Bilim kurgu filmi değil, gerçeğin ta kendisi

Teknolojinin vardığı son nokta: Boeing'den ancak bilim kurgu filmlerinde rastlanabilecek bir silah.

Film değil gerçek!

Uçak üreticisi Boeing uçan nesneleri gökten indirebilen bir lazer silahı geliştirdi. Şimdiyse bu silah ilk kez başarılı bir şekilde test edildi.

Lazer, her türlü arazide sürülebilen bir Humvee üzerine monte ediliyor ve böylece her an mobil durumda oluyor. İlk testte dağlık bir arazide uçan üç uzaktan kumandalı uçağı tespit ve takip etme, sonunda ise komut üzerine uçağa ateş açma süreçleri başarıyla tamamlandı. Bu aşamaların tümü tam otomatik, yani sadece makinenin kendisi tarafından uygulandı ve hatasız bir şekilde ateş açıldı.

Boeing başkan yardımcısı Gary Fitzmire ABD silahlı kuvvetlerinin yeni teknolojiye büyük ilgi gösterdiğini ve "Laser Avenger" ismindeki sistemin şimdiye kadarki mobil hava savunmasından çok daha gelişmiş olduğunu söyledi: "Laser Avenger geleneksel silahların aksine jet duman izi veya ateşleme belirtisi yaratmaksızın, yerini bildirmeden lazer ışınını gönderebiliyor."

Silah sistemi şu an için uzaktan kumandalı uçaklar gibi küçük nesneleri yok edebiliyor. Fakat Boeing helikopter veya jet gibi büyük nesneleri de vurabilecek gelişmiş bir model üzerinde çalışıyor.

Okuyucu Yorumları