Bilim adamları yapay beyin üretecekler...

Bilim adamları yapay bir insan beyni üretmenin peşinde. Üstelik bunun için çok da beklemeyeceğiz...

  • Ümit Öncel
Bilim adamları yapay beyin üretmeye hazırlanıyor
Yapay beyin üretime az kaldı

Teknolojinin hızına erişmek mümkün değil. Daha 10 yıl öncesinde bugünkü cihazların pek çoğu hayatımızda yokken, bugün hepsi günlük yaşamın vazgeçilmezleri arasına girdiler. Teknolojinin hızının katlanarak artması her yeni haberde şaşırmamıza neden oluyor. Bunun son örneği ise Oxford Üniversitesi'nde görevli Henry Markram'ın yaptığı bir açıklama. Markram, yapay bir şekilde üretilmiş insan beyni için sadece 10 yıl gerektiğini açıkladı.

Şu anda başarılı bir şekilde bir fare beyninin elementlerinin simüle edildiğini açıklayan Markram, işi büyütüp insan beyni üretmek için önümüzde 10 yıllık bir süre olduğunu iddia etti. Profesör Markram, üretilecek olan sentetik insan beynin özellikle zihinsel sorunları anlamak konusunda büyük bir aşama olacağını da sözlerini ekledi. Fakat bu konuyla ilgili en büyük sorun Mavi Beyin Projesi olarak adlandırılan çalışmanın gerektirdiği büyük alt yapı. Yapay insan beyninin her bir nöronun ayrı bir bilgisayar tarafından incelenmesi gerektiğini ve bu da çok ciddi bir bilgisayar ağı ihtiyacını ortaya çıkardığını söyledi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 28 Yorum

klise izin vermez bunlara

"Bir gökbilimci ve bir beyin cerrahı aralarında bir haritaya bakarak konuşur. Gökbilimci:
-Bak bu bilim gezegenimizin bulunduğu süper kümenin haritası ve evet, şuradaki küçücük nokta güneş sistemimiz.
Beyin Cerrahı bunun üzerine yeni bir harita açar. Bu gökbilim haritasına çok benzerdir. Beyin Cerrahı şöyle der:
-Bak bu da beynin haritası. Buradaki beyaz noktacıklar ise görevlerini tanımlayabildiğimiz kısımlarıdır."

Beyni algılayabilmek tam olarak yukarıda sözü edilen hikayedeki gibidir. 10 yılda beynin çözümü çok da mümkün olacak gibi görünmüyor bence.

aslında ekonomik kaygılar olmasaydı teknoloji şuan bulunduğundan çok daha ilerlemiş olacaktı

Benim Aklıma Gelmişti (Gerçekten :D)

ufak bi detayı atlıyolar aynı zeki şahsiyetler 2000 yılında uzayda koloni kurabileceğimizi söylüyordu nerde koloni yıl 2009 13 kişi uzayda tuvalet kuyruğu yapıyo =D

bence hiçbir zaman insan beyni kadar işlevsel bir beyin yapamazlar o kadar karmaşık bir yapıyı hayatta bir araya getiremezler

ülkedeki tüm bilgisayarları internet üzerinden birleştirirlerse (tabi kullanıcılar isterlerse) hem maliyet hemde zaman tasarrufu elde edilir.

İnsan beyni asla yapılamaz.SADECE taklit edilebilir.Tabiki birçok yönü eksik haliyle.
Uzayda 4.5 ışık yılı gitmek isteyen hayalci a.b.d.nin yeni hayalleri işte...
Ne için gidecekler? Evrenin sonuna gidip Allah' ımı göreceksiniz....
Allah heryerde herşeyi yaratan, o sizin ne yapcağınızı bilmiyormu?
Yapında görelim, nasıl olsa yapamayacaksınız...

Elimde 1983 bilim ve teknik dergisi var ve ondada çok yakında yazıyordu...Yorum sizin...

bazı yorumları okuyunca gerçekten dehşete düşüyorum... "evrenin sonuna gidip Allah'ı mı göreceksiniz" demiş takıntılının biri... bi kere de bilimle ilgili herhangi bi haber ya da bilgiyi başka bi felsefeyle harmanlamadan ele alıp da yorumlasanız keşke. insanlığın problemi de bu zaten o yüzden yıllardır yerimizde sayıp duruyoruz insan ırkı olarak... aklın yolu birdir; anlatılanlarla değil mantığınızla tartın biraz... bilimin ilerleyişi ve hayatımıza kattıkları tartışılamaz... şu anlamsız yorumları yazan arkadaşlar, o yorumlarını bilimin hayatlarına kattıkları sayesinde yüzlerce binlerce insanla paylaşabiliyorlar. elinizin altındaki bilgisayar, cep telefonu, vs... gibi halkın kullanabildiği kadar yaygın olan, aslında günümüz bilimi için basit olan, o aygıtların fantazileri bile 50 sene önce ortaya atılsaydı aynı bugünkü gibi anlamsız yorumlarla karşılardı. biraz daha açık fikirli olsanız keşke... size kalmış olsaydı dünya..........

@ 23:17

Kendini dine ver, nirvanaya ulaş ve bizi rahat bırak lütfen.

Bunu yapmak zor degilki 1 erkek+1 kadin+9 ay 10 gün sonunda islem tamam
:)

aslında ekonomik kaygılar olmasaydı teknoloji şuan bulunduğundan çok daha ilerlemiş olacaktı
-----------------------------------------------------------------------------
Bunu yazan arkadasa aynen katiliyorum. Gecmiste gelecekle ilgili beklentiler yapilirken o zamanki ekonomik durum ve yapilan yatirimlar goz onune alinarak yapiliyordu ama son yirmi yilda dunyada en az 3 buyuk ekonomik kriz ve iki buyuk savas oldugunu dusunursek gecikme olmasida normal. Sonucta Abd 80lerde uretimde birinci iken bugun cin one gecmis durumda. Bu durumda yatirim miktari getirisi olmadigi icinde azalmis durumda.

Böyle bir mantık olmaz güzel kardeşim.
insan beyni çok karmaşık bir yapıda takilidi bile şuan için zor tamam da insanlığın gelişimi açısından atılan adımları gayet lakayıt şekilde dayanaksız eleştirmek gülünç.
a.b.d avukatı değilim ama sen ne yaptın diye sorarlr adama.
oturduğun yerden batıyı eleştirmek kolay(eleştirilecek çok yerleri olduğu da su götürmez) işi yaradana bağlayıp tiye almak günümüz dünyasında ciddi bir bakış açısı olarak görülmez
bilim-teknik açından uç noktalarda dolaşan batıyı eleştirmek için en az onlar kadar ekmek(40 fırından yola çık) yemek şart çok gerideyiz sadece izlemekle yetiniyoruz oturduuğumuz yerden ahkam kesiyoruz.
Uzay bilimini incele ne kadar basit yorum yaptığını göreceksin.

-----------------------
Uzayda 4.5 ışık yılı gitmek isteyen hayalci a.b.d.nin yeni hayalleri işte...
Ne için gidecekler? Evrenin sonuna gidip Allah' ımı göreceksiniz....
Allah heryerde herşeyi yaratan, o sizin ne yapcağınızı bilmiyormu?
Yapında görelim, nasıl olsa yapamayacaksınız...

işte buna bilim diyeceğiz.. bazıları harbi hayal satıyor ötesi değil.. kardeşim bırakın beyin meyin yapmayı..

gidin ürettiğiniz aids durdurun..gidin kanseri kökten halledin.. beyin yapacaklarmış... peh. canı sıkılan arifin ne yapacağını bilmeyince saçmalaması gibi olmuş..

Saçmalığın sınırlarını bu kadar aşabilirmiş bilim adamı lakablı maceraperestler. İnsan beynini yapmaya kimsenin gücü yetmez. Teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin bu iş olmaz. Beyinden önce bacağı kopan biri için Allah'ın yarattığı gibi mükemmel, işlevli bacak yapabiliyor mu teknoloji? Beyin nasıl yapacak ki? Saçmalamasınlar.

Bence kesinlikle üretilir... Çünkü teknoloji bir hayli ilerledi... Bakalım daha neler duyacağız...

bide şu var ışıktan hızlı giden bişey biliyosanız gidin size ödülün kralını versinler yoksa boşa atıp tutmayın.ışık beyinde işlev görür.nasıl beyni yakıp kül etmediğini bile bulamamışlarken milyonlarca nöronumu kontrol edicekler.ayrıca buda bi mantık hatası içerir insan beyni kontrol edilmez edildiği vakit sadece programladıklarınızı alırsınız yeni birşey asla alamazsınız

Evet bencede hepinize katılıyorum, fakat eğer böyle bir beyin yaparlarsa ilk önce buna inananlara takılmasını arz ederim.

Daha normal beynin yapısını öğrenmediler ki...

Bilim insanları kendileri bile itiraf ediyolarken maddenin başlangıcının
nasıl meydana geldiğini bilmediklerini sizmi biliyosunuz?Cern' deki deney niye yapılıyo?...Maddenin nasıl oluştuğunu anlamak için....Nasıl oluştuğu bilseler araştırmazlar herhalde....nöronlar elektron tanecikleri diyolar.Tanecikleri düşünün bakalım elektrik akımı akıl üretiyor öyleyse.Eğer öyle olsa bütün elektrikli aletler zeki olurdu.
Zeka olmasa hiç bişey yapamazsın.Bırak bilgisayarı 'A' bile diyemezsin.

beyinsizce yorum yapanlara duyurulur. ihtiyacanız olucak

Aklını kaçıranlar için müjdeli bir haber mi bu? :P

Aklını kaçıranlar için müjdeli bir haber mi bu? :P

"".nöronlar elektron tanecikleri diyolar.Tanecikleri düşünün bakalım elektrik akımı akıl üretiyor öyleyse.Eğer öyle olsa bütün elektrikli aletler zeki olurdu.""

anlamsız bi yorum daha...
1. nöronlara elektron taneciği diyen, tanık olduğum tek insan sensin... 2. içinden elektrik geçen herşey ampul olmadığına göre zeki de olmak zorunda değil. evet beyin elektro-kimyasal bir bilgisayardır bir nevi. fakat burda zakayı oluşturan elektriğin kendisi değil kullanım şeklidir... yani malzemeden çok metoda bakmak gerekir.

bir konu hakkında bildiğimiz en fazla şey kulaktan dolma bilgilerse gerçekten susmak en doğrusudur yoksa ortaya trajikomik yorumlar çıkıyor. bilgiler güvenilir kaynaklardan edinilmeli... kulaktan dolma laflarla fikrinizi savunmaya çalıştığınız zaman böyle komik duruma düşüyorsunuz işte... saygılar...

sen kaynaklarını söle o zaman atıp tutmadığın nerden belli.kim olduğunu yaz
profesörmü kesildin başımıza

yap o zaman zeka niye yapamıyorsun?....saçma yorumlar yapmayın lütfen.

yani hissetmek yok herşey zekadan kaynaklanıyor elektrik sinyalleri gibi elektrokimyasal oluyo herşey öylemi
1.rüya niye görüyoruz
2.neden esniyoruz
3.eğer elektromekanik isek vicdan nedir
Bunlara mantıklı cevaplar ver

Sen de yorum yaz