Bill Gates'in yeni projesi çok farklı!

Bill Gates, aldığı yeni patent ile çok farklı hedefler peşinde olduğunu bir kez daha kanıtladı...

Bill Gates'in yeni projesi çok farklı!
Kalabalık filoların çalışmasını gerektiren patentten bir çizim

Dolar milyarderi Bill Gates bir grup araştırmacıyla beraber beş yeni patent aldı. Gates, her yıl Meksika Körfezi'ni vuran kasırgaları durdurmayı amaçlıyor.

Patente göre Gates ve diğer mucitler, büyük filolarla yüzeydeki sıcak suyu alttaki soğuk suyla karıştıracaklar. Gemilerin arkasından sarkacak iletkenler okyanusta sıcak ve soğuk suyun ayrıldığın noktadan daha derine inecek.

İşte patentlerden birinden bir alıntı:
" Karışık seviyenin altında sıcaklık hızla düşüyor. 150 metrede 20 derece gibi bir düşüş var. Bu hızlı değişimin gerçekleştiği bölgeye thermocline deniliyor. Bu alanın altında da ısı düşmeye devam ediyor ancak çok daha düzenli olarak. Dünya okyanuslarındaki suyun yüzde 90'ı thermocline seviyesinin altında. Eksi 2 veya 3 dereceye kadar soğuk olabiliyor."

Yüzey sıcaklığını düşürmek, kasırgaları oluşmasını engelleyecek. Ancak kapsanması gereken alan çok büyük ve bu patentler henüz denenmediler.

İşin ilginci Bill Gates bu projenin masraflarını cebinden ödemeyi düşünmüyor. Aslında gayet doğal ama kendi geliştirdiği bir proje olunca insanlarda böyle bir beklenti oluşuyor. Patentlere göre körfez bölgesinde sık sık kasırgalardan hasar gören bölgelerin sigorta primleri, yerel yönetim ve devlet fonları bu projenin mali yükünü çekecek.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Bu adam gerçekten zeki...

Bill artık Microsoftla ilişkisini kestiğine göre hayır işleri ve dünya için yararlı bilimsel projlerde yer alacağını görmek çok güzel.Dünya pc kullanıcıları on çok şey borçlu(bir çoğunu ödedik)dur.

doğa ile oynamak bu

büyük adam abicim...

doğa ile oynamak bu
----------------------
sen hala orada mısın...

Yüzey sıcaklığının düşürülmesi ile oluşacak yan etkiler neler olabilir? Okyanusdaki canlılar bundan nasıl etkilenirler? vb. gibi soruların cevapları var mıdır acaba?

Bu haberleri yapan yazarları kutlamak istiyorum. Bizim habercilik anlayışımızda sansasyonun yeri en azından bu kadar yoktur, Microsoft firmasıyla ilgili en basit haber bile çok büyük bir işmiş gibi haber ediliyor. Yakında bekliyorum: Bill Gates bu akşam ne yemeyi düşünüyor? Yoksa yeni işler peşinde mi?

Helal Bill Amca !!! :D Emekli oldun ama durmak yok ! Yola Devam...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir