Bill Gates maaşlardan yana dertli

Dünyanın en zengin adamı Bill Gates'ten patronları çok kızdıracak bir açıklama...

  • Ümit Öncel
Bill Gates maaşlardan yana dertli
Bill Gates'e göre yönetici maaşları önemli bir sorun.

Microsoft'un sahibi ve dünyanın en zengin adamı Bill Gates, ABD hükümetinin yeni uygulaması beğenmedi. Uygulamaya göre ABD'de faaliyet gösteren ve devlet desteği alan şirketlerin yönetici pozisyonunda görevli kişilerin yıllık maaşları artık 500 bin doları geçemeyecek. Gates'e bu rakam çok yüksek geldi...

Bill Gates, 500 bin dolarlık sınırın hala çok yüksek olduğunu ve yöneticilere daha düşük maaş verilmesini, gerekirse şirket hisseleri dağıtılarak aradaki farkın kapatılabileceğini söylüyor.

Forbes'un rakamlarına göre bu yıl toplam servetinin bir önceki yıla tam 18 milyar dolar azalmasına rağmen, halen 40 milyar dolarla ABD'nin en zengin iş adamı olan Bill Gates'in aktif görevi olmamasına rağmen yönetim kurulu başkanı olduğu için Microsoft'tan aldığı yıllık maaşı 616.667 dolar. Gates'in ayrıca 350 bin dolar da prim geliri bulunuyor. Gates'in Microsoft'taki "eski mesai arkadaşı" Steve Ballmer'ın yıllık maaşı 665.833 dolar ve tam 600 bin dolar prim alıyor.

Fakat ikisinin toplamı bile Intel'den 1 milyon dolar yıllık maaş ve tam 3.873.300 prim alan Paul Otellini'nin veya Hewlett Packard'dan 1.437.000 yıllık maaş ve 1.386.000 dolar prim alan Mark Hurd'un yanına yaklaşamıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Dogru soglemis yoneticiler o konuma bulunduklari sirketi daha iyi yerlere getirmek icin getiriliyorsa urettikleri kadar almalilar. Bu da dusuk maas yuksek prim yada sirket hissesi seklinde olabilir. Yoksa Intel'in yada Hp'nin Ceolarinin o sirketlere ne verdiklerini sorgulamak gerekir . Boyle yapmazlarsa ABD'nin ekonomisi yine tepetaklak olur sonrada dunyanin her yerindeki ucuncu dunya ulkesi vatandasi bizler onlarin ekonomisini ayakta tutmak icin daha fazla vergi yuku olarak faiz oderiz devletlerimizin borclari icin.

Sayın Bill Gates kadar insancıl ve düşünceli birilerini görmek bu devirde çoook zor, eğer dikkatınızı çektiyse bu düşüncesi eğer gerçekleşirse kendi kazancı da düşmüş olacak.

bu profesyonel iş insanları aslında o kadar parayı hak ediyor, çünki en ufak direktifleri ve yönlendirmeleri dünya teknolojilerinin gelişmelerinde vede şekillenmelerinde çok önemli sonuçlar doğruyor.

ama düşünsenize 1 kişi primleriye beraber 2 milyon dolara yakın para kazanabiliyor, bu yüneticilerin toplam kazandığı parayla işsizlik sorunları ve kriz dönemi daha rahat atlatılmaz mı?

Keşke Türkiye' mizde de nice Bill Gates' ler, nice Paul Otellini' ler yetişse ve bizimde bu gelişen teknoloji medeniyetinde temel yapı taşlarımız olsa...

neden bizim de kodları sıfırdan yazılmış ve temeli sadece bizlere ait ama tüm program ve donanımlara uyumlu bir işletim sistemimiz yok...???

INTEL PC - NVIDIA VE MICROSOFT' U ÇOK SEVİYORUM

Bill gates haklı Intel zaten ürünlerini daha performanslı ve daha kalitesini üreten amd e göre pahalı satıyor.Bide üstüne bu kadar maaş ve prim türk televizyonlarında neden sadece intelin reklamlarını görebildiğimizi gayet güzel açıklıyor.

5. basamaktan sonrasını pek algılayamadım :)

bill gates boş konuşuyor

vay be rakamlara bak

@edipciftci
arkadaşım "dikkat ederseniz kendi maaşı da azalacak" dediğin adam maaşı aldığı yerin sahibi zaten bunun farkında olarak dediklerini tekrar düşün istersen...

benim düşünceme göre bu açıklamanın tek sebebi steve ballmer ın maaşını düşürtüp intikam alma isteğidir...

arkadaşlar, bill gates sizlere müteşekkir.. ben linux kullanıyorum, tavsiye ederim. paranız cebinize kalsın

zenginin malı fakirin çenesini yorarmış.

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
benim düşünceme göre bu açıklamanın tek sebebi steve ballmer ın maaşını düşürtüp intikam alma isteğidir...
Bugün 00:23
------------------------------------------------------------------------

1. Bill gates Microsoft'tan sadece maas almiyor hisseleride var ki bu yoldan kazandigi paranin yaninda aldigi maas cerez parasi kalir.
2. Steve ballmer'i oraya getirten zaten gates.
3. Bu yontem uygulanirsa zaten aciklari bonus ve diger ekstralarla kapatirlar.

Yani her senin anlayacagin gibi bakkal husnu'nun dukkaninda ki gibi yurmuyor.

Bugün 00:23 daki arkadaş demişki intikam alacak.
İki kanka iki ms yöneticisi iki arkadaş tutupta neden birbirine düşman olsun bill gates in mirasını o yönetiyor şimdi ve gurur duymalı arkasından hiç dedikodu çıkarttımı yok steve şöye böyle diye yoo.

Adama bak kendi tükanında maaşlı eleman olarak çalışıyor:) dükkan benim tüm paralar benim ne maaş alacam yaa :D

demekki hp ve intel daha iyi yoluyormuş ms den

vahh vahh çok yazık garibanlara bak :))

Sen de yorum yaz