Bill Gates tekrar CEO olur mu?

Ballmer'ın bıraktığı koltuğa Bill Gates'in oturacağı söylentisi, ortalığı karıştırmaya yetti!

  • Levent Öztürk
Bill Gates tekrar CEO olur mu?

Steve Ballmer, 23 Ağustos tarihinde Microsoft'un CEO'luğunu 12 ay içerisinde bırakacağını açıklamıştı. Bu açıklamanın ardından, teknoloji dünyasında geçtiğimiz hafta boyunca en çok konuşulan konu, Steve Ballmer sonrasında Microsoft'un CEO koltuğuna kimin oturacağı oldu. Konu hakkındaki tahminler ise iddia sitelerinin bir aday listesi hazırlayarak belirli oranlar vermesine kadar gitti. Bu listelerde adı geçen en ilginçisim ise, tabii ki Bill Gates oldu.

Gerçekçi olmak gerekirse, Bill Gates'in geri dönme ihtimali çok düşük gözüküyor. Gates, 2000 yılında koltuğunu Ballmer'a bırakmış ve 2008 yılında Microsoft'taki günlük işlerden de çekilerek Bill and Melinda Gates Foundation adlı yardım kurumundaki görevlerine odaklanacağını söylemişti. Daha sonraları da pek çok görüşmesinde Microsoft'ta tam zamanlı bir çalışmaya dönmeyeceğini belirtmişti. Ancak Salesforce.com'un bir numaralı ismi konumundaki Mark Benioff, Gates'in şu an için, geçici olarak da olsa, CEO koltuğu için en uygun kişi olduğunu düşünüyor.

Benioff, yaptığı bir röportajda Gates'in CEO olarak dönüşü durumunda Microsoft'un yeni bir seviyeye yükseleceğini söylüyor ve ekliyor: "Bill Gates haricinde, firmayı çevirebilecek öngörüye sahip belirgin bir aday göremiyorum."

Benioff, geçici bile olsa, Gates'in geri dönmesinin Microsoft'u tekrar en üst noktaya taşıyacağını söylüyor: "Üç yıllık bir zaman çerçevesi içerisinde şirketi yönetmek için yeni yöntemlerle geri dönebilir. (Eşi) Melinda bu süre boyunca vakfı yönetebilir; o da değişikler yapar ve Microsoft'un bir sonraki liderini belirleyebilir."

Gates'in tüm vakıf işini bırakıp Microsoft'un başına dönmesi olası gözükmese bile, böyle bir olayın fikri bile teknoloji dünyasında ses getirmek için yeterli olabiliyor. Eğer Gates bir şekilde Microsoft'a geri dönerse, geçici bir süre bile olsa, önerilen diğer adayların her birinden daha fazla hareketi beraberinde getireceği ise hemen herkesin emin olduğu tek ortak görüş.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Gates'i özlüyoruz gelir inşallah

@31 Ağu 2013 20:48 hayırdır yakının mı olur?....

@01 Eyl 2013 03:06 Kendisi amcam olur.

@01 Eyl 2013 03:06 çok yakından akrabası hatta tüm masa altı operasyonlarını beraber yönetiyordu masa altından :)))

Umarım tekrar başa gelir. Gerçekten çok iyi bir yönetici.

Gates geçici olarak bile olsa geri dönüp şu Windows 8 ile başlayan yeniliği adam edip hak ettiği yere getirse süper olurdu aslında. Ballmer ın tek Microsoft fikri çok iyi bir fikirdi fakat emin adımlarla ilerleyemeyip eline yüzüne bulaştırdı. Umarım yeni gelen kişi bu fikri hayata geçirmeyi başarır.

Son yillarda Microsoft cok ciddi yanlislarla enterprise alaninda cok musteri kaybetti. Bunlaraa ornek olarak buyuk sozlerle ortaya sunulan Forefront ailesine gecen bir cok firma bir anda iptal edilen bu aile ile ortada kaldi. Yetmezmis gibi pesine Windows 8 gibi kullanissiz veya bilgisayar bilgisi vasatin altindakilere kolay gelen bir sistemi ortaya sundular. ISA server diye bilinen TMG 2010 sona erdirildi ki bu firmaya olan inanci guveni feci sekilde sarsti. Windows 2012 diye ortaya sunulan hos ozellikleri olan sistem bile dokunmatik arayuzle geldiki hangi server alaninda dokunmatik ekran kullanilir baslibasina komedi. PC ureticilerinin Win8 elestirileri zaten felaketin ayak seslerini hissettiriyordu ve bunun bir bedeli olacai belliydi. Ozellikle sistem adminleri ates puskuruyorki bu her bir adminin yuzlerce ev kullanicisina denk satin alma kapasitesi anlamina geliyor. Buna Microsoft tarafindan desteklenen sistem admin sitelerini katmiyorum ancak onlar bile bu durumdan memnun degiller veya zorla memnunmus gibi davraniyorlar! Hal boyle olunca MS'nin yilar once ortaya atilan 2020'de varolmayacagi kehaneti gercege donusuyor gibi.

@01 Eyl 2013 08:54 sunucu platformu konusunda mantıklısın dokunmatik ara yüz düşüncesi çok aşırı saçma ama şuana kadar ki en kolay işletim sistemi ünvanını hak ediyor yanlış yapmaya neredeyse olanak tanımıyor yanlış yapıls ada nerede olduğunu nasıl düzeltilebileceğini belirtiyor örneklemeler ile ama bir konu var sırf kutucuklu arayüz var diye dokunmatik diyerek paçavra gibi kenara atmak saçmalık 2012 server' in kutucuklu arayüzü eski işletim sistemlerine göre çok daha kullanışlı herşey her yerde elinizin altında. Windows 8 konusuna gelince asla kullanışsız değil işi bilmeyene zor gelebilir ama alışınca çok kolay Windows 7 ve xp kullanımının ne kadar zor ve kasvetli olduğu ortaya çıkıyor. güvenlik konusundaki maalesef isa ve foreforent devam etmeliydi. donanımsal güvenlik çözümlerine göre hem daha kolay yönetilebiliyor hem de çok farklı esnek network kural tasarımları yapılabiliyordu.

Açık konuşmak gerekirse ne olur pek bir fikrim yok ama şurası kesin: Microsoft için Bill Gates 'in varlığı Steve Ballmer 'dan çok daha fazla pozitif bir ortam yaratacaktır. Ama sene 85 değil ve rekabet çok daha fazla. Bu durumda Bill Gates 'in Microsoft 'un başına tekrar geçmesi çok uzak bir ihtimal ! Max_Real Qnx

Sen de yorum yaz