Bilinçli Oy Projesi

Arı hareketi tarafından hazırlanan ankete verdiğiniz cevaplara göre hangi partiye yakınsınız?

http://www.ari.org.tr adresinde web sitesi bulunan Arı Hareketi'nin Bilinçli Oy Projesi, 22 Temmuz 2007 seçimlerinde oy kullanmadan önce seçmenlerin daha bilinçli oy kullanabilmesini hedefliyor. Parti Yakınlık Anketi'nin amacı, kullanıcıların çeşitli konularda olan görüşlerine iktidara yürümek için uğraşan farklı siyasi partilerin ne kadar yakın olduğunu göstermek.

Bu anket hazırlanırken partilerin ülkemiz konularındaki duruşlarını belirleyebilmek amacıyla öncelikle parti programları ve seçim beyannameleri taranarak önemli ve partiler arasında fark yaratabilecek konular belirlenmiş. Daha sonra, yaklaşık 30 kişilik, sivil toplumdan, medya kuruluşlarından ve akademik kurumlardan kişilerin katıldığı bir panel partilerin bu konulardaki yerleri değerlendirilmiş.

Her ne kadar kesin bir sonuç vermese de bilgisayar ve Internet dünyasının seçimlerde ne kadar etkin rol oynayabileceğini ve karar verirken bir argüman olarak nasıl yer aldığını göstermesi açısından ilginç bir proje. Ankete katılmak ve eğiliminizi görmek için http://www.bilinclioy.com:80/survey.asp adresini ziyaret etmeniz yeterli.

Etiketler:

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

anket doğru çıkıyor benim partiyi bildi.

ilginç bir anket. doğru sonucu veriyor gibi. oy vereceğim parti verdiğim cevaplardan sonra 1. ve 2. partiden çok küçük bir farkla ayrılıyor. o farkında hangi sorudan kaynaklandığını biliyorum.

teşekkürler chip böyle bir siteden beni haberdar ettiğin.

Evet, anket doğru sonuç veriyor...
Üzerinde baya düşünmüşler, çalışmışlar galiba...

reklam kokan hareket bunlar boş verin

çok kaliteli bilgi.ne kadar biliçli olduğumuzu görelim,körü körüne bağlılıktan vaz geçelim.

Gerek yok. Ne bilinçlisi halk cahil mi böyle işlere yönelcek.

ben proje de bir kaç eksik olduğunu düşünüyorum. karşıma birinci veya ikinci olarak çıkan partinin vaatlerine inanmıyorum, oy toplamak amaçlı bu fikirleri savunduğunu düşünüyorum ve bu yüzden daha alt sıralarda çıkan bir partiye oy vereceğim desem, bilinçli bir seçmen olmuyor muyum? ikinci bir eksik ise bizim doğudaki sorunumuzun adı "kürt sorunu" değil, "terör sorunu" dur. kürt kardeşlerimizi temsil edecek vekiller elbetteki çıksın. ama Türk olsa bile terörü destekleyen vekiller olmasın. bu yüzden bu soruda bir eksiklik var bence. düzeltilirse sevinirim. ayrıca lütfen bu tabiri kullanırken dikkat edelim. saygılarla...

iyide site fena yavaş, uğraşılmaz.

Bu projeyi çok beğendim. Halkımızın bilinçli oy kullanmasını sağlayacak bu projeyi sonuna kadar destekliyorum.

Sitenin yavaş olmasından dolayı biraz rahatsızım ama böyle bir şeyi düşünebilmeleri yeter bence.

Bu anket benim partiyi de bildi. Gerçekten de iyi hazırlanmış.

Ben oyumu kime vereceğimi ve neden vereceğimi gayet iyi biliyorum.
Ankete göre karar verecek değilim.
Hangi parttiye oy vermem gerektiğini bana anket mi söyleyecek ?
Anket sonucuna göre karar vereceksem ben bilinçli bir seçmen değilim demektir.


Ben oyumu kime neden yereceğimi zaten biliyorum.Ben bunun bilincinde isem sınamanın ne anlamı var

bilinçli oy? hem de türkiye'de? inanmam...

Bilinçli oy mu belkide sanal ortamda değilde başka bi şekilde yapılsaydı iyi olurdu.Bilgisayarı kullanabilen insanlar zaten bilinçli kişilerdir.A partisini B partisi sanıp oy atmazlar herhalde :)

Sen de yorum yaz