Bilgisayarlarla yapılan 6 şuç!

İnsanların bilgisayarlarıyla yaptığı bu 6 şeyin, pek çok ülkede suç olduğunu biliyor musunuz?

Bilgisayarlarla yapılan 6 şuç!

Dünyanın farklı bölgelerindeki ülkeler, son teknolojileri engelleyerek vatandaşlarının fikirlerini internette paylaşmasının önüne geçmek isteyebiliyorlar. Bir çoğumuz, internetteki özgür hayatımızın değerinin aslında çok da farkında değiliz; ancak bu özgürlüğü hayal edenlerin sayısı hiç de az değil. İşte bazı ülkelerde işlemeniz halinde hapse düşebileceğiniz 6 bilgisayar suçu.

Skype ve çevrimiçi sesli sohbet

Etiyopya'da bir kanun taslağı, Skype ve VoIP hizmetlerini yasadışı hale getirmeyi amaçlıyor. Kanun, temel olarak şirketlerin kendi VoIP hizmetlerini sağlamalarına engel olmaya çalışsa da, kanunda yer alan bir satır, Skype ile internetten arama yapmak, bir ülke vatandaşının 3 sene hapis ile cezanlandırılmasını sağlayabilir.

Dahası, ülkede 2002'de onaylanan bir yasaya göre internet yoluyla sesli iletişim ve faks hizmetlerini kullanmak yasaklanmış bulunuyor.

Blog yazarlığı ve e-posta iletme

Bazı otoriter yönetimler, hoşlarına gitmeyen her tür konuşmayı bastırmak isteyebiliyorlar. Örneğin 2005'deki Human Rights Watch raporuna göre Suriye hükümeti, vatandaşlarını fikirlerini çevrimiçi olarak paylaşmaktan alıkoymuştu. Bununla da kalmayan hükümet, politik şakaları e-posta ile iletmeyi de yasaklamıştı.

Yorum yapmak ve isimsiz dolaşmak

Yorum yapmak ve isimsiz dolaşmak

Suriye, Human Rights Watch'ın 2007 raporuna göre hükümet hakkında görüş bildiren iki kişiyi hücre hapsine almıştı. Bunun yanında yetkililerin hoşuna gitmeyen yorumlar yapan birkaç kişi de 2 sene hapse mahkum olmuştu.

Krala veya dine saygısızlık yapmak

Bazı ülkelerde insanlar, yönetimi eleştirmekten öte, sadece kralı veya dini eleştirmek nedeniyle bile tutuklanabiliyorlar. Tayland'daki bir Amerikan vatandaşı, "monarşiye saldıran" bir makaleyi tercüme ederek blog'unda yayınladığı için tutuklanmıştı. Tayland'daki kanunlar, monarşiye hakaret etmeyi 15 seneye kadar hapis cezası ile cezalandırabiliyor. Endonezya'da ise bir adam, Facebook'da "Tanrı yoktur" diye bir paylaşımda bulunduğu için 2.5 sene hapse mahkum olmuştu.

Çevrimiçi kumar

Çevrimiçi kumar oyunları, birçok ülkede yasal da olsa, örneğin ABD'de yasal değil. Amerikan hükümeti, şimdiye kadar sadece kumar sitesi işletenleri tutukladı. FBI ise herkese açık olarak yaptığı uyarıda, Facebook'ta ofis çapında kumar oyunu sunmanın tutuklanmayla sonuçlanabileceğini söylemişti.

Dosya paylaşımı

Dosya paylaşımı suçlamaları genellikle hukuk mahkemelerinde çözülüyor ve tutuklanma ile sonuçlanmıyor. Bazı ülkelerde ise dosya paylaşımını kişisel amaçlarla kullanmak, tamamen yasal durumda. Örneğin Hollanda'da dosyaları kişisel kullanım için indirmek yasalara uygun olarak değerlendiriliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Amerika' da bazı eyaletlerde torrentten indirme yap bak ne oluyor.

Yaşamakta suç mu?

Bide bizim ülkemizde internetime dokunma diya kampanya yaptılar =))

@18 May 2014 12:23 işte tipik bir şuursuz :)

Yaşasın Amerika! Twitterda Facebookta yasak değil, sadece sizi her zaman izliyoruz hepsi bu :)

ben hollandaya gidiyorum arkadaş türkiyede sosyal ağlar embed kodu engellenmeden kullanıcıyı şikayet etmeden doğrudan siteye erişimi kapatıp türkiyede baskı yaptığı yargı karşısında mahkemeye çıkartıyorlar internetime dokunma deyince tomanın suyu biber gazının kapsülü copun ucu okşuyor :)

ülkeyi beğenmeyen gidebilir istediği yere :D ama boş boş bilmeden atıp tutanlar acizsiniz ;)) internet amerikaya ait istedikleri gibi sizi kayıt edip izliyorlar her zaman unutmayın...

@19 May 2014 03:53 ülke senin tapulu malın mı? vergimizi veriyorsak, bu ülke için çalışıp emek veriyorsak devletide eleştirme hakkımız var.

@19 May 2014 03:53 boş boş meeleme kurbanda kesilmekten nasıl kurtulacan onu düşün...

@21 May 2014 02:33 gasap nuri naber :P

cok sacma yasaklar

türkiye niye yok ? hue hue hue :)))) :DDDD

Sen de yorum yaz