Bilgisayarlarla yapılan 6 şuç!

İnsanların bilgisayarlarıyla yaptığı bu 6 şeyin, pek çok ülkede suç olduğunu biliyor musunuz?

Bilgisayarlarla yapılan 6 şuç!

Dünyanın farklı bölgelerindeki ülkeler, son teknolojileri engelleyerek vatandaşlarının fikirlerini internette paylaşmasının önüne geçmek isteyebiliyorlar. Bir çoğumuz, internetteki özgür hayatımızın değerinin aslında çok da farkında değiliz; ancak bu özgürlüğü hayal edenlerin sayısı hiç de az değil. İşte bazı ülkelerde işlemeniz halinde hapse düşebileceğiniz 6 bilgisayar suçu.

Skype ve çevrimiçi sesli sohbet

Etiyopya'da bir kanun taslağı, Skype ve VoIP hizmetlerini yasadışı hale getirmeyi amaçlıyor. Kanun, temel olarak şirketlerin kendi VoIP hizmetlerini sağlamalarına engel olmaya çalışsa da, kanunda yer alan bir satır, Skype ile internetten arama yapmak, bir ülke vatandaşının 3 sene hapis ile cezanlandırılmasını sağlayabilir.

Dahası, ülkede 2002'de onaylanan bir yasaya göre internet yoluyla sesli iletişim ve faks hizmetlerini kullanmak yasaklanmış bulunuyor.

Blog yazarlığı ve e-posta iletme

Bazı otoriter yönetimler, hoşlarına gitmeyen her tür konuşmayı bastırmak isteyebiliyorlar. Örneğin 2005'deki Human Rights Watch raporuna göre Suriye hükümeti, vatandaşlarını fikirlerini çevrimiçi olarak paylaşmaktan alıkoymuştu. Bununla da kalmayan hükümet, politik şakaları e-posta ile iletmeyi de yasaklamıştı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Amerika' da bazı eyaletlerde torrentten indirme yap bak ne oluyor.

Yaşamakta suç mu?

Bide bizim ülkemizde internetime dokunma diya kampanya yaptılar =))

@18 May 2014 12:23 işte tipik bir şuursuz :)

Yaşasın Amerika! Twitterda Facebookta yasak değil, sadece sizi her zaman izliyoruz hepsi bu :)

ben hollandaya gidiyorum arkadaş türkiyede sosyal ağlar embed kodu engellenmeden kullanıcıyı şikayet etmeden doğrudan siteye erişimi kapatıp türkiyede baskı yaptığı yargı karşısında mahkemeye çıkartıyorlar internetime dokunma deyince tomanın suyu biber gazının kapsülü copun ucu okşuyor :)

ülkeyi beğenmeyen gidebilir istediği yere :D ama boş boş bilmeden atıp tutanlar acizsiniz ;)) internet amerikaya ait istedikleri gibi sizi kayıt edip izliyorlar her zaman unutmayın...

@19 May 2014 03:53 ülke senin tapulu malın mı? vergimizi veriyorsak, bu ülke için çalışıp emek veriyorsak devletide eleştirme hakkımız var.

@19 May 2014 03:53 boş boş meeleme kurbanda kesilmekten nasıl kurtulacan onu düşün...

@21 May 2014 02:33 gasap nuri naber :P

cok sacma yasaklar

türkiye niye yok ? hue hue hue :)))) :DDDD

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
1
Bilgisayarlarla yapılan 6 şuç!
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir