Bilim adamları tarihin bir sırrını daha çözdü

Vikingler, koskoca okyanuslarda, pusula olmadan yollarını nasıl buluyordu? İşte bilimin son keşfi...

  • Gökay Özbudak

Tarihte halen sırrı çözülemeyen birçok gizemli olay bulunuyor. Bunlardan biri de denizcilik yetenekleriyle ünlü olan Vikinglerin nasıl olup da herhangi bir pusula olmadan okyanusta yollarını bulduğu.

New Scientist'te yayınlanan bir makaleye göre; Vikingler yönlerini bulmak için güneşi kullanıyorlardı. Ancak işin asıl gizemli tarafı okyanusun ortasında bulutlu havalarda ne yaptıkları. Makalede yazanlara göre Vikingler o zamanlar güneş taşı denilen ve kalsit mineraline benzeyen saydam bir kristal mineral kullanıyordu. Güneş ışının bu doğal filtreleri, ışık fotonlarını tek bir boyutta titreştiriyor ve ışığın içerisinden geçme süresinde, ışık halkaları oluşturuyordu.

İddiaya göre bu yöntem, bulutlu havalarda da işe yarıyor.
Araştırmacılar şu anda bu makalenin doğru olup olmadığını anlayabilmek için konu üzerinde deneyler yapıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

-Seni artık odin bile kurtaramaz !! :D:D:D

Haberi okumadan önce kendi kendime "Güneş" diye söylendim. Ancak ya bulutlu havalarda, Güneş'in görünmediği durumlarda? Kullandıkları yöntem çok zekice. Deneylerin sonucunu sabırsızlıkla bekliyorum! :)

Vikingler bile GPS'ten şaşmamalı :D:D:D

Haberi okumadan önce kendi kendime "Güneş" diye söylendim. Ancak ya bulutlu havalarda, Güneş'in görünmediği durumlarda? Kullandıkları yöntem çok zekice. Deneylerin sonucunu sabırsızlıkla bekliyorum! :)

ne var yani söylemiş olamazmı dünyadaki tek zeki senmisin la adamın yazdığını beğenmiyosun,sonuçta onu araştıranda güneş diyende bi insan birazcık düşünebilen herkes bunu söyleyebilir zaten ama belliki bende yoksa kimsede olmasın düşüncesindesin sen,yazık....!!

Navigasyon cihazı gibi maşallah :D

güneşten yol bulma vikinglere özgü birşey değil. ancak bu bulutlu hava konusu çok ilginç gözüküyor

Demek kolay .GÜNES

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play