Bilim dünyasında acı kayıp!

Bilim dünyası yasta... Nobel ödülü de alan ünlü isim, hayata gözlerini yumdu!

Bilim dünyasında acı kayıp!

Lazerlerin geliştirilmesinin temelini atan fizikçi Charles Townes, hayata gözlerini yumdu. 99 yaşında ölen ünlü fizikçi, lazerlerin dışında astronomiye kadar uzanan bir kariyere ve ruhaniyete duyduğu büyük bir ilgiye de sahipti.

Dr. Townes, bir bilim adamı olarak oldukça başarılı bir hayat sürmüştü ve 1964 yılında Fizik dalında Nobel Ödülü kazanmıştı. Ancak bütün başarılarına rağmen en bilindik hali ile Dr. Townes, "lazerin babası" idi. Ayrıca kızılötesi astronomi alanında da bir öncü olan Townes, uzayda suyun varlığını ilk fark eden kişi idi.

Townes, 1950'lerin ortalarında ürettiği ilk laser cihazı, ışık güçlendirme yerine mikrodalga güçlendirme kullanmaktaydı.

Dr. Townes, 1964 tarihli Nobel Ödülü'nü Rus bilim adamları N.G. Basov ve Aleksandr Prokhorov ile paylaşmak durumunda kaldı çünkü bu ikili de, aynı dönemde Townes'dan bağımsız bir şekilde Sovyetler Birliği'nde lazer üzerine çalışmaktaydılar.

Hayatının daha ilerleyen döneminde Townes'ın daha da fazla tanınmasını sağlayan bir başka açıklaması ise, bir gün bilim ile dinin birleşerek, yaradılışın sıralarını ortaya çıkaracağını söylemesi olmuştu.

Okuyucu Yorumları