Bill Gates'in tavuklarına garip tepki!

Yoksul ülkelere 100.000 tavuk bağışlayacağını söyleyen Bill Gates'e herkesi şaşırtan garip tepki...

Bill Gates'in tavuklarına garip tepki!

Son yıllarla özellikle öncülük ettiği yardım kampanyalarıyla gündeme gelen Bill Gates bu ayın başlarında "Eğer dünyada 1 milyardan fazla insanın yaptığı gibi günde 2 dolarla yaşasaydım, ne yapardım?" sorusunu ortaya atmıştı. Gates bu doğrultuda dünyanın yoksul bölgelerinde tavuk yetiştirmenin önemine dikkat çekmiş, onları beslemenin düşük maliyetli ve satmanın da oldukça karlı olduğunu belirtmişti. Ayrıca yumurtaların da yetersiz beslenmeyle mücadelede kullanılabileceğini iddia ediyordu.

Hayırsever iş adamı bu doğrultuda Heifer International'la yaptığı bir işbirliğinin sonucunda 100 bin tavuğu ihtiyacı olan ülkelere bağışlayacağını duyurmuştu. Gates'in bu amaçla bahsettiği ülkeler arasında Bolivya yer almasa da, bu kampanyayı bir şekilde "üzerine alınan" Bolivyalı bakan César Cocarico, Gates'in Bolivya'yı tanımadığını öne sürdü ve bu projede yer almayacaklarını açıkladı.

Cocarico, "Gates'in Bolivya'nın realitesini bilmediğini ve kendilerinin 500 yıl öncesinde, bir ormanın ortasında nasıl üretim yapacaklarını bilmeyerek yaşadıklarını sandığını" ifade etti. Bolivyalı bakan, "bunun gerçek Bolivya'yı bilmeyen bir kodamanın kabalığı olduğunu" da sözlerine ekledi.

Cenk Atlı

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Bakan B. Gates'a tepki duymakta haklı! 2013 yılında McDonalds orda iflas etti sebep; Nüfusun büyük bir bölümü kırsal alanlarda yaşıyor ve kendi yiyeceğini organik kendisi üretiyor. Ülkede ayrıca her aile kümes hayvanlarına sahiptir bir ya da iki tanede domuz besler. Anlayacağın B. Gates Nehirin yanına babasının hayrına Hayrat su çeşmesi yaptırmış gibi oluyor ki kim içer yanında temiz nehir akarken. Vakıf kurarak servetten vergi kaçıran Bill&Melinda Foundation insanları aptal sanıyor.

Bunlara yardım da yaramıyor. Dünyanın en zengin adamı yardım ediyor buna kabaca cevap veriyor. Bill Gates o ülkenin devletinden kat kat zengin birde hava yapıyor. İstese orayı satın alabilir.

@19 Haziran 2016 19:59 Kapitalizmin senin gibi gönüllü köleleri oldukça insanlığın başına bela olmaya devam edecektir. İnsanı, insan emeğini ve ulusların onurunu böyle küçük göremezsin. ''Verme Dünyaları alsanda bu cennet vatanı'' diye sana seslenen kendi İstiklal marşımızı hatırlatırım. Biz vermeyelim ama diğerleri zengin olana, parayı bastırana satılmalıdır öyle mi?

2014 verilerine göre Bolivya'da 193 milyon 639 bin kanatlı kümes hayvanın yaşadığı tespit edilmiş. 100 bin tavuk hibe projesi ile B. Gates gerçekten Bolivya'yi hiç tanımadığını göstermiştir. Bolivya'lı Bakan elbette ülkesinin onurunu ayaklar altına alan bu projeye tepki gösterecektir, '' bir kodamanın küstahlığı'' olarak değerlendirmekle yine de ölçülü davranmış. B. Gates galiba Bolivya'yı ve halkını balta girmemiş ormanlarda yaşayan Amazon ormanları sakinleri ile karıştırmış.

Böyle şeyler olur. Fakir ama gururlu . Üzerine alınmış işte. Fakirliğin sebebi sömürülmüşlük bile olsa uzanan elleri geri çevirme. Yada bu fakirliği kendin yok et.

@ZiyaretBitti Hangi fakirlik ve gurur be üstadım, Bolivya resmi verilerine göre kanatlı hayvan endüstrisi yılda 197 milyon hayvan üretiyor ve bunun 36 milyonunu dışarıya ihraç ediyor. Vakıf adı altında Sam Amcanın ülkesinde varlıklılar vergiden muaf olmak adına hem de PR çalışması yaparak fakir ülkelere yardım diye böyle sosyal angajelere soyunuyor. Sömürmesinler Dünya'yı herkesin karnı doyar. Bu Dünya tüm insanları sömürü olmasa besleyecek nimetlerle dolu bari sadaka verip dalga geçmesinler.

B.Gates Bolivya Halkını değil kendi devletinin B.Gates'in Teknolojiyle Irakta Libyada yaptıklarını bügün suriyede yapma planlarının önün geçmeye çalışsın. Tavuk dağıtarak şirin gözükme çabalarından vazgeçsin insanlar için gerçek birşeyler yapsın.

Haberi okumadan yorum yapan insan yığını var burada. Yardım yapılacak ülkeler listesinde bolivya zaten yok. Bolivyalı bakan kendi üstüne alınmış. Okuyup öyle yorum yapın.

@20 Haziran 2016 09:56 Haberi okuyanların tepkileri gayet yerinde üstelik doğru anlamışlar. Bolivya'nında B. Gates ile bu işi yürüten Heifer International'in içine katılmayacağını deklare ediyor ve tepki duyuyor. Deveyi hamuduyla yutanlar Afrika Sahra altı ülkelere kemik atar gibi hibe yapıyor. Milyonluk demografik nüfusu olan Afrika ülkeleri için bile bu yardım değil düpedüz sadaka! ABD usulü sadakayı mı övelim? Bir dönemde bize Süttozu verdiler Marshall yardımı diye sonra buraya demir attılar

@20 Haziran 2016 09:56 Siz doğru anlayın! Yorum yapanlar da tıpkı Bolivya'lı Bakan gibi bu sadaka projesine insanlık onuru adına karşı gelen görüş belirtmişler. Açsın kara Afrika'ya bir Microsoft Üniversitesi mezun olanları tüm Dünya'da istihdam etsin, Ziraaat Mühendisliği Bölümü olsun içinde Afrika'da organik tarım ve hayvancılığı öğretsinler. Konulan tepki insanlık can çekişirken 100 bin tavukla vicdanına aklamaya çalışan finans kapitale ve kan emicileredir. Bakış açınızı geniş tutun!

@20 Haziran 2016 09:56 Yabancı haber kaynaklarından edindiğim bilgilere göre Heifer İnternational adlı yardım kuruluşu ile Burkina Faso ve Bolivya gibi ülkere de bu 100 bin tavuk fakir ülkelere yardım kampanyası adı altında teklif götürülmüş Bolivya La Paz daki hükümet yetkilileride tepki göstermiş. Yani Yukardaki Bolivyalı Bakan kendi kendine gelin güvey olmamış. Bu durumda siz hariç diğer yorumcular olaya daha rasyonel yaklaşmış olmazlar mı? Ne dersiniz?

@20 Haziran 2016 09:56 olaylara geniş pencereden bakın. Kimbilir belki Bolivya'ya da teklif gitmiştir, değilse bile muazzam bir varlık sahibi aklı sıra Dünya'da açlığa çare bulmaya çalışıyor da diyemeyiz. Açlığın sebebi zaten kendileridir. Diğer yorumları beğeni ile okudum siz ise orkestra şefliğine soyunmuşsunuz. Hepsi yanlış okudu değerlendirdi bir ben doğru okudum havasındasınız.

Kırsalda görev yapan Hekimler ekonomik gücü olmayan köy halkından yumurta tavuk vs getirirler, alır sonrada nereye vereceğini bilemez. B. Gates galiba bazı alacaklarını tahsil edememiş büyük bir besin şirketinden alacağına karşılık tavuk almış hibe diye dağıtıyor. Espri bir yana yaptığı aynı bizim köy ağalarına benziyor bütün bir yıl köylüyü sömürüyo kurban bayramında halkın kursağına bir tike et vererek göz boyuyor.

Dünya'nın ve kaynaklarının hunharca vahşi kapitalizm tarafından sömürüldüğü bir ortamda bu 100 bin tavuk projesi şirketlerin yeni trend sosyal faaliyetlerimiz başlığı altında göz boyamadan öteye gitmeyecek olan sadakalarıdır. Dünyanın %5'lik zümresi %90 lık sermayeyi elinde bulunduruyor geriye kalan Dünya halkları sefalet içinde ölmeyecek kadar bir gıda ile yaşama tutunmaya çalışırken, 100 bin tavukluk sahra altı Afrika ülkelerine sadaka gözlerimi yaşarttı. Yaşasın hepsi kurtulacak! :D

Afrika'nın bir kaç hayvancılıkla geçinen ülkesine ABD'li hayvancılık ve tohum üreten tekelleri oradaki Sığır ırkını imha ettirip kendi öngördükleri cinsleri hibe ettirip ahırda zincirle bağlattırıp besiciliği teşvik ettiler. Sonuç; bu hayvanlar hibrit yem yiyor bunuda bizden alacaksınız ve ürettiğinizin Dünya pazarında satışına altyapı desteği sunarız. Bütün besiciler iflas etti yerel ırk yok edildi. 100 bin tavuk projesi ile B. Gates ancak iyiliksever diye lanse edilir açlığa çözüm olamaz.

yakında adı sektörde Chicken Bill (tavukçu Bill) diye anılacak.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir