Bilimadamlarının yeni enerji keşfi!

Nükleer enerjiden sonra yeryüzünün en yoğun enerji depolayan teknolojisiyle tanışın...

  • Gökay Özbudak
İnanılmaz basınç!
Elmastan yapılan örs , oldukça sert ve dayanıklı...

Amerikalı bilimadamları laboratuvar ortamında daha önce hiç görülmemiş bir enerji deposu geliştirdiler. Washington State Üniversitesi'nden Choong-Shik Yoo bunun, nükleer enerji haricinde, bir enerjinin en yoğun olduğu hali olduğunu söylüyor.

Yoo ve ekibi bu olayı, ksenon floritinin iki örneğini birbirine vurarak, iki ve üç boyutlu büyütülmüş moleküler olmayan iki fazını oluşturdular. Bu birbirine vurma işlemi için elmastan yapılmış iki adet örs kullanıldı. Bu elmas örsler birbirlerine çok güçlü bir makinanın yardımıyla çarpıştırıldı. İki örs birbirine çarpıştırıldığında 100 GigaPaskal'lık bir basınç elde edildi. Bu basınç Dünya'nın yarı derinliğine inildiğinde elde edilen basınç kadar.

Elde edilen bu büyük enerji ise, birbirlerine bağ kurmuş moleküllerdeki kimyasal enerji gibi depolanıyor. Bu enerji şekli tam kullanılabilir hale getirilebilirse uzay araçlarını fırlatmak için yaygın olarak kullanılabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

e bu bi devriim !!

eger dedikleri gibi radyoaktif maddelerden daha güçlü enerjiye sahip baglardan olusuyorsa o zaman radyoaktif etkisi olmayan ama atom bombasından daha güçlü bombalar yapılabilir..o zamanda amerika dünyaya hükmeder..çünkü nükleer silahlar çevreye cok zarar verdiği için kullanımı yasak ama konvansiyel silahlara kimse birsey diyemez..nükleer enerjiye gerek kalmaması dünyayı kurtarabilir..hem çok iyi hemde çok kötü bir haber..

neden örs kullanılmış?

kedidir o kedi..

Buluş çok harika ama ucunda amerika oldumu bunun o işten hiç faydalı bir iş beklenmez bakalım bomba olarak karşımıza çıktığında bu enerji denen meret nerede denenecek merek konusu ( olumlu düşünemiyorum yapacak bişi yok)

skywalker nükleer enerji haricinde bir enerjinin en yoğun hali deyor yani nükleerden fazla değil ayrıca amerika bir yere nükleer bomba atsa kimse bişey demez merak etme

şu haberi biraz ayrıntılı verseydiniz yada kaynak belirtseniz keşke

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play