Bilinmeyen cihazlara nasıl sürücü buluruz?

Windows'un bile ne olduğunu anlamadığı bir donanımın, aslında ne olduğunu anlamanın yolu içeride!

Bilinmeyen araçların sürücülerini bulmak

Windows ile çalışırken, bazen yükseltmeler yapmak, bazen işletim sistemini yeniden kurmak gibi işlemler sonucunda, sistemden tanınmayan bazı donanım ve bileşenlerle karşılaşabilirsiniz. Bu araçlar aslında bir USB sürücüsü, CD/DVD sürücüsü, touchpad ya da herhangi başka bir arayüz veya araç olabilir. Ne yazık ki, bu araçlar için doğru sürücüleri yükleyene kadar çalışmasını da sağlayamazsınız. Ancak, Windows'un bile ne olduğunu bilmediği bir aracın kimliğini nasıl tespit edeceksiniz ve sürücüsünü nasıl bulacaksınız? İşte bunun için yapmamız gerekenler.

Windows'un Araç Yöneticisi penceresini açın. "Other Devices/Diğer Araçlar" sekmesi altında, bilinmeyen araçları bulabilirsiniz. Ayrıca bunların sembollerinin üzerinde sarı bir ünlem işareti de göreceksiniz. Windows bu araçları tanımadığı için sürücüsünü yükleyememiş ve çalıştıramamış demektir.

Peki bu durumda ne yapacağız? İkinci sayfada...

Sarı ünlemlerden kurtuluyoruz!

Bilinmeyen araçlarla karşılaştığınızda panik yapmayın. Aracın üzerine sağ tuşla tıklayıp "Properties/Özellikler" penceresini açın. Penceredeki "Details/ detaylar" sekmesine gelin ve menüden "Hardware ID/Donanım ID" seçeneğini işaretleyin. Artık pencerenin altında, bu aracın kimliğine dair bazı kodlar görünecektir.

Bu kodların en üstteki, en uzun olanının üzerine gelin, sağ tuşla menüyü açın ve kodu kopyalayın. Ardından arama motorunuzu (Google veya başkası) açın ve kopyaladığınız kodu arama satırına yapıştırıp aramayı başlatın. Artık Google size bu aracın gerçek kimliğini verecek. Aramanın yanına ayrıca Windows sürümünüzü ve "Driver Download" ifadelerini de yazarsanız, doğrudan bu araç için gerekli olan sürücünün indirme sayfasına bile ulaşabilirsiniz.

Artık tek yapmanız gereken bu sürücüyü indirip bilgisayarınıza kurmak. Ardından Araç Yöneticisi'ni inceleyecek olursanız, sarı ünlemli bilinmeyen aracın artık Windows tarafından tanınan ve çalışan bir araç olduğunu göreceksiniz. 

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

Teşekkür çok lazımdı.

@22 Oca 2014 11:29 ven üretici adını,dev aygıt adı ve sürümünü belirtir

way be bugune kadar okudugum en yararlı bilgi

@22 Oca 2014 12:03 ven üretici adını,dev aygıt adı ve sürümünü belirtir

basit ama güzel bir bilgi. teşekkürler

Driver Pack 2013 Full sürümü ile bulunamayan driverlarınızı rahatlıkla yükleyebilirsiniz (internet bağlantısı olmadan) tabi bu da bir yöntem

Bilinmeyen aygıt genelde İşlemci tabanlı oluyor. CPU ile alakalı apiler falan ancak dediğiniz metodu uzun süredir kullanıyordum zaten :D Hatırlatmak yinede güzel :)

Sürücünün ne olduğunu anlayıp kendi sitesinden indirmeye çalışmak daha mantıklı, zira bu kodları yem olarak kullanan yüzlerce sahte site var aman dikkat.

işi biraz daha kolaaylaştıralım aldığınız PCI\VEN_8086&DEV_0153&.... kodlarını http://www.pcidatabase.com/ sitesinde ven kısmından sonraki VEN (Vendor) kodunu yazın (8086) search yapın üretici listesi çıkacak, üretici üzerine tıklayın açılan sayfada arama (CTRL+F) özelliği ile ikinci DEV (Device) kodunu yazın. driveriniz için indirme linki karşınızda. Link olmamsı durumlarında isi driverin tam adı karşınızda Kolay gelsin

Chip bilgi vermek için çok geriden geliyorsun.Yıllardır windows'un tamadığı sürücüleri ben böyle buluyorum zaten.

ven üretici adını,dev aygıt adı ve sürümünü belirtir,acemi kullanıcılara duyurulur.

Çok uzun zamandır kullandığım bir yöntem.

Ya da sadece Slimdrivers programını kurun

pcidatabase.com adresinden de ven ve dev kodlarıyla arama yapıp driverları indirebilirsiniz. Bu da benden size bonus olsun. Ekleyin makalenin sonuna :)

Ben Yıllardır = BÜYÜK DEPOLAMA DENETLEYİCİSİ = ni Bulamıyordum. ŞİMDİ Deneyeceğim. Sahi Bu Büyük Depolama Denetleyicisi Ne? ve Ne İşe Yarar? Benim Harici Hardisklerin Bazılarında = RAW DOSYA = Surunu Var Çözermi Acaba. Bu arada; Sayın Chip ve Ziyaretçiler RAW DİSK Onarma Proğram ve Bilgilerinizi Yazarsanız Herkes Sevinecek. Zira Denenmedik Yol Kalmadı. Lütfen YARDIM Edin.

@22 Oca 2014 16:04 Disk durduk yerde raw oluyorsa içindeki verileri bir yere yedekleyip paragon partition manager veya paragon hard disk manager işinize yarayabilir düşüncesindeyim. Bütün verileri yedekleyin. Ben Harddisk manager ile usb belleği düzenleyeyim istedim. sonraki açılışta yedek alanını formatlı buldum. böyle bir şey olursa sorumluluk kabul etmem.

arkadaşlar ne kadar uğraştıysam google'da bulamadım bazı kodlar çıkmıyor mesela ben tümleşik bluetooth bulamadım çünkü adı üzerinde tümleşik pc ile geliyor kendim keşvettim ve yükledim.

@22 Oca 2014 16:08 keşfettim*

Hımmm... Ok

driver pack solution 13 var..DVD ye yazdırın yada flash bellekten çalıştırıp sürücülerinizi yükleyebilirsiniz

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir