Bilim adamlarından "Terminator maddesi"!

Terminatör filmlerinde gördüğümüz "iyileşebilen madde" ciddi ciddi gerçek oldu!

Oynat Bilim adamlarından "Terminator maddesi"! Metal olmasa da bu katı maddeyi ikiye böldüğünüzde sihirli bir biçimde tekrar "iyileşebiliyor"!

Bilim adamları, T-1000'in plastik modeli için ilk büyük adımı attılar. Bilim adamlarının geliştirdiği polimer, ortadan ikiye kesildiğinde herhangi bir yapıştırıcıya gerek kalmadan tekrar birleşebiliyor.

İspanyol bilim adamlarının kullandığı madde aslında teknik olarak "kalıcı çapraz-bağlı poli-elastomerik (urea-urethane) ağ"; ancak kısaca "Terminatör polimeri" olarak isimlendirilmiş. İzlenen yöntemler biraz karmaşık, ancak sonuçları yukarıdaki videoda rahatça görebilirsiniz. Tamamen ortadan ikiye bölünen plastik, üst üste koyulup yaklaşık 2 saat bekledikten sonra yüzde 97 "iyileşme" gösteriyor. Bu iş için herhangi bir katalizöre de gerek duyulmuyor.

Maddenin Terminator'ü andırdığı kesin, ancak şimdilik daha çok otomobiller ve elektronik aletlerde kullanım alanı bulabilecek. Araştırmacılara göre maddeyi üretmek çok zor değil ve gelecekte ticari ürünlerde kendisine yaygın bir kullanım alanı bulabilir.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

terminatör ü hiç izlememiş gibi terminatör merkezli robotlar üretmeye çalışıyolar :D sonumuz iyi değil

Off be izleyesim geldi şimdi :)

Bu video da diğerleri gibi açılmıyor. Denediğim tarayıcılar: Mozilla, iexplorer ve safari.

@23 Eyl 2013 00:12 Sizin bilgisayarınızda sorun olduğuna dair garanti verebilirim. Çünkü şu ana kadar hiç bir chip videosunu izlerken sorun yaşamadım.

@23 Eyl 2013 00:12 Adblock tarzı eklentiler kullanıyorsanız kapatın :)

@23 Eyl 2013 00:12 bir google düşmanı daha

Günaydın!!! 5 yıl önce yapıldı ve bir kaç dakika yanyana tutulan parçalar birleşmektedir. Hidrojen köprü bagları çok hızlı etki gösteren etkileşimlerdir. Son 10 yıldır kendini iyileştirebilen malzemeler yapılmaktadır. Self healing materials diye araştırmanız yeterli.

bu pek yayılmaz çünkü kapitalist düzene ters. her zaman ürünler eskimeli ve yerine yenisi konmalı.

@23 Eyl 2013 02:59 güzeldi :3

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir