Bilim, insan vücudunda yeni bir parça buldu..

Bilim adamları, insan vücudunda daha önce bilinmeyen yeni bir parça buldu! İşte yeni bulunan o parça

Bilim, insan vücudunda yeni bir parça buldu...

Anatomi dünyasında ilginç bir gelişme oldu. Araştırmacılar, insan vücudunda daha önce bilinmeyen yeni bir parça buldular. Gözün içerisinde yer alan bu parça, 15 mikron kalınlığında yeni bir katman. Bu katman o kadar ince ki, yeni bir parça demek bile doğru değilmiş gibi geliyor. Ama sonuç olarak bulunan şey bu, gözün içerisinde yeni bir parça.

Bu parçayı bulan gözbilimci Harminder Dua'nın adı verilen yeni "Dua" katmanı, korneanın bilinen altı katmanından biri oldu. Artık bu yeni katman bilindiği için, araştırmacılar, doktorların özellikle kornea sorunlarını olmak üzere, bazı durumları daha rahat teşhis ve tedavi edebileceğini söylüyorlar. Bu gelişme ayrıca göz nakillerini de daha kolay bir hâle getirecek. Dua, konu hakkında alçakgönüllü bir şekilde "Bu, gözbilimi kitaplarının gerçek anlamda baştan yazılmasına sebep verecek büyük bir buluş." cümlesini kurdu.

Başka bir deyiş ile, tıp öğrencilerine önemli bir duyuru var. Kitaplarınız pahalı olmakla beraber, tamamlanmamış olacaklar. Evet, keşke o aklınıza gelen seyahate çıkıp, istediğiniz bir yıllık tatili yapsaydınız. Kim bilir belki bu yılın ikinci yarısında daha başka buluşlarda olur!

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 23 Yorum

15 mikronluk katman bulundu diye ameliyatlar ve tanilar mi kolaylasacakmis? bu kadar kucuk bisey bulup kendi ismini verecek kadar buyuk egolu bi profesor boyle ses getirmeye calisir anca..

@19 Haz 2013 21:49 hayır 2 metrelik katman dese sevinecekmiydin sende bul böyle bişey ver adını tutanmı var

@19 Haz 2013 21:49 tuvalette oturduğun yerden cep telefonunla buluşu yapa adama hiçbişey yapmamış adam olrak yazmak ne kadar kolay değil mi?

@19 Haz 2013 21:49 türk insanının kültürel seviyesinin yansımasısın resmen.

@19 Haz 2013 21:49 üye olursan adını alessandro volta yap bence.kendi adını verebileceğin bir şey bulmuş hiç olmazsa.

@19 Haz 2013 21:49 İnsan vücudunun ne kadar muhteşem ve karmaşık bir şey olduğunu bilmiyormuşsun demek ki...

@19 Haz 2013 21:49 Yapılan birçok ameliyatta mikronluk (metrenin milyonda biri) değerlerin bile hayati önem arz ettiğini düşünürsek hiçbir bilgim olmamakla beraber gerçekten önemli ki bir bilim adamı böyle bir açıklama yapmış!!!

@19 Haz 2013 21:49 Yaşayabildiğine dua et sen.

@19 Haz 2013 21:49 atomdaki parçacıkların boyutunu düşün. Bir de nükleer santralleri düşün.

@19 Haz 2013 21:49 1mikrondan küçük virüsle ölüyorsunda 15milron luk bulguyla ameliyat sistemindeki değişikliğe mi şaşıyorsun? tıpı büyükmeyin bu kadar tıpın çare olmadıkları olduklarından kat kat fazla... mesela kulak çınlaması tedavisi yok. tıpta beyne müdahale edebilecek yeti yok... sen mikronları küçük görürsen anca kol bacak kırığının tedavisinde kalırsın.

@19 Haz 2013 21:49 Adam çalışmış araştırmış buluş yapmış sen nerden anlayacaksın bir işe yarayıp yaramayacağını! Adam tanı ve teşhiste büyük rol oynayacak yeni şeylerin keşfine yol açacak diyor. Sen ne anlarsın göz doktoru musun anca evinde otur sen birşeyler keşfetme keşfedenlerin keşiflerini de kötüle. Senin gibiler yüzünden bir yere gelemeyiz.

@19 Haz 2013 21:49 Göz doktoru musunuz?

@19 Haz 2013 21:49 Bunun egoyla bir alakası yok. bilmiyorsun bari saçma sapan yorum yapma . bilim dünyasını biraz araştırsan aspirinden, sandoza kadar; vebadan kansere kadar tüm bilim dalında kullanılan isimler onları keşfeden profesörlerin adları ile anılır. bu hayvan ve bitki isimlerinde de böyledir. bunun küstahlıkla bir alakası yok.

@19 Haz 2013 21:49 gelen geçen eksiyi çakmış buna :)

iyide ne işe yarıyormuş bu katman. yoksa bu 6 katman toplanıp tek 1 işimi yapıyormuş.

iyide ne işe yarıyormuş bu katman. yoksa bu 6 katman toplanıp tek 1 işimi yapıyormuş.

"Bu, gözbilimi kitaplarının gerçek anlamda baştan yazılmasına sebep verecek büyük bir buluş." cümlesini kurdu. bu yorumun nesi alçakgönüllü anlamadım.

daha bulunmayan neler vardır kim bilir ...

Gercekten bilgisiz adam çok ben tıpçıyım o kitaplarda o isimlerden yüzlercesi var ve evet tıpın çare olamadıkları var ancak onun sebebi de diğer bilimlerin tıpı ilerletecek kadar gelişmemiş olması o sebepten mühendisliği hiç gözünüzde büyütmeyin . Tedavisi olsa da olmasa da dua..

@20 Haz 2013 07:22 senin gibi cümle bozuklugu yapan adam , tıpçı mı ? TIP ...

@20 Haz 2013 07:22 tıbbın*. kelime kökü "tıbb" Türkçe kökenli değil, ancak Türkçede kelimeler genellikle sert ünsüzlerle bittiği için "tıbb"ın yalın okunuşu "tıp" olmuştur. Tıbbın nasıl okunduğunu bilmeyen tıp öğrencisinin geleceğinden şüpheliyim doğrusu.

Bayagı alcakgönüllüymüş.....:) "Bu, gözbilimi kitaplarının gerçek anlamda baştan yazılmasına sebep verecek büyük bir buluş." cümlesini kurdu.

o kadar yazmışlar şimdi sil baştan niahaaha ^_^

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir