Bill Gates'in Steve Jobs için söyledikleri...

Microsoft'un emekli patronu Bill Gates, bakın en büyük rakibi için neler dedi? Hepsi burada...

  • Ali Güngör

Apple'ın CEO'su birbirinden vurucu reklamlarla Microsoft'a ve Windows'a sataşsa ve şirketin canını sıksa da iki firma arasında anlayışyok değil.

Mac'lerde Bootcamp ile Windows çalıştırılabiliyor, Windows kullanıcıları iPod ve iPhone ürünleriyle etkileşime geçebiliyor. İki rakip firma, tüketicileri mağdur edecek uygulamalardan kaçınarak rekabet ediyorlar.

Dünyanın en varlıklı adamı olan Bill Gates, özel bir röportajda Apple'ın CEO'su Steve Jobs hakkında konuştu. "Steve Jobs fantastik bir iş çıkardı. Apple biraz farklı bir şirket çünkü donanımı ve yazılımı bir arada yürütüyor. Steve Jobs, Apple'a geri dönerken Apple Steve'in yönettiği NeXT tarafından satın alınıyordu ve oldukça kötü durumdaydı. Aslına bakılırsa büyük olasılıkla Apple hayatta kalamayacaktı."

Apple'ı kurtaran adam

Gates, Apple'ı kurtaranın Jobs olduğunu söyledi

Bill Gates sözlerini samimi bir şekilde sürdürerek "Ama o takımını getirdi, Apple'ı iyi şeyler yağan müthiş bir güç haline geri getirecek olan büyük ürünler ve tasarım için ilham getirdi. Endüstride tanıdığım ve birlikte çalıştığım liderler içerisinde Steve Jobs herkesten daha fazla ilham kaynağı oldu ve Apple'ı kurtardı."

Bu sözlere Microsoft CEO'su Steve Ballmer alındı mı bilinmez ama bu Jobs ve Gates'in birbirine gösterdiği saygıyı ortaya koyuyor. Bu sözler de ilk değil. 2007 yılında D5 Konferansı'nda ikisi bir araya gelmiş ve Wall Street Journal'dan Walt Mossberg ile bir röportaj yapmışlardı. Jobs bu konuşmada, Bill Gates'in ilk gerçek yazılım şirketini kurduğunu söylemişti. Gates de Jobs önderliğinde Apple'ı ileri taşıyan popülist yaklaşımı övmüştü.

Bill Gates sadece rakibini övmedi, Office 2010'un Mac üzerinde de çok satacağını ve Apple müşterilerinin de yeni Outlook'u dört gözle beklediğini belirtti. Mac'ler için özel yapılan ve Apple'ın OS X geliştirme katmanı olan Cocoa'yı kullanan Office 2010, Microsoft'un en önemli ürünlerinden biri olma özelliğini koruyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 25 Yorum

Gerçek rekabet budur işte.

Bill Gates, gerçekten çok büyük ve büyüklüğünün farkında olan bir insan olmasının yanında aynı zamanda sevgi dolu bir insan.

hah şöyle kardeş olun bakiiim.

markaların ceo'ları bile birbiriyle çekişmezken bu apple kullanıcıları neden bukadar yırtınıyor garip???

İkiside aynı ülkenin insanları birbirlerine sahip çıktılar zamanında...
Türkiye'de olsa bir tekmede daha atarlardı...

Aşırı MS Fanatiğiyim ama Apple ı hiçbir zaman küçümsemedim. Özellikle grafik konusunda ne denirse densin windows macos ile grafik konusunda rekabet edemez.

Bu grafik konusu şu: Photoshop,Illustrator gibi programlar her zaman macos da daha verimli çalışmıştır. Windowsun tasarımı ile macos un tasarımından bahsetmiyorum. bunu bill Gates de kabulleniyor başka devlerde.

Ne güzel bir tablo.

Ama aşırı fanatikler her zaman ms yi yada apple ı kötüler.

Ya adamlar 2 dev amerika firmasının liderleri rekabetide saygı çerçeveinde yapıyorlar. bizim ülkemizde herşey aşırıya kaçıldığı için bu 2 amerikan firmasının fanatikleri hiç bir kazançları olmadığı halde bir birleriyle geçinemiyorlar.

silikon vadisi korsanlarını izleyin arkadaşlar

Microsoft ve Apple patronu Türkiye'deki fanlardan daha çok birbirine saygı duyuyor. Burda ise o firmaya para kazandırıcam diye millet kendini yırtıyor yazık...

Apple, Gates'inde dediği gibi hem yazılım hem donanım işi yaptığından MS ile doğrudan bir rekabet içinde değil bana göre. Çünkü MS'in ön planda olan ürünleri genellikle yazılımlar, donanım tarafında o kadar başarılı değil. Apple ise kendisine özel tasarım ve donanımla birlikte yine kendisine özel sistem satıyor.

Apple sisteminde bazı MS ürünlerini desteklerken ( Office,Outlook vs..)
Microsoft'da ürettiği bazı klavye modellerinde MacOS işletim sistemine uyumu sağlıyor. Bu açıdan bakıldığında aralarında güzel bi rekabet var.

doğru söze ne denir.Başarı ve kalite her zaman değer görür.

Microsoft ve Apple patronu Türkiye'deki fanlardan daha çok birbirine saygı duyuyor. Burda ise o firmaya para kazandırıcam diye millet kendini yırtıyor yazık...
.....................................................

benzer yorumlardaki arkadaşları tebrik ederim.katılıyorum

Bu arada steve jobs grafik konusunda titiz zira daha yazılım sektöründe yok iken caligrafi ile ilgileniyormuş,usta hocalardan ders almış.temel fark buradan doğuyor olmalı

Patronlar bile saygılı ve birbirlerinin değerlerini biliyorlar.Biz burada çırpınıyoruz çocuklar gibi ; bu cici o kaka diye...

bende kendi işletim sistemimi macte çalıştırabilseydim bende yeni müşteri için steve i överdim

Windows Mac'lere kurulmasaydı acaba böyle dermiydin Bili Bili..

"Windows Mac'lere kurulmasaydı acaba böyle dermiydin Bili Bili.."

Mac alıp üstüne Windows kuran kaç insan vardır ki, bence bu bir etken değil. Ayrıca Bill e laf yok :D

edipciftci bunları okusa iyi olur bence...

sayın 09:47 (11.16.2009) ziyaretçisi

"evet okudum" bulundukları ortamda herkesin gözü saç baş yumruk yumruğa birbirine girmesini bekleyemezsiniz...

Bill Gates ve ona benzeyen müthiş insanlar işlerini iyi bir teknik ve teknolojiyi kullanarak yürütürler, dikkatinizi de çektiyse eğer genel anlamda şirketi kurtaran ve şirketi için iyi olanları ticari olarak başardığına övgü yapmış...

yani burda, geçmişte bitik olan apple' ın bir şekilde bu durumdan kurtulması ve yok olmaması... anlam bütünlğünü teşkil eden bu konuyu zaten hep filmlerde seyretmiyor muyuz? zor durumdan kurtuluş, tehlikelerden kurtuluş vs. vs. vs...

ama dikkatinizi çektiyse filmlerde birileri zor durumdan kurtulana kadar o 1 - 2 kişi için 100 lerce insan telef oluyor...!!!!

ŞİMDİ SORARIM SİZE
acaba kurtlu çürük elma o dönemlerde ki zor durumundan kurtulmak için acaba sattığı berbat ürünlerle nekadar çok son kullanıcının canını yaktı ve telef etti...???

bence Sayın Bill Gattes' in söleri tam yerini bulmuş...!!!
kendisine çingene sataşması yapan çürük elmaya şu mesajı vermiş: "sen bana çingenelik yaparsın ama ben saygı ve sevgi insanıyım, senin çingeneliğine karşı benim sevgi dolu sözlerim kulağına küpe olsun...!!!" demiş...

Vallahi çok iyi, zaten sevgi ve zekanın birleştiği bu müthiş insandan da imajına uygun tam böyle muhteşem bir üslup beklenirdi...

INTEL PC - NVIDIA - IBM VE MICROSOFT' U ÇOK SEVİYORUM

saygılarımla

Burdan anladığımız odur ki; Microsoft ve Apple arasında bir rekabet yok. Sadece Apple'ın varoluş çabası var(dı). Gerçektende Apple varlığını korumayı başardı. Diğer bir arkadaşın görüşüne katılıyorum. Apple ile Windows aynı kulvarlarda değiller. Apple kendi ürettiği donanım için yazılım geliştirirken, Microsoft tüm dünyadaki PC üreticileri (Heralde bunu söylemek yanlış olmaz. Çünkü nerdeyse her üretici Windows'a tam destek vermektedir.) için yazılımlar geliştiriyor. Apple bilgisayarlarındaki işletim sistemi için rekabete girişmeside saçma olur zaten. Eğer bir rekabetten söz edilecekse bu Linux ile Windows arasında olabilir.

Steve Jobs da her zaman Bill Gates ile ilgili iyi şeyler söylemiştir, edipciftci atgözlüklü olduğu için bunun farkına varmaz.

Bu arada istatistiksel olarak dünyanın en sorunsuz bilgisayarı Apple, ikinci ise Asus'tur.

edipciftci, saygıya değer veren bir insansan,
bilgisayar dünyasına elindeki mouse u veya windows ta gördüğün grafikleri kazandıran firmaya ve kişiye biraz saygılı ol.

14:57 de yazan ziyaretçi

mouse' yi XEROX kazandırdı ve bu günkü pencereli sistemleride Amiga kazadırdı, şimdi saygı sırası kimde...???

14:54 yazan ziyaretçi
bana at gözlüklü diyerek hakaret ediyorsun ama sanırm senin gözlüğe ihtiyacın yok, "körler gözlüğe ihtiyaç duymazlar"...!!!

INTEL PC - NVIDIA - IBM VE WINDOWS KULLANMAYI ÇOK SEVİYORUM...!!!

Seviyeli rekabet bazı kullanıcılara batıyor demek ki.

mouse u xerox kazandırmadı, Xerox labaratuvarlarında icat edildi, ama önemsiz olduğu düşünüldüğü için rafa kaldırıldı.
Apple, oradaki ekibi alıp mouse u kullanılabilir hale getirip piyasaya süren ilk firma oldu.

Pencereler de ilk kez Apple Lisa OS üzerinde vardı, Amigadan çok önce çıkan bir bilgisayar...

Edipciftci eksik bilgilerini gerçek gibi sunma. Tamam atagözlüsün, ama Apple'a da saygı duymazsan, hiçbir dediğine saygı duyulmaz.

Yaygın olarak Pc kullanılmakta, mackintoshum var diyen türkiyede azıdr. tabi bu oranlar baska ülkelerde değişebiliyor. Gördüğüm kadarıyla grafik üzerine calısan firmalar yada kişiler mac kullanıyorlar. Windowsa erişim daha kolay ve masaüstü en gelişmiş işletim sistemi. Kişisel fikirlerden öte şirket büyüklüğü olarak bakarsak Ms Apple dan güclüdür. Bu da Windowsun yaygın kullanılmasını saglıyor. Ayrıca apple müşteri potansiyeli olarak daha seçicidir bunlar fiyat politikalarındada acıkca görülebilir.
iyi calismalar

edipciftci, sadece apple üretti diye bir ürüne kötü diyemezsin. Tamam ürünleri çok pahalı bu konuda sana hak veriyorum ama bu hakaret etmemi gerektirmez... olaylara objektif yaklaşmalısın, sonuçta bugün microsoft ile rekabette olan tek firma (şimdilik) apple'dır ve rekabet biz tüketiciler için çok yararlı. ayrıca kaldı ki apple ürünlerini çok pahalı buluyorsan almazsın olur biter...

Sen de yorum yaz