Bilim kurgu filmi değil, gerçeğin ta kendisi

Teknolojinin vardığı son nokta: Boeing'den ancak bilim kurgu filmlerinde rastlanabilecek bir silah.

  • Halil Mollaoğlu
Bilim kurgu gerçeğe dönüşüyor
Laser Avenger: Lazer silahlı mobil hava savunma sistemi.

Uçak üreticisi Boeing uçan nesneleri gökten indirebilen bir lazer silahı geliştirdi. Şimdiyse bu silah ilk kez başarılı bir şekilde test edildi.

Lazer, her türlü arazide sürülebilen bir Humvee üzerine monte ediliyor ve böylece her an mobil durumda oluyor. İlk testte dağlık bir arazide uçan üç uzaktan kumandalı uçağı tespit ve takip etme, sonunda ise komut üzerine uçağa ateş açma süreçleri başarıyla tamamlandı. Bu aşamaların tümü tam otomatik, yani sadece makinenin kendisi tarafından uygulandı ve hatasız bir şekilde ateş açıldı.

Boeing başkan yardımcısı Gary Fitzmire ABD silahlı kuvvetlerinin yeni teknolojiye büyük ilgi gösterdiğini ve "Laser Avenger" ismindeki sistemin şimdiye kadarki mobil hava savunmasından çok daha gelişmiş olduğunu söyledi: "Laser Avenger geleneksel silahların aksine jet duman izi veya ateşleme belirtisi yaratmaksızın, yerini bildirmeden lazer ışınını gönderebiliyor."

Silah sistemi şu an için uzaktan kumandalı uçaklar gibi küçük nesneleri yok edebiliyor. Fakat Boeing helikopter veya jet gibi büyük nesneleri de vurabilecek gelişmiş bir model üzerinde çalışıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

bakalım "demokrasi savaşçısı "amerika bunu hangi ülke üstünde deneyecek..

Teknolojinin en geliştiği alanlar hep silahlar oluyor. Bu harcanan paraları sağlığı geliştirmeye, aç insanları doyurmaya harcasanız ne hasta ne aç insan kalır...

Bu gelişmelerin sinyalleri bilim kurguların yanında oyunlarda da veriliyor sanki.Comman&Conquers Generals Zero Hour'da buna benzer bir araç var...

Aselsan'dan daha iyisini bekliyoruz.

hadi be
bukadarda deil_=)

aselsandan daha iyisini bekleyenlerin ülkesinde deneyebilir mesela ..
bu gidişle halimiz harap , bilimle ugrasmayanların sonu malum. petrol bitince görecegiz

yeni birşey değil 2 sene önce youtube'da videolarını izliyordum
http://www.youtube.com/watch?v=nVxZ9IHTH2E
çok aski haber bunlar pff

bakalım "demokrasi savaşçısı "amerika bunu hangi ülke üstünde deneyecek..

tabiki de iran..iranın sonu geldi ırak gibi

Biz kara odumuza hep güvendik hep savunduk ki en güçlü ordulardan biriside kara ordumuz ancak havadan korunamayan bi kara ordusu yerde sinek gibi avlanır malesef o zaman güvenecek hiçbişeyimiz kalmaz ne alaka demeyin ey güzel ülkem hava savunma sisteimiz hep fiyasko içinde olan bilir niye geliştirmek için bişey yapılmıyor? Bu nasıl bir hava kuvvetleri diye sormadan edemiyorum!

yapın bakalım gün gelecek bunları kimin üstünde deneyeceksiniz merak ediyorum.
Bunlar gözlerini para kan hırsı bürümüş insanların işi.
İnsan oglu kendi sononu kendi yaratacak kıyamate gerek olmadıgını düşünüyorum %100

Birbirimizi öldürmek için yeni teknolojiler üreteceğimize geleceğimizi daha aydınlık yapacak fikirler üzerinde çalışsak ne olur sanki? Bugün şu silah ve onun benzer aletleri olmasa idi afrika'da asya'da çocuklar açlıktan ölmez idi..

artık bilim adamlarının bindiği uçağa hiç binilmez.. çaktırmadan indirirler..önemli kişiler otobüsle yolculuk etsin

Bu 10 yıldır var hiç hikaye anlatmasınlar plazma felan birçok silahlarıda var 4 km içersindekileri lazerla öldürebilen silahlar felan ?? nerde ? beynini kızartan silahlarında varoldugu biliniyor, araştıralım arkadaşlar böyle abd oyunlarına gelmeyelim, israil in bile birtakım silahları varki neyin öldürdügünü bile anlamadılar. en basit örnek dvd rom lazeriyle 20 yaşındaki cocuk kağıt yakıyor bunu kendi bulmuş , artık düşünün bu abd li pro lar ne bulur.

tsk amerikadan sonra en fazla uçaga sahip ülkedir.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play