Bilim adamları şimdi de trafiğe çözüm arıyor

Özellikle büyük şehirlerde sürekli artan trafik derdi için MIT'nin bilim adamları devreye girdi

  • Ümit Öncel
Bilim adamları şimdi de trafiğe çözüm arıyor
Bakalım bilim adamları bu görüntüleri yok edebilecekler mi...

ABD'nin en önemli bilim merkezlerinden biri olan Massachusetts Institute of Technology'de (MIT) görev alan matematikçiler trafik sorununu çözmek için kolları sıvadılar. Bilim adamları yoğun trafiğin genellikle iki sebepten ötürü kaynaklandığını düşünüyorlar. Bunlardan ilki kaza gibi durumların ardından yolların kapanması veya daralması sebebiyle oluşuyor. İkinci tür trafik ise görünüşte sebepsiz yere meydana geliyor ve kaza gibi bir durum olmamasına rağmen yollar tıkanıyor.

Bilim adamları bu "hayalet" trafik karmaşasını bir patlamadan sonra meydana gelen infilak dalgasına benzetiyorlar. MIT'de görevli araştırmacı Aslan Kasimov: "Bu durumu sıvı akışına benzer bir matematik modeli ile tanımlamaya çalışıyoruz" diye konuştu. Bilim adamları bu dalgaları yaymak için yolların önemli noktalarında trafiği hızlandıracak uygulamalar koyularak çözüm üretilebileceğine inanıyorlar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

İyi bir navigasyon programı olan telefonla da trafik dert olmayabilir.

bir an bizim MIT sanmıştım :D

Şerreffizim benim aklıma gelmişti trafiği akışkanlar mekaniğine göre çözümlemek!!:)

İstanbula gelsinler. Kafayı yerler :D

Bakalim görecezzz

Arabaları ve diğer taşıtları insanlar kullandığı trafik olacaktır,
birkaç sebebi var, birincisi
Trafik dalga şeklinde hareket eder, bir araba önündeki araba
hareket ederse hareket edebilir. butün arabalar birbirine bağlı olursa
ve insanlar aradan çıkartılırsa ancak bu gecikme önlenebilir.
İkincisi, yollarda şerit daraltılması büyük sorundur
mesela 3 şeriten 2 şeride düşmek için sürücülerin yol kapması
gerekir, trafik yoğunluğu sebebidir. bu sorun yine ancak insanlar
aradan çıkartılırsa çözülebilir.
Üçüncüsü, insanların meraklı olması, yol üzerinde ilgi çekici bir
durum olduğunda sürücülerin büyük bir çoğunluğu yavaşlar ve
oraya bakar mesela kaza olmuş olabilir. dikkati dağılan sürücüler
yeni kazalara da yol açabilir yol iyice tıkanır. bu sorunda insan
aradan çıkartılırsa çözülebilir.

ulus hariç ankarada pek kitlenen yer olmuyor ulusadaa cözüm biraz zor arkadan falan bi yol verilse diycem ama heryer gece kondu

aslında cokta zor degil bu trafiken kurtulmak öncelikle otomobıl vergi sistemini tamamen tersine cevırmek gerekır arac ne kadar yenı ve kalıtelıyse o kadar az vergı ondemelı ne kadar eskı ıse o kadar fazla boylece trafıkten eskı ve hurda araçlar mecburen kalkmış olur.
ıkıcısı cozum ıse toplu taşımayı daha kaliteli ve daha cezbedici hale getirmektirki buna istanbul belediyesi metrobusle başlamış bulunmaktadır
artık inşanlar 40,00TL mazot yakıp bir bucuk saat trafıkte beklemeyi degil bir bucuk milyona zincirli kuyudan avcılara yarım saatın altında gide biliyorlar metrobuslerın çogalması trafıgı büyük olcude azaltır.

İstanbul'daki trafiği çözmeleri için kuantum fiziği bile yetersiz kalır :)

En basit ama önemli çözümlerden birisi de herkesin takip mesafesini koruması, dur kalk trafikte bile öndeki araçla geniş mesafe bırakılması. Bunun örneklerle, filimlerle, çeşitli yollardan, televizyonlardan halka anlatılması, faydasının gösterilmesi gerek.

Bana düşmez ama sadece kendi düşüncem. hergün yeni modeller çıkıyor düşük vergi rahat taşıt kredisi kolay alınması 15 yaşına basan araba istiyor şu hediyesiydi bu hediyesiydi araba her ailede en az 5 tane araba özel servisler derken derken böyle olduktan sonra ne kadar yol bilmem başka şeyler yapilirsada yapilsin trafik böyle çözülmez... insan nufusunu geçti nerdeyse arabalar. hergün araba yol yapılıyor sanki hergün dünya ona görede büyüyorya..

Sen de yorum yaz