Bilim, ahşabı şeffaf hale de getirdi!

Çoğumuzun ahşap deyip geçtiği materyal, bakın bilimin elinde ne hale geldi...

  • Ercan Uğurlu
Bilim, ahşabı şeffaf hale de getirdi!

Ahşap; ucuz, yenilenebilir ve çok yönlü olmasıyla kuşkusuz harika bir materyal. Ancak bu bile, İsveçli bilim insanlarına yetmemiş gibi görünüyor. Zira bu bilim insanları, oturmuş ve ahşabı şeffaf hale getirmiş. Şeffaf ahşapla amaçlanan ise, kuşkusuz yeni bir dekoratif mimari anlayışı.

İsveç'te yer alan KTH Royal isimli teknoloji enstitüsünde çalışan bilim insanları, ahşabı şeffaf hale getirerek seri üretim noktasına ulaşmış durumda. Amerikan Kimya Derneği dergisi Biomacromolecules'te yayınlanan bilgiye göre, yeni elde edilen materyal her ne kadar şeffaf yapıya sahip olsa da, tıpkı ağaç gibi sağlamlığını muhafaza edebiliyor.

Bu yeni materyal ile yapıların bazı bölümleri şeffaf inşa edilebileceği gibi, pencerelerde ucuz güneş panelleri de mümkün olabilir. Hatta yakın gelecekte, pencerelerimizin tamamen ahşaptan oluşması bile ihtimal dahilinde...

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Yeni bir malzememi, Ahşabın şeffafa dönüşmesimi !!? Bir şey anlamadım..

Oldu tabi.yagmur ormanlarinin %20 si ahsap yuzunden kesilmisken ne guzel haber bu boyle.camlar bile ahsaptan olsun ????

O zaman daha çok doğa katledilecek. Üstelik bu sefer katletilen ekolojik dünya olacak. Yer altı değil! İnsanlar elindekiler ile yetinyor hiç bir zaman. Doğalarına hiç saygıları yok.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost