Bilim insanları, beyni "silmeyi" başardılar!

Yaşanan kötü bir anının beyinden tamamen silinmesi mümkün mü? Bu habere göre cevap "evet!"

Hafızanın gizemleri çözülüyor...

Bilim insanları, insan hafızasından istenmeyen anıları silmenin veya değiştirmenin bir yolunu bulmuş gibi görünüyor. Her ne kadar bu fikir tamamen bilim-kurgu gibi gözükse de, bu hafta ABD'de yayına giren yeni bir PBS belgeselinde bilim insanlarının bu işlemi başarmak adına farklı yöntemler buldukları iddia ediliyordu.

PBS'nin NOVA belgesel kolundan Memory Hackers'da hafızanın doğasına yönelik araştırmalar ve hafızanın insanlığın faydası için nasıl değiştirilebileceği açıklanıyor. Filmin üreticileri "insan tarihinin büyük bir kısmında, hafıza bir kaset kaydı gibi bilgiyi kaydeden ve tüm bir şekilde tekrar oynatan bir olgu olarak görülmekteydi. Ancak araştırmacılar şu anda hafızanın çok daha fazla şekillendirilebilir olduğunu ve sadece bizim değil herkes tarafından sürekli olarak yazıldığını ve tekrar yazıldığı keşfediyorlar. Anılarımızı açıklayabilecek ve hatta kontrol edebilecek olan kesin mekanizmaları keşfediyoruz" cümlelerini kuruyor.

Belgeselin konu aldığı kişilerden biri de 12 yaşındaki Jake Hausler. St. Louis'li genç, 8 yaşından beri yaşadığı hemen her şeyi hatırlayabiliyor. Jake, Highly Superior Autobiographical Memory (HSAM, son derece üstün otobiyografik bellek, hipertimezi) teşhisi koyulan en genç insan ve bu durum, geçmişindeki önemli ve önemsiz olayları ayırt etmesini zorlaştırıyor.

Acı verici anılardan kurtulmak için bir teknik üzerinde çalışan seçkin sinirbilimcilerden André Fenton "unutmak, beyinlerin yaptığı muhtemelen en önemli şeylerden biri" demekte. "İnsan hafızasına gelindiğinde, sadece buzdağının ucunu anlamaktayız."

Belgeseldeki diğer röportajların arasında London South Bank University'den Julia Shaw da bulunmakta. Shaw, insanların hafızalarına sahte anılar yerleştirebilen bir sistem geliştirerek, insanları gerçekleşmemiş suçları işlediklerine inandırmayı başarmış durumda. Tabii ki bu araştırması da adalet sistemi için oldukça önemli sorular ortaya çıkartıyorı.

Ayrıca filmin üreticileri, klinik psikolog Merel Kindt ile de konuşuyorlar. Kindt, bulduğu bir ilaç sayesinde bazı anıların kötü etkilerinden insanları kurtarabildiğini söylüyor ve daha önce de arachnophobia (örümcek korkusu) sahibi bazı hastalarını "iyileştirmeyi" başardığını söylüyor.

Birkaç yıl önce büyük ses getiren Eternal Sunshine of the Spotless Mind isimli filmde, tam da bu konuya değiniliyordu...

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

bu işin içinde uzaylılar yoksa bende insan değilim

@19 Şubat 2016 21:10 komik değilsin....

@19 Şubat 2016 21:10 İlginç bir itiraf olmuş. :D

Uzaylılar Dünaya'da ki her ulustan beyinler alıp kendi gezegenlerine götürmüşler zira orada iyi para ediyormuş. Tezgaha dizmişler, Amerikalı beyni 1 milyar, Alman beyni 900 milyon, Rus beyni 500 milyon ve en pahalı beyin 1 Katrilyon, müşteri sormuş bu niye diğerlerinden daha pahalı? Cevap, - ne konuşuyosun be biz bu beyni bulabilmek için en az 10 bin kafa kırdık hepsinin içi boştu, bunu böyle nadide değerli kılan budur. İddia ediyorum habere konu olan yeni buluş biz Türklerde işlemez..

@19 Şubat 2016 21:33 1 katrilyon değerinde olan beyin Türk beyni mi yoksa? Kır kır içi boş çıkmış..

@20 Şubat 2016 09:25 akli sira turklere laf edecek.ki boylece kendi beyninin de kapasitesini ortaya koymus.kineger turkleri kasdetmediyse de yine anlatim bozukluguyla yine kapasitesini ortaya koymus.yani nerden baksan uzayliya yaramaz....

@20 Şubat 2016 09:25 Evet, Onbinde bire tekabül eden beyin sahibi kardeşim, kafan çalışıyor çok bilinmeyenli denklemi çözecek kapasiten olduğuna göre en değerli beyne sahip olduğunu biliyosun artık onu iyi koru. Ben katılımcının zeki çevik ve atak olanını severim..:-))

@20 Şubat 2016 18:34 Hayret. Çünkü, onda varsa o zaman sen de kırılan kafalardansın :) Kalan kırıntılarla bile yorum yazabilmek maharet ister. Maharetlisin vesselam... Bu arada, ben 10.001im. Bekleme yapma, devam et...

@20 Şubat 2016 18:07 Pardon, anlatım bozukluğuna en güzel örnek sizin yorumunuz olmuş. Bahsettiğiniz ''kineger turkleri'' kimdir, ne yer ne içer, geçim kaynakları nedir, nerede hangi coğrafya da yaşarlar? Doğru dürüst Türkçe yazmayı bilmeyen kendini ifade edemeyen yani sırça (cam) köşkte oturan bir diğerine taş atmamalı. Ha, Dünyanın en kültürlü medeni ulusu yeri geldiğinde kendisi ile bile dalga geçmeyi başarandır. Bu manada biz Türkler övgüye değer kültürlü bir ulusuz.

@21 Şubat 2016 02:49 Sayın 10.001, kendinde yorumun sonunda tuzağa düşmüşsün ve kendini kategorize edip numaralandırmışsın..Karşı yorum gelir şüphesi ile de bekleme yapma vs diye tehlikeyi savuşturmaya çalışmışsın. Hareket eden her canlının beyni vardır. Beyni olmayan idrak edip tepki verebilir mi, hayır! Müsterih olalım ve özgüvenimizi asla yitirmeyelim biz Türkler akıllı bir milletiz.

keşke harry potterı unutup unutup tekrar okuyabilseydim...

@19 Şubat 2016 22:03 Makaleyi okurkan benimde aklimdan gecen oydu:)

Biz daha kıbleyi arayalım!

Bilim adamları, insan beyni hafızasını manüple edebilecek düzeye erişebildiklerini varsayalım. Kötü anıların bulunduğu yeri nasıl tespit edecekler, kazara hard format çekmesinler adamın kafaya? diskin yedeği de yok naapaçan? :) Diyelim ki beyindeki kötü anıların bulunduğu bölümü buldun. Silme işlemi bedavaya yapılmayacaktır sanırım, bu işlemin bir ücreti olacaktır. Hele ki Google, finanse ediyorsa yandın ki ne yandın arkadaşım. Silinen bölümlere ortaya karışık Google reklam banner'ları. :)

@Metinolmetin Bir yerin tespit edildiği filan yok. Kişi anısını anlatacak, frekanslar üzerinden bu anı hafızadan silinecek teori bu.

@20 Şubat 2016 08:57 İyide hemşerim, anlatılan anının frekansını saklayan yeri nasıl bulacaklar. Anı, frekans olarak saklanmıyor ki... Adı üstünde çalışma bu... Sallarız kepçeyi, ya tutarsa hesabı...

silinebiliyor zaten aynı hardisk gibi :D

bizdeki bazı profesör ve bilim insanları da ya savcıyım polisim diyene para kaptırır ya da teröristlere methiyeler düzmeye devam eder...

Bu buluş bizde yan tesir yapar! Biz zaten balık hafızalıyız hangi kötü hatıra veya bellekten bahsediyor bunlar. 4 yılda bir seçim yapılır iktidar partisi kendi seçmenine bile klientalizmi bir kenara bırakarak bir güzel temel tüketim mallarına zamla karışık, reel ücretlerde geriye gidiş ve her türlü zulmü yapar, yine seçim bizimkisi bütün bu olanları acı hatıraları hemen unutur yine iktidar partisini seçer. Bizde hafıza varmı ki silsinler?Hafıza silme işini bizim politikacılar çok önceden bulmuş.

@20 Şubat 2016 14:31 Bizim ülkede bad sector çok da ondan. :-)

Bunların hepsi insanlar üzerinde ki kontrolün artması içün yapılıyor. Bir gün hepinize hükmedeceğiz. Ni haa haa haaa!

Beyninizle oynamayın sonra tün anılarınız silinir atıyorum koyu bir milliyetciyken bir anda kominist olarak uyanabilirsiniz

Sen de yorum yaz

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir