Bill Gates Çin'e karşı Hindistan'ı istiyor

Dolar milyarderi ve eski Microsoft CEO'su Bill Gates, Hindistan ziyaretinde hükümete seslendi...

Hindistan'da altyapı ve ArGe çalışmaları gerekiyor
Bill Gates Hindistan hükümetine seslenirken

Microsoft'un eski yöneticisi ve dolar milyarderi Bill Gates Hindistan'da bir konuşma yaptı. Konuşmasında Hindistan'ı ucuz işgücü sağlayan bir ülke olmaktan çıkmaya çağırdı. İleri araştırma ve geliştirmelere ağırlık vererek, Hindistan'ın bilgi teknolojileri sektörünü rekabet edebilir halde tutması gerektiğini belirtti.

Araştırma ve geliştirmenin hızlandırılmasının ve doktora öğrencilerinin sayısının arttırılmasının önemini vurguladı. Diğer gelişmekte olan ülkeler Hindistan'ı yakalamaya çalışırken Hindistan'ın önde olmak için şansının bu şekilde hareket etmek olduğunu söyledi.

"Başlarda Hindistan'daki IT sektörünün hızla gelişmesi ucuz işgücü üzerine kuruluydu. Ancak diğerleri de bu özelliği kazanırken siz, tek farkınızın bu olmasını istemezsiniz. Ucuz işgücü sürdürülebilir değildir" diyen Gates böylece anahtar mevzulara parmak basmış oldu.

Çin'den yükselen tehlike

Microsoft Hindistan'la bilgi teknolojileri alanında ortak çalışıyor

Microsoft gibi dev firmalar Hindistan'dan faydalanıyor ve Hindistan'ın bu alanda gelişmesini istiyor. Ayrıca Hindistan'ın rakibi olan Çin oldukça tehlikeli bir ortak. Amerika'nın alternatiflere ihtiyacı var. Çin'deki 1100 ArGe merkezine karşılık Hindistan'da 800'den az ArGe merkezi var.

Çin, ArGe merkezlerine vergi kolaylıkları, özel ekonomik bölgelerde ileri teknoloji altyapı , araştırmaların değerlendirileceği endüstrilere kolay erişim ve işbirliği imkanı sunuyor. Hindistan hükümeti yeterli kararlılığı göstermiyor, altyapı imkanları sunmuyor. Hindistan bu konuda yetersiz kalınca da Hintli araştırmacılarının çoğu Amerika'ya gidiyor. Ayrıca Hindistan'da bir yılda 100 bilgisayar profesörü yetişiyor ki bu da Amerika ve Çin'e göre çok küçük bir rakam.

CHIP Online Yorumu:
Hindistan hükümetinin Bill Gates'in tavsiyelerine uyum uymayacağını göreceğiz. Aslında aynı tavsiyelere Türkiye de uysa hiç fena olmaz.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

DOGRU SÖYLEMİŞ

Türkiye bunları, hatta daha da önemli adımları atması gerekiyor elbette. Ama daha da önemlisi, adam gibi çalışma yasaları geliştirmesi ve işçiyi güvence altına alması gerekiyor. Sen ne kadar sektörü geliştirirsen geliştir, olmayan yasalar, korunmayan işçiler sadece bu ülkede ezilmekle kalıyorlar. Yılda binlerce bilgisayar alanında insan üniversitelerden mezun oluyor. Fakat donanım olarak 0 seviyede tabiki. Bunlardan kendini geliştiren, belirli seviyelere gelen insanlar ise, sektörde ağır şartlara ve komik rakamlarla karşı karşıya kalıyorlar. Bizler tamamıyla işverenin insafına bırakılmış durumdayız. Adam bir mühendise, programcıya, hem de donanımlı olanlara, gidip 1 milyar teklif edebiliyor, hem de köle gibi çalışma şartlarıyla. Hiçbir hakkımız yok, bizi koruyan kanun yok, ne de olsa ülkede işsizlik var, sömür sömürebildiğin kadar mantığı hakim. Ben şahsen mesleğimden nefret ettim. Bu yüzden de kendi işimi yapmak için uğraş veriyorum. Diğer benim gibi olan insanlara da Allah yardım etsin diyorum. Bu ülkede bilişimci olmak en büyük enayiliklerden biri. Bunu anladım. Dünyanın en iyi meslekleri vs. gibi safsatalara kanıp sakın kendinizi bu yola sokmayın derim.

Bu adam tam bir simsar adamın amacı hindistana yatırım yapmak.Çünkü Hindistanda adam çok şey istemiyor.Yani daha gözü açılmamış adamlarınSosyal şartlar çok fazla istemiyorlar

doğru demiş

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir