çok daha etkili bir makale olurdr !

Yazıcı, tarayıcı, modem, bilgisayar fişlerini anahtarlı grup prizlere takarsanız işiniz bittiğinde tek anahtardan tümünün gücünü keserek beklemede harcanan elektrikten tasarruf edebilirsiniz Dizüstü bilgisayarların adaptörlerinde gücü yazar, genelde 90Watt 'lık oluyorlar, pilin şarjı + bilgisayarın tam yükte tüketimiyle birlikte adaptörün gücüne yakın değere ulaşılır. Sistem kararlılığı açısından adaptör gücüne tam eşit olmaz. Adaptör gücü sistemin maksimum çekeceği güçten daha büyük tasarlanır

@08 Kas 2012 08:48 Wat= saate eşittir. Günlük ortalama çalışması ise cihazlarda 7-8 saatdir.

50 watt hiçbir şey değil. Downloada bırakıom yakmıo kullanıom az yakıo. Fırın mı bu fanından soğuk hava gelio bi kere ne kadar yakack ki

bilgili iyi yani site Beşiktaş

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play