Bilim Kurguda Çalıntı İddiaları!

Bilim kurgu türünün tarihindeki en ünlü "çalıntı" iddiaları... Matrix, Superman, Star Wars ve çok daha fazlası içeride!

En "süper" davalar

En "süper" davalar

Superman
En ünlü bilim kurgu kahramanlarından biri olan Superman, mahkeme salonlarında da insan üstü bir güce sahip. En çok davalık olan kahramanlar arasında yer alan Superman, Wonderman adlı çizgi romanın yayıncısı Fox Publishing'e dava açtı, kazandı.

Ardından Master Man adlı çizgi roman ortaya çıktı. Superman dava açacağını açıkladığı anda yayıncı National Comics, Master Man'ı bitirdiklerini açıkladı.

National Comics ardından Captain Marvel adlı bir başka deneme yaptı ve bu kez davadan da kaçmadı. Fakat mahkeme Superman lehine karar verince Captain Marvel da bitti.

Superman filmleri ortalığı kasıp kavururken bu kez ortaya The Greatest American Hero adlı sakar bir süper kahraman filmi çıktı. Warner davayı açtı ama mahkeme bunun bir taklit değil parodi oluğu kararına vardı ve Superman ilk kez mahkemeden mağlup ayrıldı.

Superman'in yaratıcısı Jerry Siegel, DC Comics'e süper kahramanın gençliğini konu alan Superboy adlı bir öneri ile gitti ama reddedildi. DC daha sonra Siegel askerdeyken bu Superboy'u ondan habersiz yayınladı. Siegel dava açtı. İlk davayı kazanmasına rağmen DC temyize gitti ve bazı yayın hakları Siegel'da kalacak şekilde kararın değişmesini sağladı. Siegel üzerine tekrar dava açtı.

Tüm davaları Superman açmadı. Superman'e de dava açıldı. 1930 yılında yani Superman ortaya çıkmadan 8 yıl önce, Philip Wylie, Gladiator adlı bir çizgi roman yayınlamıştı. Wylie, Siegel'ı dava açmakla tehdit etti. Dava açıldı ama Wylie kazanamadı. Daha sonra Siegel'ın 1932 yılında yayınlanan bir dergide Gladiator hakkında bir incelemesinin yayınladığı ortaya çıktı.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir