Bilim insanları galakside dalgalar keşfetti

İçerisinde bulunduğumuz Samanyolu galaksisinin şekli, meğerse düşündüğümüzden "biraz" farklıymış!

  • Cem Şancı
Samanyolu galaksisinde dalgalı yapı keşfedildi

Bilim insanları bu güne dek galaksileri, boyutlarına oranla incecik bir disk yapısındaymış gibi düşünüyorlardı. Güneş sistemlerinin, merkez kaç kuvvetinin etkisiyle aynı düzleme yerleştiği düşünülüyordu.

Ancak yeni ve daha hassas, modern cihazlarla yapılan araştırmalar sonucunda, Samanyolu galaksisinin, kolları arasında dalgalı bir yapı olduğu ve bu dalga boyutunun azımsanamayacak kadar büyük olduğu anlaşıldı. Böylece galaksilerin düz bir disk formunda olduğu teorisi de çökmüş oldu.

Elbette bu dalgalı yapı nedeniyle galaksinin toplam yüz ölçümünün de büyük bir artış göstermesi söz konusu. Yeni hesaplamalara göre Samanyolu'nun toplam yüzeyi, dalgaların kırışık yapısında göz önüne alınınca, eski tahminlerden %50 daha fazla bir alan kaplıyor. 

Bundan sonra, eğer galaksi içinde başka yıldızlara yolculuk edecek olursanız, bu yeni verileri de dikkate almanız, yolculuk süresini doğru hesaplamak ve varmak istediğiniz yıldızı doğru yerde bulabilmek için önemli. Yoksa kaybolabilirsiniz. Bizden söylemesi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Bu yazıdan sonra artık kaybolmayız.Teşekkürler :D

evet dün jupiter'e giderken kayboldum zaten

Dümdüz mü olacaktı(!)

Sonu süper ahahahahahaha

"Bundan sonra, eğer galaksi içinde başka yıldızlara yolculuk edecek olursanız, bu yeni verileri de dikkate almanız, yolculuk süresini doğru hesaplamak ve varmak istediğiniz yıldızı doğru yerde bulabilmek için önemli. Yoksa kaybolabilirsiniz. Bizden söylemesi."

Uyarı için teşekkürler. Google map e güvenmeyelim ozaman. Bilgiler güncellenir biran evvel umarımda. Yolumuzu buluruz. Hayırlı uçuşlar dilerim.

Yolculuğa çıkmadan bunu bilmem iyi oldu :)

Çalışsınlar, çalışsınlar. Bilime dur durak olmamalı.... Bilimsiz hayat hayat değildir. Ama sadece bilim de yalandır... Zaten bilim dediğinde bugün var, yarın yok. Yarın da çıkarlar, aslında dalgalı değil, yuvarlakmış derler.... Çalışmaya devam...

faruk eczanesi nerede? :P

@18 Mar 2015 09:42 İğrenç bir yorum

16 Yıldır Uranüs e Gidip Geliyorum Söyledikleriniz Tamamen Asılsızdır :D :D

@18 Mar 2015 10:28 tamam güldük yarım akıllı.. hadi git şimdi....

Eeeeee ne yapalım yani :p

Yani tepsi görünümü sadece bir düzlemi anlatmak için "kabaca" bir tabir ve yine de doğrudur. Yanız üç boyutlu olarak baktığınızda partiküllerin çekim merkezine yakınlık göstermeye meyilli olması ve merkez kaç birleştiğinde bu sonuç çıkıyor.Yani 'yarın da başka derler' lafını söylemeniz abes olmuş (yorumdakilere)

Maddeden uzaklaşsakta yakınlaşsakta bir sonsuzluk söz konusu by matrix olayı be yaa.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play