Bilim adamları beyne fiber optik ile bağlandı

Bilim adamları tüm vücudu kontrol eden beyni kontrol etmeyi başardı; üstelik çok ilginç bir yolla...

  • Ümit Öncel
Bilim adamları beyne fiber optik kablo bağladı!
Fiber optik kablolara bağlı farelerin testleri iyi gidiyor ama sıra ne zaman insanlara gelecek?

Bilim adamları insan beynin gizemlerini halen tam olarak çözebilmiş değiller. Fakat bu onları demekten alı koymuyor. Bir grup bilim adamı beyni ve beyin aktivitelerini daha yakından inceleyebilmek için ilginç bir deney yaptılar. Bir farenin kafatasında ufak bir delik açarak, beynine fiber optik kablolar bağladılar. Daha sonra bu fiber optik kablolardan farenin beynine mavi bir ışık huzmesi gönderdiler. O ana kadar gayet sakin olan fare bir anda tüm gücüyle saat yönünün tersi istikametine daireler çizerek koşmaya başladı. Farede hiç bir sağlık sorunu meydana gelmemiş olması, bilim adamları için deneyin önemli bir başarısıydı.

Bilim adamları beyne sadece ışık göndererek farklı tepkiler elde edebildikleri keşfettikten sonra çalışmalarını sürdürdüler. Fakat beynin son derece karmaşık yapısı, beyne gönderilecek ışık ile tam olarak arzu edilen tepkinin alınmasını oldukça zor hale getiriyor. Buna rağmen fareler üzerinde yapılan deneylerde Parkinson hastalığı benzeri durumların, bu yöntem ile belli bir oranda tedavi edilebildiğini tespit ettiler. Bu konuda fiber optik kabloların alternatifi olan elektro şok tedavilerinin aksine, herhangi bir hafıza kaybı durumuna rastlanmamış olması, bu yöntemin geliştirilerek yan etkileri en aza indirilmiş tedavi yöntemlerinin geliştirilmesinin mümkün olduğunu ortaya koyuyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

İlginç yöntem ama riskli gibi.

bizim türk telekom daha sokak direğine bağlayamadı adamlar beyne bağlamış:))

bizimkiler sokaklara fiber çekmeyi beceremedi adamlar beyne soktular helal olsun

bu kabloları yakında bize bağlamasınlar:xD

türk telekom bakta örnek al azıcık

çakra renklerine göre ışıklar verseler acaba ilginç şeyler çıkabilirmi?

adamlar baglamislar tamam ama ttnet bak adamlar beyinlerine bile baglamis demeyin bunlar beynimize bakir kablo sokarlar sonra..

kablosuzu yokmu bunun wireless'li modeli zuhahahaha :D

türk telekomla ne alakası var ne biçim yorumlar ypıyorsunuz..Adamlar çalışıyorlar biraz da biz çalışalım gerçekten helal olsun...

İnşallah türkiye de böyle çalışmalar yapar.

Deney yapacak oluyoruz ama üniversitemize gelen kimyasal örnekleri dışarıdan geldiği için ne yazıkki yapacağımız deneyler çok pahalıya geliyor..(bunuda bir haykırmış olalım:!!Kimyacılar ve biyolojiciler biraz çalışın lütfen.Ancak ve ancak 5-6 kişi deney yapabiliyor ve onlar da yüksek lisans yaptıkları için..İnsan üzülüyorr.!!!!)

bir et parçasının gücü inanılmaz ve bir o kadar erişilemez. hastasıyım şu beynin :D

Beynimiz yakında ağa bağlanır, googlede kimin beyninde ne var arar buluruz, hatta kendimize aşık etmek istediğimiz insana aşk virüsü bulaştırız, beynimizdeki kötülükler için antivırüs yükleriz, hatta yakında beyin gücümüz yetersiz gelirse beynimize işlemci bile takarız.

Kriz var kriz ülkede... açız aç!

basın böyle haberlerin magazinsel yönünü ön plana çıkartıp biraz cazip hale getirerek sunuyor elektronların yapısı ve işleyişi hakkında bilgi sahibi olan bir bilim adamı bunun imkansız olduğunu bilir çünkü biyolojik canlılarda elekronlar yalnızca fotonlara tepki vermezler insan kimyasına etki eden milyonlarca faktör vardır beyin kontrolü bilimin dahi bilimsel gerçeklerle kilitlendiği noktadır tıpkı einstein'ın zamanda yolculuk araştırmalarında kilitlendiği gibi bu imkansızdır çünkü tanrı buna izin vermedi !

"Tanrı'nın izni meselesine girmesek daha hayırlı olur. Zira bundan yüzlerce yıl önce de "Tanrı insanın uçmasını isteseydi kanatlı yaratırdı" yorumu yapılıyordu. Elbette maksadımız okurlarımızı rencide etmek değil, görüşlere saygılı olarak, bilimin sunabileceği imkanların daima insan tahayyülünün ötesinde olacağını vurgulamak ve açık görüşlüğün önemini telkin etmek."
------------------

Neden okurlarınıza homosapiens muamelesi yapıyorsunuz artık taş devrinde yaşamıyoruz. Ben yorumumu bilim adamlarının genel kuramlarına dayanarak yapıyorum. Bilimin sunacağı imkanlar insan tahayyülünün ötesinde olacaktır diyorsunuz. O zaman ya bilim adamları insan değil yada farkında olmasanızda hemfikir oluyoruz.

Tanrı'nın izni meselesine girmesek daha hayırlı olur. Zira bundan yüzlerce yıl önce de "Tanrı insanın uçmasını isteseydi kanatlı yaratırdı" yorumu yapılıyordu. Elbette maksadımız okurlarımızı rencide etmek değil, görüşlere saygılı olarak, bilimin sunabileceği imkanların daima insan tahayyülünün ötesinde olacağını vurgulamak ve açık görüşlüğün önemini telkin etmek.
Ali Güngör

O kadar çok "bu dine aykırıdır" tarzı yorum yapılıyor ki şaşarsınız.
Ali Güngör

YAŞASIN...!!!

yakında syborg / insan modeli olacak ve iki farklı tür birbirine savaş açacak...

peki onlar galp gelirse? yada iki tür arasında brbirine aşık olanlar olursa?

yada kontrolden çıkmış yok edici savaşçılar birgün bizlere de rastgelirse?

artık ölen kadavraların beyni bir kavanozda sıvı içerisinde kablolar bağlanmış olarak yönetim konsolu merkez olarak kullanılacak. Peki beyni nasıl temin edecekler? sahibinin ve yakınlarının izni olmadan ölenlerden mi alınacak? yoksa bu süper zeka diyip birilerini öldürerek beyin çalma operasyonları mı yapılacak?

hatta ülkelerin gizli bilgileri için ulusal güvenlik ve sivil güvenlik kurumlarındaki kilit adamların beyinlerini almak yeterli olacak...!!!

artık yolumuz MATRIX... hadi hayırlısı...

bende INTEL CHIPSET kullanılsın lütfen...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play