Bilim Adamları, Kanserle Savaşan Nano-Robotlar Üretiyor

Bilim adamları, kansere karşı savaşan nano-robotlardan oluşan bir ordu üzerinde çalışıyorlar!

Bilim Adamları Kanserle Savaşan Nano-Robotlar Üretiyor

Bilim insanları ve mühendisler, hassas ameliyatlar için robot teknolojisini yıllardır geliştirmeye devam ediyor. Git gide daha isabetli, hassas ve etkili hale gelen robotlar sayesinde en zor hastalıklar iyileştirilebiliyor. Şimdi ise nanoteknoloji sayesinde kansere karşı savaşan mikroskobik robot orduları üretilmeye başlandı.

Hamburg, Almanya'da bulunan Phillips Innovative Technologies'de çalışan araştırmacılar, manyetik alanlarla uzaktan kontrol edilebilen nano-robotlar üretiyor. Journal Science Robotics'te yayınlanan bulgulara göre bu teknoloji tıp alanında şimdiye dek mümkün olmayan tedavi yöntemlerine yol açacak.

Daha önce, ordu şeklinde hareket eden mikroskobik cihazları farklı işlemler için tek bir sinyalle kontrol etmek sorun teşkil ediyordu. Yeni keşfedilen teknoloji sayesinde nano-robotlar karmaşık görevleri yerine getirmekte zorlanmayacak.

Araştırmacılar şimdi nano-robotlar sayesinde kanserle savaşan radyoaktif çekirdekleri tümörlerin içine yerleştirmeye çalışıyor. Eğer başarılı olurlarsa, çok az yan etkiyle bir çok kanser çeşidinin tedavisi mümkün olabilir.

Ali Ruhi Öztürk

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir